Çetin Group eğitime yaptığı katkıyı ödülle taçlandırdı

Hizmet sektöründe birçok alanda faaliyet gösteren ve yüzde 90’lık bir ihracata sahip olan Çetin Group, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladığı Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi ile “Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi” almaya hak kazandı. Bir okul açmanın yıllardır hayali olduğunu ve bu projenin bir aile sofrasında şekillendiğini belirten Çetin Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, bu projenin tüm detaylarını Perakende.org okuyucuları için anlattı

Çetin Group eğitime yaptığı katkıyı ödülle taçlandırdı

Röportaj: Deniz Demir

 

Öncelikle Çetin Group’un kuruluş hikayesinden ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

Kuruluş hikayemizin başlangıcı geçirdiğim bir helikopter kazasına kadar dayanıyor aslında. TSK’da özel bir birlikte görev yapmaktaydım. 15 Şubat 1996 tarihinde; Kardak Krizi döneminde aldığımız bir görevden dönüş esnasında şehit verdiğimiz 5 arkadaşımla birlikte talihsiz bir helikopter kazası geçirdim. Bu kazadan dolayı çok sevdiğim Türk silahlı Kuvvetleri’nden Gazi olarak emekliye ayrıldım. Yaşım kenarda oturamayacak kadar gençti. Ben de en iyi bildiğim iş olan güvenlik sektöründe hizmet sunmak üzere 1998 yılında Çetin Güvenlik Şirketi’ni kurdum. Çünkü ordumuzun özel bir birliğindeki görevim esnasında bu sektörle ilgili her türlü eğitimi uzman derecesinde almıştım. Güvenlikle başladığımız hizmet sunumunda gösterdiğimiz başarı bize müşterilerimizin farklı hizmet taleplerini getirdi. Gerekli altyapıyı oluşturarak müşterilerimizin; temizlik, personel servisi ve üretim destek gibi hizmet taleplerini de güçlü bir çözüm ortaklığıyla karşılamaya başladık. Böylece 3 kişiyle önce Trakya’da Tekirdağ başta olmak üzere hizmet sektörüne birçok alanda fark yaratan kaliteli hizmet anlayışını getirdik. Yakaladığımız güçlü büyüme ivmesiyle önce İstanbul’a taşındık, ardından ülke genelinde hizmet vermeye başladık fakat bununla yetinmedik. Yurt dışında güvenlik sistemleri kurduk, ardından dünyanın en zor coğrafyalarından Somali’ye giderek Mogadishu Havalimanı’nın güvenliğini sağladık. Ardından girdiğimiz ihalede başarılı bir çalışmayla İngiliz firmasından buranın işletmeciliğini devraldık. 1998 yılında Çetin Güvenlik olarak kurulduk ve daha sonra temizlik ve üretim destek, arkasından da personel taşımacılığı ve lojistiği kurarak şirketler grubu olduk ve adını da Çetin Group olarak belirledik. Günümüze geldiğimizde, faaliyetlerini İstanbul’daki genel merkez ve ülke genelindeki 7 bölge müdürlüğü üzerinden yönetmekte olan Çetin Group’un hizmet sektöründeki temel faaliyetleri; özel güvenlik, temizlik, üretim ve İK destek, personel taşımacılığı, elektronik sistemler ve tesis yönetimi şeklinde. İmalat sektöründe ise Atak Farma ile kozmetik; Çemobsan ile de mobilya bağlantı ekipmanları üretimi yapıyoruz. Yüzde 90’lık ihracatla dünya pazarında güçlü Türk markalarımızla yer almaktayız.

