Butterfly çikolatacılığın tanımını değiştirmeye devam ediyor

13 Haziran 2018 Çarşamba

Türkiye’nin ilk el yapımı çikolatacısı olan Butterfly, butik çikolatacı olma özelliğiyle ve kullandığı ürünlerin kalitesiyle geleneksel çikolatacılıktan kendini sıyırmayı başaran bir firma. Bizler de Perakende.org olarak çikolata denildiğinde akıllara gelen bayram süreci de yaklaşmışken Butterfly Chocolate sahibi Ebru İpekçi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

butterfly-cikolataciligin-tanimini-degistirmeye-devam-ediyor

Röportaj: Onur Kaya

 

Sizden en başta Butterfly Chocolate’ın markalaşma hikayesini dinleyebilir miyiz? Nasıl bir sürece sahip Butterfly Chocolate?

Leyla Akçağlılar ile yazdığımız 2 yemek kitabından sonra bir marka yaratma yoluna gittik ve Butterfly Chocolate’ı 2003’ün Aralık ayında Alkent'te butik bir pastane olarak kurduk. Bu yolda önceleri kişiye özel pasta yaparken ilerleyen günlerde piyasadaki el yapımı çikolata eksiğini hissettik ve yolculuğumuzu çikolata evi olarak devam ettirme kararı aldık. Bu arada Butterfly'ın yemek kitabını da piyasaya sürdük. Butterfly sadece Türkiye'nin ilk el yapımı çikolatacısı olmak özelliği dışında ilk yabancı şeflerle dünya trendlerini takip eden, ilk kendi adına çikolata-pasta kitabı çıkaran, ilk çikolatayı lüks tüketim malzemesi olarak görerek buna göre ambalaj, dükkan dizaynı, sonbahar-kış, ilkbahar-yaz koleksiyonları hazırlayan ve ilk AVM içlerine çikolata butiği açma özelliğine de sahip bir marka. 

Butik kalmak aslında ticaretin doğasına da aykırı gibi. Hem karlılık sağlayıp hem de butik kalabilmenin püf noktaları nelerdir?

Butterfly Chocolate bizim lüks butik markamız ama bu markayı desteklemek amacıyla bir daha uygun fiyatlı, Türk çikolatası kullanılarak yapılan, uzun raf ömürlü bir pop alt marka yaratmaya çalışıyorduk. Ve yarattık... JUST FLY... Butterfly markasının bilgisini, tecrübesini, marka değerini, müşterisinin sadakatini, “recycling” (yeniden dönüştürme) yoluyla, kendi kendine uçabilecek ve toplu satışlarda ön plana çıkan bir alt marka yaratmak için kullandık.

 

Butik çikolatacılık dendiğinde bizim ne anlamamız gerekiyor? Sizi sektörde var olan büyük çikolata ve şekerleme markalarından ayıran en önemli özellik nedir?

Butterfly bir butik çikolatıcıdır. Butterfly çikolatasını diğer çikolatalardan ayıran temel özelliklerden biri kullandığı çikolatanın kalitesiyse bir diğeri de el yapımı üretilmesidir. El yapımı çikolatada çikolatayla çalışan ustanın hayal gücü, tecrübesi, bilgisi, el emeği, göz nuru vardır. Butterfly çikolatalarını steril bir ortamda, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, en son süsleme tekniklerini uygulayarak, mevsimine göre taze meyve, sebze ve otlardan seçerek, dünya trendleri takip ederek, piyasada çikolata ile çikolatalı ürünlerde ve müşteri memnuniyetinde her zaman bir numarada kalmayı hedefleyerek üretmektedir. 

Üretim ayağının yanında bir de mağazalaşarak büyümenize devam ediyorsunuz. İşin perakendeci tarafında işler nasıl? Orada süreç nasıl işliyor?

Perakendecilikte ürünlerimizin denendiği iyi kahve veren dükkanlar olarak işliyoruz. El yapımı çikolata, pasta ve dondurmamızın tanıtımını yaptığımız showroom’lar olarak görüyoruz.

 

İyi çikolatada olmazsa olmaz diyeceğiniz unsur nedir? Tüketici iyi çikolatayı nasıl anlayabilir?

İyi çikolata içeriği kakao kitlesi, süt tozu, kakao yağı ve şekerden oluşmalıdır. Bunun dışında bir içerik varsa etikette baştan çikolata kaybeder. Ama içerik dışında bu ürünlerin kalitesi ve orijinine göre damakta bıraktığı tat da çok önemlidir. Damaktan kayıp akmalı iyi çikolata.  Tüketici iyi çikolatayı değişik çikolatalar deneyerek damağını eğiterek zaman içinde anlayabilir. Karşılaştırmalı tadımlar bu konuda çok işe yarar. Çikolata, şarap, kahve tadımları hep aynı mantıkta ilerler. 

Gelecek planlamalarınız hakkında da bizlere bilgi verebilir misiniz? Yatırım odağınızı nasıl yöneteceksiniz?

Önümüzdeki sene online satışlarımıza daha çok eğileceğiz. Ayrıca butik olmayı engellemeyecek şekilde birkaç adet daha dükkan planımız var. 
Fotogaleri Bulunamadı!

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri