CarrefourSA’ya LEED Gold Sertifikası

CarrefourSA’nın İstanbul Maltepe’deki Genel Müdürlük Binası,LEED® BD+C: Core and Shell kategorisinde 67 puanla LEED Gold® Sertifikası alma hakkı kazandı

CarrefourSA’ya LEED Gold Sertifikası

Sürdürülebilirlik odağı kapsamında marketlerinde ve genel merkezinde fotovoltaik pil uygulamasından atık yönetimi projelerine kadar doğa dostu birçok çalışmaya imza atan CarrefourSA, enerji tasarrufu alanında yeni bir başarı elde etti. İstanbul Maltepe’de bulunan CarrefourSA Genel Müdürlük Binası, LEED® BD+C: Core and Shell kategorisinde Leadership in Energy and Environmental Design/ Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) Gold Sertifikası alarak, yeşil bina ünvanını aldı. Yeşil Bina Sertifikalandırma sistemleri içerisinde uluslararası alanda en fazla tercih edilen LEED Gold® Sertifikası’nı alan şirket, sorumlu iş anlayışıylabundan sonra geliştireceği projelerinde LEED Platinum® sertifikasını alma hedefiyle yeşil çalışmalarına devam ediyor.

LEED® sertifika sistemi, binalarda tasarım, inşaat ve sonrasında operasyonel çözümler konusunda standartları bulunan uluslararası kabul görmüş, üçüncü taraf doğrulaması sağlayan bir sertifikasyon sistemidir. LEED®sertifika sistemi USGBC®(U.S. GreenBuildingCouncil®/ABD Yeşil Bina Konseyi) tarafından yönetilip geliştirilmekte.

“CarrefourSA’nın toplum için değer yaratan bir marka olduğu tescillendi”
CarrefourSA Genel Müdürlük Binası’nın LEED Gold® Sertifikası sahibi olmasına ilişkin değerlendirmede bulunan CarrefourSA Yatırım ve İnşaat Direktörü Onur Ehliz, sertifikanın Genel Müdürlük binalarının uluslararası platformlarda tanınmasını ve sürdürülebilirlik anlamında markaya değer katacağını belirterek şunları dile getirdi: “LEED Gold® Sertifikası ile Genel Müdürlük binamız, daha az su ve elektrik tüketen, çalışanlarına iç hava kalitesi açısından yüksek verimle çalışma ortamı sunan ve bunun gibi daha birçok anlamda katma değer sağlayan bir bina olarak tescillendi. Bugüne kadar marketlerimizde ışıklandırmadan soğutma sistemlerine kadar birçok alanda çevreyi koruyan ve enerji tasarrufu sağlayan sistemler kullanmaya özen gösterdik. Enerji verimliliğini sağlamak için bireyden sivil toplum kuruluşlarına, toplumun her unsuruna büyük görev düşüyor. Sanayi kuruluşları da bu zincirin en önemli halkalarından biri... Bu sertifikayla enerji verimliliğine katkıda bulunarak aynı zamanda hitap ettiğimiz kitlenin farkındalığının artmasına katkıda bulunmak bizler için gurur verici.”

LEED® Sertifikası kapsamında belirlenmiş olan Yeşil Bina Konsepti; binaları tasarım, inşaat ve bina işletme konularında Sürdürülebilir Arazi (SS), Su Verimliliği (WE), Enerji ve Atmosfer ( EA ), Malzeme ve Kaynaklar (MR) ile İç Mekan Kalitesi (IEQ), İnovasyon (ID) , Yerel Öncelik ( RP) kriterleri üzerinden değerlendirmekte ve puanlanmakta. CarrefourSA Genel Müdürlük Binası, 110 puan üzerinden değerlendirilen kriterleri 67 puanla yerine getirerek LEED Gold® sertifikasını almaya hak kazandı.