Çin ve Amerika’nın geleceği PG 19’da konuşulacak

Çin ve ABD arasındaki inovasyon savaşı tüm dünyayı etkiliyor. Geleceğin teknolojisi için yarışan bu iki ülkenin yaratmakta olduğu geleceği en iyi bilen ve anlatan uzmanlardan Pascal Coppens 5 Aralık’ta Perakende Günleri’nde bir konuşma gerçekleştirecek

Çin ve Amerika’nın geleceği PG 19’da konuşulacak

Dünya teknoloji ve inovasyon konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bir yanda dünyada adından söz ettiren teknoloji şirketlerine kuluçka merkezi olmuş Silikon Vadisi, diğer yanda da geliştirdiği teknolojilerle gözünü dünya inovasyon liderliğine dikmiş Çin. “Dünyanın fabrikası” sıfatından sıyrılarak imitasyondan inovasyona doğru izlediği rotada emin adımlarla ilerleyen Çin’in teknoloji ve inovasyon gelşmeleri, National Science Foundation verilerine göre her yıl yüzde 18 artış gösteriyor.

 

Perakende inovasyonlarıyla da adından söz ettiren Çin, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın tanımıyla “Yeni Perakende” çağını yaşıyor. Fiziksel ve online mağazaları, veri ve lojistiği harmanlayan bir vizyon olarak tanımlanan “yeni perakende”nin en iyi örneklerinden biri Alibaba’nın Freshippo (eski Hema) mağazaları. Müşteriler ister evden alışveriş yaparak 30 dakikada siparişlerine kavuşuyor, isterlerse de mağazada mobil aplikasyonla yönetebildikleri, Alipay ile kolayca ödeme yapabildikleri otomatize, hızlı ve kolay bir alışveriş deneyimi yaşayabiliyor. Ciddi bir veri toplayan ve bu verileri işleme becerisiyle müşteri deneyimini ileriye taşıyan Freshippo marketlerin Şangay mağazasında Robot garsonların çalıştığı Robot.He adında bir de restoranı bulunuyor. Satışlarının civarındaki marketlerin yaklaşık 5 katına çıktığı Freshippo marketler Çin’in inovasyonlarına sadece bir örnek.
Çin ve ABD gibi dünya devleri geleceği şekillendirirken biz onlardan ne öğreneceğiz? İşte bu sorunun yanıtını bize 19’uncu Perakende Günleri’nde Çin uzmanı ve girişimci Pascal Coppens verecek. 90’lı yollarda sırtında bir çantayla 4 ay boyunca Çin’i gezmeye başladığında bu ülkenin gelecekte dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olacağını anlayan Coppens Çin ve Silikon Vadisi’nde çalışarak iki teknoloji merkezinin dinamiklerini karşılaştırma fırsatını buldu. Pek çok start-up’ta kurucu ve danışman olarak çalışmanın yanı sıra, Avrupalı start-up’ların Çin pazarına girmesi için SinnoLabs’ı kurdu. Çin Uzmanı (Sinolog) ünvanına da sahip olan Coppens kitap ve konuşmalarında Çin’in inovasyon ve teknolojide öz kaynaklarını kullanarak dünya devi olma yolculuğunu anlatıyor. “Çin batıda hala dünyanın fabrikası olarak görülüyor fakat teknolojik gelişmelerle dünya inovasyon lideri olmak üzere. Artık pek çok teknolojik ürün için “Made in China” değil, “Created in China” diyeceğiz,” diyen Pascal Coppens 4-5 Aralık’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Perakende Günleri’nde inovasyon savaşlarının bizi nereye götüreceğini ve kendi üretim gücüyle büyüyen Çin’in hedeflerinden nasıl dersler çıkaracağımızı aktaracak.