Boer, yenilikleri ile sektöre ışık tutuyor

Boer, yenilikleri ile sektöre ışık tutuyor

Caner Kolağasıgil


BOER nasıl kuruldu ve zaman içerisinde büyümeyi nasıl sağladı?
BOER Elektronik, Boer grubunun ikinci şirketi olarak 2000 yılının Şubat ayında kuruldu. BOER Elektronik’in kuruluş amacı otomatik tanımlama ve veri toplama (OTVT-Auto ID) sektöründeki ihtiyaçlara en optimum ve kaliteli çözümleri teknik destek ve servis hizmetleriyle beraber vermek olarak belirledik.  Bir süre yerli distribütörlerin ürünlerinin dağıtımını üstlenen BOER, 2002 yılından itibaren kendi distribütörlüklerine sahip oldu. Bu sayede müşterilerine ve iş ortaklarına, geniş bir ürün yelpazesi ile dinamik bir destek yapısı sağlamaya başladı. Boer’in distribütörlükleri arasında; etiket yazıcıları içinde kalite, performans ve düşük bakım maliyeti ile dikkat çeken Toshiba ürünleri ile mobil ürünlerde sektörün önde gelen markaları Datalogic, Honeywell ve Psion Teklogix bulunuyor. Barkod okuyucularda farklı kategorilerde daima bir numara olan Datalogic, etiket dizayn yazılımları içinde en iyi teknik altyapıya sahip Seagull Bartender ve kart kişiselleştirmede dünya lideri Digital Identification Solutions bu distribütörlüklerde öne çıkıyor.

‘CMT ile fark yaratacağız’

Yeni ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
BOER sektördeki en büyük otomatik veri toplama ve barkod sektöründe firmalarından biri. Genellikle marka ve kaliteli ürünler ile çalışıyoruz. Şu anda Honeywell, Datalogic, Scantech ve Toshiba’nın Türkiye’de tek distribütörüyüz.   Toshiba markasının önemi bizi daha da güçlü hale getiriyor. Yeni ürünlerimiz var ve bunların başında Toshiba geliyor. Boer olarak 2013 yılın yeni bir ürün gamına girdik. Kendi markamızı yani CMT’yi yarattık. CMT markası altında sektörün ihtiyacı olabilecek ana ürünleri toplamaya başladık. Sektörün ihtiyacı olan el terminalleri, barkod okuyucuları, barkod yazıcılar, dokunmatik PC’ler ve adisyon yazıcılar gibi zengin bir ürün ağı ile başladık. Markamız Uzak Doğu’da üretiliyor ve o bölgede üretim yapan büyük firmalarla çalışıyoruz. Bu firmaların en yeni ve en son çıkardıkları ürünleri kullanıyoruz. Tek farklılığı üzerinde bizim ürünümüzün ismi olması. Bu ürünler Türkiye’de sadece bizim kontrolümüzde satılıyor. El terminalleri ve barkod okuyucularla başladığımız çalışmamızın 2 ay önce lansmanı yapıldı. Bu ürünler perakende, lojistik, restoran, bar, kafe ve müşteri ağırlama sektörünün ihtiyaçlarını kapsıyor. Her sektöre uyumlu teknolojik ürünler ile hem iş yükünü hem de zaman sınırlamasını azaltıyoruz. Bu ürünleri ağırlıklı olarak iç pazarda kullanacağız. Perakende sektörü daha fiyat performans odaklı olduğu için ürünlerimiz kullanan kuruma avantaj sağlıyor. Geniş kitlelere yaymaya devam edeceğiz. Ürünlerimizi iki farklı gruba ayıracağız. Birinci grup olarak CMT ürünler diye belirlediğimiz daha çok perakende sektörü ile ilgili olacak. 2’nci grupta da marka ürünler olarak nitelendirdiğimiz distribütörlüğünü yaptığımız firmaların ürünleri yer alıyor. Bu grupta ki ürünlerimizi projelerimizde ve büyük işlerimizde kullanacağız.

