Cam ile cansiparane bir çalışmanın sergisi

Mustafa Ağatekin’in Cansiparane Cam Sergisi, 15 Şubat-9 Mart günleri arasında Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak

Cam ile cansiparane bir çalışmanın sergisi

“Benim sözüm camladır…” diyor ödüllü cam ustası Mustafa Ağatekin. “Cansiparane; canını verircesine, özveriyle mücadele etme… Hayatımızda en zorlandığımız, en önemli, en uçtaki dirençlerimizi tanımlayan bir sözcüktür cansiparane. Çok yığılan, biriken olmazlarımızın, uzun zahmetli, acı, dram ve zorluklar içinde oluverişini anlatır. Her sanatçı yenilenmek, var olabilmek için kendi malzemesiyle söyler söyleyeceğini; benimse sözüm camladır.”

1967 Balıkesir doğumlu Mustafa Ağatekin, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü 1991 yılı mezunu. 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisansını, 2003 yılında da aynı Enstitü’de sanatta yeterliliğini verdi. 2009 yılında doçentliğe atandı. Halen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nde çalışmalarını sürdürüyor.

Yurtiçinde 8 kişisel sergi açan, ulusal ve uluslararası pek çok karma sergi ve etkinliğe katılan, yurt içinde düzenlenen yarışmalardan 4 ödül alan sanatçı manifestosunda şöyle anlatıyor cam ile olan yolculuğunu: “Üretim süreci zahmetlidir, emek, sabır ve disiplinli bir tempo ister. Cam ile söylemek cansiparane bir direnç taşır içinde, karşı duruş, ideal, amaç ve mücadele hep vardır. Hayata ve sanata karşı cansiparane bir duruş gerekir.”

Çalışmalarında füzyon, sıcak cam üfleme, fırın döküm ve el boyama vitray gibi farklı teknikler kullanmayı tercih eden Mustafa Ağatekin’in “özünde kişisel bir iç dökümde haykırışın ta kendisi” olarak tanımladığı Camsiparane Cam Sergisi, 15 Şubat Cuma günü, saat 18.30’da yapılacak bir kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde açılacak ve 9 Mart tarihine kadar, Pazartesi günleri dışında her gün 12.00- 20.00 saatleri arasında gezilebilecek.