 

Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi” olmaya layık görülen projenizi kısaca anlatır mısınız? Öncelikle aile olarak şunun bilincindeyiz ki; gelişmiş ülkeleri gelişmemiş ülkelerden ayıran en büyük özellik, yeraltı veya yerüstü zenginlikleri, bulundukları coğrafya veya tarihleri, eski veya yeni kurulmuş ülke olmaları değil; eğitime verdikleri önem ve insana yaptıkları yatırımdır. Kalıcı bir gelişme elde etmemiz, gelişmiş ülkeler arasında yer almamız çocuklarımıza vereceğimiz iyi bir eğitimle olacaktır. Hele teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde ülkemizin kalkınması için eğitimli işgücüne duyduğumuz ihtiyaç, diğer ülkelerin attığı adımları da göz önüne aldığımızda her geçen gün daha da artmaktadır. İyi bir eğitim için de 3 temel şart var. Güçlü bir altyapı, iyi bir donanım ve kalifiye eğitim görevlileri. Devletimiz de bu bilinç ile elinden geleni yapıyor. Ancak halk olarak bizlerin de maddi imkanlarımız ölçüsünde en azından altyapı yani okul binaları konusunda devlet-millet iş birliği içinde bulunmamız gerekiyor. Şu an farkında olmasak da mezun olacak çocuklarımızın sergileyecekleri başarılı çalışmalar, kısa zamanda ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesine taşıyacaktır. Aile olarak bizler ülkemiz insanına hep inandık, güvendik. Çocuklarımızın alacağı iyi bir eğitimle başaramayacağımız hiçbir şey olmadığını biliyoruz. Bu inancımız doğrultusunda eşim ve oğlumla zaman zaman, kazancımızın bir kısmı ile bir okul yaptırıp Milli Eğitim’e bağışlamayı konuşuyorduk. Nihayet bir pazar kahvaltısında bu düşüncemiz şekillendi ve kısa zamanda Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaklaşık 6 bin metrekarelik bir Fen Lisesi yaptırıp bağışlamak üzere protokolümüzü imzaladık. 2 yıl içinde okulumuzu tamamlayarak teslim ettik ve 28 Eylül 2018 tarihinde de Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi olarak açılış ve MEB’e devir teslim törenimizi yaptık. Çocuklarımızın bu okuldan mezuniyetlerinin ardından alacakları akademik eğitimde de başarılı olmalarını sağlamak adına fen lisemizle bağımızı koparmadık ve desteğimizi halen sürdürüyoruz. Son olarak bir şeyi itiraf etmek isterim ki bu okul bağışı, hayatımız boyunca beni, eşim Seval’i ve oğlumu en çok heyecanlandıran en anlamlı, en büyük mutluluk kaynağı olan projemiz oldu.

 

 

 

Bir okul bağışlamak eğitime sağlanan çok büyük bir katkı. Öğrencilere nasıl olanaklar sunuyorsunuz bu okulda?

Öncelikle, okulumuz bir fen lisesidir. Dolayısı ile içinde 16 dersliğin yanında 4 adet seçmeli ders odası, 4 adet fen laboratuvarı, 1 adet beden eğitim salonu, 1 adet kütüphane, 2 adet çok amaçlı 115 kişilik salon, 10 adet idari bilimlere ait oda, arşiv odaları, kantin, sığınaklar ve depolar yer almaktadır. Ayrıca gençlerimizi dijital alanda dünyada yaşanan rekabete hazırlamak adına oğlum Atakan Çetin de bir kodlama atölyesi bağışlamıştır.

 

Bütçenizin ne kadarı sosyal sorumluluk projelerine ayrılmış durumda?

Biz yerli sermayeli bir firmayız, kazancımızı da ülkemiz insanlarının emeklerine ve bizleri daima destekleyen müşterilerimize borçluyuz. Bu borcumuzu da; engelli vatandaşlarımıza, amatör sporcularımıza, çevre ile ilgili faaliyetlere ve çocuklarımızın eğitimine, sosyal faaliyetlerine destek sağlayarak ödemeye çalışıyoruz. Bu yaklaşımla sorunuzu miktar belirtmeden yanıtladığımı düşünüyorum.   

 

Çetin Group olarak 2019 hedefleriniz neler?

Hedeflerimizi mikro ve makro olarak değerlendirdiğimizde önceliğimiz, global pazarda rekabet gücümüzü ve satışlarımızı artırmaktır. Bu amaçla Atak Farma Kozmetik ile Dubai’de yabancı bir ortakla bir üretim tesisi kurma global adımlarımıza bir yenisini ekleme hedefimiz bulunuyor.