Yakın zamanda tanıttığınız yeni endüstriyel seri EX4T’nin pazarda nasıl bir etki yaratmasını bekliyorsunuz?   
Yeni nesil barkod yazıcısı olan EX4T’nin tanıtımını yaptık. Bu ürün şu anda Toshiba’nın amiral gemisi olarak görülüyor. Toshiba, dünyaca ünlü bir marka ve ürettiği ürünlerin kalitesi tartışılmaz. Toshiba’nın ürettiği ürünler dünyada bütün sektörlere hitap ediyor. Ürettiği her üründe mükemmel iş prensibi ile çalışıyor. Toshiba prensip olarak da maliyetten kaçmak için ürünlerin özelliklerini düşürmez. Yazıcının birçok üstün özelliği bulunuyor. EX4T tam olarak endüstriyel bir üründür. EXT4, piyasada tüm sektörlere hitap eden en ağır ve en yoğun iş yükünü kaldırabilecek bir ürün. Birinci önemli özelliği ürünün daha büyük bir ribon alabilmesidir. 300 metrelik bir ribon kapasitesine sahip. Sürekli ribon değiştirmeden tek bir sargı ile daha fazla iş imkanı yapmayı sağlıyor. Buna bağlı olarak ribon save özelliği ile daha idareli ve daha kontrollü bir şekilde kullanmaya imkanı sağlıyor. Bu da kullanıcıya avantaj sağlıyor. Fark yaratan bir diğer özellik ise barkod yazıcılarda en çok sorun yaratan kafa kısmının maliyetli olması ve zaman kaybına yol açmasını engellenebiliyor. EXT4’ün kafa kısmı kullanıcılar tarafından hiçbir ekstra özelliğe gerek kalmadan değiştirilebiliyor. Bu da kullanıcının hem zaman kaybını hem de maliyetini etkiliyor. Bunun yanı sıra Toshiba’nın tüm ürünlerinde ethernet portunun sabit olması diğer önemli özelliklerinde biri olarak dikkat çekiyor. Ethernet portu diğer tüm markalarda artı bir maliyet iken Toshiba standart ürün içinde yer alıyor. Diğer önemli bir özelliği ise uzaktan yönetim sistemidir. Kullanıcılar, birden çok noktaya Toshiba ürünlerini yerleştirip tek bir merkezden kilometrelerce uzaktaki makineleri yönetme şansına sahip oluyor. Her türlü teknik eksikliği bu sistem üzerinde görebilme şansı var. Böylece uzaktan kontrol sistemi ile kullanıcılar uyarılabiliyor ve teknik ekip maliyeti yarı yarıya iniyor. EXT4’ün en önemli özelliklerinde biri de baskı kalitesini (dpi) standartların yukarısında tutmuştur. Daha yüksek kalite basım isterseniz 300 dpi olması gerekmektedir. Toshiba’da 203 dpi bir yazıcı aldığınızda bunu yükseltmek istediğinizde ise set ayarı yaparak 300 dpi’ya kadar yükseltmeniz mümkün hale geliyor. Kullanıcılar bu sayede kaliteli ürün hizmeti alıyor.  Dünyada hiçbir barkod yazıcıda böyle bir özellik yok. Büyük markalarında ihtiyaçlarına bu ürünümüzle cevap vermiş olacağız. Kaliteli bir ürünü piyasa değerine ulaştırmış oluyoruz. Türkiye’de ürünün kullanımı ile ilgili çok ciddi bir değer var. Ürün başka bir marka adı altında olsaydı daha yüksek rakamlara piyasaya çıkacaktı. Toshiba ile ürün daha alınabilir fiyatta piyasada yer alıyor.
Ürünün kullanımı yaygınlaştıkça hata payı sıfıra iniyor.

