Çalışanlar teknolojik devrimle mücadeleye hazır

08 Ocak 2018 Pazartesi

PwC’nin, 5 ülkede 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Geleceğin İşgücü: 2030 Yılını Şekillendirecek Rakip Güçler” başlıklı raporu, yeni eğitimler alan ve ek beceriler kazanan çalışanların, teknolojinin iş ve işyerleri üzerindeki olumsuz etkileriyle başa çıkabileceğini ortaya koyuyor. İngiltere, Almanya, Çin, Hindistan ve ABD’de yapılan görüşmelerle hazırlanan rapor; mega trendler, yapay zekâ ve otomasyon gibi güçlerin 2030 yılını nasıl şekillendireceğini inceleyen 4 senaryoyu ortaya koyuyor. Her senaryo, işgücünün mevcut duruma nasıl adapte olabileceğini ve teknolojinin bu senaryolardaki etkisini belirlemeyi hedefliyor

calisanlar-teknolojik-devrimle-mucadeleye-hazir

Dünyanın önde gelen araştırma firmalarından ALM Intelligence tarafından 2017 yılında Yetenek ve İşgücü Danışmanlığı alanında lider seçilen PwC’nin raporuna göre, çalışanların üçte biri otomasyon sonucunda gelecekte işlerini kaybetmekten endişe ediyor. Bu nedenle rapora göre, işverenler çalışanları teknoloji tartışmalarına dahil ederek gelecekte işlerini etkileyebilecek teknolojileri anlamalarına katkı sağlayabilir; bu sayede çalışanlar teknolojinin getirdiği değişime hazırlıklı olup potansiyel becerilerini artırabilirler.

 

Sonuçları değerlendiren PwC Türkiye İnsan Yönetimi ve Organizasyon Hizmetleri Lideri Bilgütay Yaşar şunları söyledi: “2030 yılına kadar dünyanın nasıl bir şekil alacağını tam olarak kestirmek mümkün değil ama çalışma hayatına dair farklı senaryoların ortaya çıkacağının farkındayız. Bu nedenle iş dünyasının, potansiyel değişime hazırlıklı olmaları ve bu yönde planlama yapmaları önem taşıyor. Yeni neslin çalışma hayatında daha fazla yer almasıya bu senaryoların gerçekleşmeye başladığına şahit oluyoruz.”

 

Rapordan bazı sonuçlar…

Rapora göre, çalışanların yaklaşık dörtte üçü, işlerini kaybetmemek için yeni beceriler öğrenmeye ve yeni eğitimler almaya hazır. Yeni beceriler elde etmeyi sadece işverenin değil kendilerinin de sorumluluğu olarak gören çalışanlar; kişisel becerilerin, otomasyona rağmen önemini korumaya devam edeceğini düşünüyorlar. Katılımcıların yüzde 54’ü kariyerleri için ihtiyaç duydukları tüm becerilere sahip olduğunu düşünüyor. Kendine güven, İngiltere (yüzde 35) ve Almanya'da (yüzde 45) küresel ortalamanın altında. ABD (yüzde 60), Hindistan (yüzde 67) ve Çin’de (yüzde 59) ise ortalamanın üzerinde. Katılımcıların yüzde 65’i teknolojinin iş fırsatlarını artıracağını düşünüyor. ABD’deki çalışanların yüzde 73’ünün ve Hindistan'daki çalışanların yüzde 88’inin teknolojiye olan güveni, İngiltere (yüzde 40) ve Almanya'daki (yüzde 48) çalışanlardan daha fazla. Toplamda, katılımcıların çoğu (yüzde 86) insan becerilerinin her zaman talep edileceğini, yaklaşık dörtte üçü ise teknolojinin hiçbir zaman insan zihninin yerine geçemeyeceğini düşünüyor.

 

Teknolojinin etkisiyle ilgili olumlu düşüncelere sahip katılımcıların yüzde 37’si, geleceğin iş dünyası hakkında heyecanlı ve birçok fırsatın ortaya çıkacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 37’si otomasyonla birlikte yaptıkları işin ortadan kalkma riski bulunduğuna inanıyor. Bu oran 2014’te yüzde 33’tü.  Yarıdan fazlası (yüzde 56) ise otomasyon sonucu bazı işlerin ortadan kalkmasını engellemek için, devletin önlemler alması gerektiğini söylüyor.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri