Bursalı kadınlar zoru başarıyor!

Bursa’nın Atlas köyündeki kadınlar, erkeklerin itirazlarına rağmen kurdukları Atlas Köyü Kadın Dayanışma Derneği aracılığıyla hem kendi ekonomik özgürlüklerini sağladı hem de bölgenin doğal ürünlerine artı değer kattı

Bursalı kadınlar zoru başarıyor!

Özel haber: Onur Kaya


Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Atlas köyünde yaşayan kadınlar, köyde kendi yetiştirdikleri doğal ürünleri Atlas Köyü Kadın Dayanışma Derneği aracılığıyla pazarlıyor ve hem ilçeye hem de kendi ekonomilerine katkı sağlıyor. Köydeki tüm erkeklerin itirazlarına rağmen büyük bir özgüvenle emek harcayarak derneğin çalışmalarına hızla devam eden dernek üyeleri, kendilerini ziyaret edebilecek herkese kapılarını açıyor ve özel lezzetlerinden tatmaya davet ediyor. Şimdilik sporculara, yürüyüşçülere, dağcılara ve köyde yerleşik yaşamayan yazlıkçılara ürünlerini satan kadınların aslında hedefinde daha fazla kişi tarafından ziyaret edilebilmek var. Bu sebeple de isimlerini duyan herkesi kendi özel tatlarıyla hazırladıkları ve tamamen doğal olan hafta sonu kahvaltılarına davet ediyorlar.

 

Bursa’da yer alan ve perakende sektörünün en önemli tedarikçilerinden Üçge’nin de dikkatini çekiyor. Psikoloji Atölyesi Kurucusu Gönül Ekren Hazneci'nin yönlendirmesiyle dernekle tanışan ve elini taşın altına sokan firma, sosyal sorumluluk projesi olarak harekete geçiyor ve derneğe destek sunuyor. Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Tunçer’in ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Sevgi Yalçın’ın özel ilgiyle yaklaştığı derneğin bazı ihtiyaçlarına Üçge olarak destek veriliyor. Köyde yer alan harabe olmuş okulun raflarını yenilemiş mesela Üçge. Bunun da yanı sıra tabi ki dost sıcaklığıyla sıkça da ziyarete gidiliyor. Eş, dost, tanıdıklar da özel öneriyle derneği ziyarete yönlendiriliyor. 


Ayrıca Üçge'nin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine destek olmaktan çekinmeyen firma temsilcileri de derneği ziyaret ederek keyifli sohbetlere konuk oluyor. Psikoloji Atölyesi Kurucusu Gönül Ekren Hazneci, Kurumsal İletişim Danışmanı Sevgi Uyumaztürk, Cobus Danışmanlık Başkanı Kemal Sakin, Ezberbozan Eğitim Danışmanlık Şirketi Kurucusu Müge Özdemir, Gönüllü Hareketi Derneği Başkanı Sertaç Şipka ve Yeşil SEO Genel Müdürü Aydın Kaydı bu isimlerden sadece bir kaçı.


Gelen konukları tüm güler yüzü ve samimiyetiyle karşılayan Atlas Köyü Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Sevinç, bahçeye kurduğu kahvaltı sofrasıyla ve köyü tanıtıcı olarak yaptığı küçük gezilerle konuklara hoş vakitler geçirtiyor. Köye ziyarete gelen ve hoş sohbetlerini kendisinden esirgemeyen tüm konuklara teşekkürlerini ileten Fatma Sevinç, kapılarının herkese açık olduğunu da belirtiyor.
Derneğin ziyaretçileri arasında Bursa’da faaliyet gösteren Okuantum Danışmanlık Kurucusu Okan Aras’ta var. Bursaport’taki köşesinde de derneği kaleme alan Aras, şu sözlerle açıklıyor derneğin güzelliğini: “…‘Bu gidiş iyi değil’ diyerek; el hamurunu, göz nurunu, emeklerini ortaya koyarak, birlik olabilmeyi başarmışlar. Üstelik köy erkeklerinin biri dahi, dernek oluşum sürecini desteklemediği gibi, nedensiz ve anlamsız bir şiddetle karşı çıkmış. Ama onlar, nitelikli destekler ile Atlas Köy Kadınları Dayanışma Derneği’ni kurmayı başarmış.

Ne mi yapıyorlar?

Bir kere, harabeye dönmüş olan Köy Okulu artık onların... Nilüfer Belediyesi, BEBKA, kurumsal ve kişisel destekleri de alarak pırıl pırıl yapmışlar her yanı.

700 yıllık Yörük geleneklerindeki inanılmaz motifleri işliyorlar; çeyiz sandıkları inanılmaz, görmelisiniz...

Doğal ürünleri var, tadından; parmaklarınız yersiniz...

Tarhana, salça, makarna, kuskus, ahududu reçeli, çilek reçeli ve suyu, erik suyu, cevizli lokum, kuş dili turşusu, baklava, peynir, gezen tavuk yumurtası, ekşi maya ekmek...

Say da say; bitmez...”

 

Sizler de bir hafta sonunuzu mis gibi köy havasında ve doğal ürünlerle yapacağınız bir kahvaltıyla geçirmek isterseniz mutlaka Atlas köye uğrayın. Özel davet ve toplantılar için toplu hizmette verebilen dernek üyeleri, kalabalık katılımlar için de uygun olduğunu özellikle belirtiyor…