‘Kiralama sistemi sunuyoruz’

BOER perakende sektörüne ürün dışında ne gibi çözümler sunuyor. Bununla ilgili nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?    
Öncelikle teknoloji üretiyoruz. Teknolojik olarak değişik çözüm örnekleri sunuyoruz. Örneğin Migros’un Jet kasalarında kontrol geçiş sistemi var. Teknoloji olarak çok harika gibi görünmeyebilir ama şu anda iyi bir sisteme sahip. Zor değil ama bugüne kadar düşünülmemiş bir sistem. Sektöre ayrıca kiralama ile ilgili destek veriyoruz. Uzun veya kısa dönem ürün kiralıyoruz. Kiralama içinde servis ve bakımı her şey dahil 3 yıla kadar imkan sunuyoruz. 3 yıl sonunda istediği takdirde bu envanteri kendi bünyesine katabiliyor. Böylelikle kullanıcı toplam satın alma maliyetini düşürüyor.

Geliştirilen ürünlerde neye dikkat ediyorsunuz?
Kaliteli yerlerde üretmeye özen gösteriyoruz. Geliştirilen ürünlerimizde sektörün ihtiyacını ve Türkiye koşullarının uyumluluğuna dikkat ediyoruz. Birçok marka çalışmalarını uluslararası hazırlamak zorunda kalıyor. Bizde buna uymak zorundayız. Türkiye dünya üstünden bakıldığında ufak bir Pazar gibi görünebilir ama bizim pazarımızın da ihtiyaçları var. Türkiye’de nelere ihtiyaç var, nasıl eksiklikler var gibi sorulara cevap aramamız gerekiyor. Cevapları bulduktan sonra ise cihazın üstüne eksik kalan özelliği ekliyoruz. Genelde fason üretim yapanlar daha ucuz satmaya çalışırlar. Biz bunun tam aksine fiyatı ucuzlatırken makinenin de özelliklerini arttırmaya çalışıyoruz. Çoğu markada olmayan özellikler bizim markamızda mevcut.

Dünyada kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?
Irak ve Mısır’ında içinde 4 ülkeye ihracat yapıyoruz. Daha çok mobil cihazlarda ihracatımızı gerçekleştiriyoruz. Zaten o ürünler Türkiye’ye gelmeden transit bir şekilde ülkelere ulaştırılıyor. Bizde direk ürünlerimizi iki iş yapmadan ihracat noktasına ulaştırıyoruz. Giderek büyüyen bir ihracat ağına sahip olmaya başladık. Bunu ilerleyen zamanlarda daha da genişleteceğiz.

Firmanızın gelecek için yatırım planlaması nedir ve sektörün geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?
Gelecek yatırım planlamamızda ciddi bir çalışma yapıyoruz. Ekibin daha üst noktaya taşınması, kendi içimizdeki verimliliği ve kaliteyi arttırmak için uğraşıyoruz. BOER önümüzdeki sene distribütör bir şirket olarak devam edecek. İş ortaklığımızı ve kanallarımızı geliştirmek üzerine çalışmalarımız var. Perakende, Türkiye’nin senelerce en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir. Özellikle bizim ürünlerimizi kullanmaya başlayan ilk sektör perakendedir. Sektörde teknoloji kullanımı yüzde 70 oranına kadar çıktı. Bugün küçük bir markette bile yazar kasa ve barkod okuyucusu bulunuyor. Sektör gelişirken daha kaliteli ürünlerle gelişmelidir. Biz yeni ürün gruplarına yatırım yaparken hep kaliteli ürünlerden yola çıkıyoruz. Bazı Uzak Doğu firması piyasada standartların altında ürünleri piyasaya çıkarıyor. İlerleyen zamanda satın almalarda gelişeceğinden teknoloji alanında da yatırımlar yapılacaktır. Ekonomik anlamda perakende Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri haline geldi. Büyüyen sektörde teknolojinin önemi çok büyüktür. Biz de bu büyük sektörün içerisinde ürünlerimizi sürekli geliştiriyoruz.