BMD Başkanı’ndan TL kiralaması için önemli açıklama

16 Eylül 2018 Pazar

Gayrimenkul ve menkuldeki döviz kiralarının TL'ye dönüştürülmesi kararına Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel’den açıklama geldi

bmd-baskanindan-tl-kiralamasi-icin-onemli-aciklama

BMD Başkanı Sinan Öncel, gayrimenkul ve menkuldeki döviz kiralarının TL'ye dönüştürülmesi kararına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Sinan Öncel’in açıklaması şu şekilde:

“Şimdi uzlaşma ve verimli çalışma zamanı

 

Yüksek kiralar markalarımız için her geçen gün daha da ağırlaşan bir sorundu. BMD olarak son iki yıldır üzerinde yoğun olarak çalıştığımız bu sorunun çözümü konusunda Cumhurbaşkanlığı kararı ile çok önemli bir adım atılmış oldu. Desteğini başından itibaren yanımızda hissettiğimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a markalarımız adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın uygulaması yönetmeliklerle detaylandırılacak. Ama  şimdiden şunu söyleyebiliriz:

 

Perakendenin elini rahatlatan kararla, ‘adil ticaret düzeni’nin tesisi konusunda önemli bir adım atıldı ve TL ile ticarete dönüşte en önemli virajlardan biri alındı. Bu kararla birlikte dövizli kiraların perakende sektörü üzerinde yarattığı beklenmedik tehditler büyük ölçüde ortadan kalkacak. Sadece AVM’lerde değil şehirlerin önemli caddelerindeki boş mağazaların da hızla dolacağına inanıyorum.

 

Önümüzdeki bir ay içinde markalarımız, AVM yönetimleri ve cadde mağazaları sahipleri arasında süresi dolmuş sözleşmelerle ilgili yoğun bir mesai yapılacak. Anladığımız kadarı ile sürecin anlaşmazlıkla sonuçlanması durumunda tarafların sözleşmeyi feshetme hakkı olacak. Markalarımızdan bugün yoğun olarak ‘TL’ye dönüşte hangi kur esas alınacak?’ şeklinde sorular geliyor. Her bölgenin, AVM’nin ve markanın farklı dinamikleri var. Zaten AVM’lerin büyük bölümünde bu dinamikler ekseninde fiyat dengesi oluşmuş bulunuyor. Biz halen çok sayıda AVM’de 2016 başındaki kurlar üzerinden kiramızı ödüyoruz. Sorunlu olarak gördüğümüz AVM’lerde de 2016 kurları düzeyinde bir dengenin oluşacağını tahmin ediyoruz. Yeni kira sözleşmeleri yapılırken ve yeni rayiçler belirlenirken markalarımızın kendilerini garanti altına alacak koşulları belirlemede daha kararlı olacaklarını öngörüyoruz.

 

BMD Yönetim Kurulu olarak piyasanın doğal kuralları çerçevesinde tüm yatırımcılarla el sıkışacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki süreç perakende sektörü için kuruyan dalların budanıp verimlilik temelinde büyümenin esas alınacağı bir dönem olacak.”

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri