Bir lezzet şöleni: Beeves

Beeves’in hem sunumu hem de lezzetiyle baş döndüren burger ve steak’lerinin arkasında üretim gücü yatıyor. Kars’ta bulunan çiftliklerinde üretilen etler, özel “dry age” odalarında 28 gün boyunca dinlendiriliyor ve Beeves markasıyla lezzet şölenine dönüyor. Hayvancılıkla uğraşan Budak ailesinin ilk Beeves’i 2010 yılından bu yana hızla büyümesini sürdürüyor. Beeves’in Genel Müdürü Sidar Budak, “Bizim en güçlü yanımız, işimizi iyi bilmemiz ve iyi yapmamız” diyor

Bir lezzet şöleni: Beeves

Fulya B. ÖZTÜRK

Beeves kaç şubesiyle hizmet veriyor?
Ataşehir, Şaşkınbakkal, Kartalkaya, Brandium AVM, Maltepe Park AVM, Ortaköy, Erenköy, Bahçeşehir’de hizmet veriyoruz. Şu anda 8 şubeden 5 tanesi franchise. Mall of İstanbul’da bir şubemiz daha olacak. Ayrıca Kadıköy ve Optimum’da yeni şube açmayı planlıyoruz. Hedefim, İstanbul’da 20 şube, her kentte de en az 1 şube açmak. Ayrıca 20 şubeye ulaştıktan sonra en geç 2016 yılına dek Viyana ve Londra’da şube açmayı da planlıyorum. Şube sayısı artıkça bir yerden sonra kartopu gibi hızlı bir şekilde büyüme oluyor. Bilinirliğiniz artıkça, misafirlerinizin sayısı da artıyor.

Mağaza yatırımlarınızda AVM’ye doğru bir yönelme var. AVM’leri tercih etme nedenleriniz nelerdir?
Son dönem yatırımlarımızda AVM’lerde olmasına çalışıyoruz. Beeves olarak foodcourt’larda yer alıyoruz. AVM’lerdeki fastfood algısını biraz kırdık. Beeves olarak oturmalı-alakart fastfood olarak hizmet veriyoruz. Foodcourt alanından ziyade bizim restoranımızda oturmak istiyorlar. Örneğin Sevgililer Günü’nde foodcourt alanı boşken, bizim restoranımız doluydu. Demek ki, insanların keyif aldığı bir mekân yaratmışız. Ayrıca food court’ta müzik olan tek restoran Beeves. Oturup gerçekten masasına servis açılan nadir restoranlardan biriyiz. AVM’lerin pek çok faydası var. Örneğin iklim avantajı; AVM’ler özellikle kış aylarında insanların gezme ve ihtiyaçlarını karşılama konforu sunuyor. Dezavantajları ise yüksek kiralar ve ortak giderler. Ama genel olarak AVM’lerin avantajları daha fazla. Günümüzde rekabet çok arttı bu yüzden yer seçiminde çok daha seçici davranmamız gerekiyor.

Beeves’in mönüsünden bahsedebilir miyiz, en çok hangi ürünler tercih ediliyor?
Beeves’in hem burger hem de steakhouse tarafı bulunuyor. Steakhouse olarak ana merkezimizde çok özel etlerimiz olan “Dallas”, “Lokkum”, süt dana şiş, t-bone ve bonfile en çok tercih edilen ürünlerimiz. Burger tarafında 16 çeşit ürünümüz bulunuyor. Burgerlerin arasında ise en favori, kendi adımı verdiğim “Beeves Special Sidar’s Burger”dir.

Nasıl bir iddiaya sahip Beeves? En çok hangi konuda kendine güveniyor?
Maalesef Türkiye’de eti bilen çok fazla restoran yok, bir elin parmakları kadar. Et işi, 3 sacayağından oluşuyor. Eti iyi bilmek, iyi pişirmek ve hayvanların canlı halini iyi bilmeniz gerekiyor. Küçük yaştan itibaren hayvancılık içinde büyümem, eti iyi bilmem ve pişirme konusunda kendimi geliştirmem, bu konuda kuvvetlenmemizi sağladı. Ana ham madde üretiminde biz hiçbir şeyi dışarıdan almıyoruz. Tatlı ve ekmek de dâhil olmak üzere kendimiz yapıyoruz. Bizim en güçlü yanımız, işimizi iyi bilmemiz ve iyi yapmamız. Eğer sattığınız üründe ham maddeni iyi biliyorsan, işini iyi yapıyorsan başarısız olma ihtimalin yok.  Bizi diğer markalardan ayıran her şeyi kendimiz üretmemiz. Ben yazın sebzemi bile çiftlikte üretiyorum. Üretimin başında da olduğum için kontrol kabiliyetim yüksek. Birçok hamburgerci ekmeğini de dışarıdan alır, etini de dışarıdan alır. Donmuş ürün asla kullanmayız, soğan halkalarını bile kendimiz yapıyoruz. Üretim yapmak zorundayız.

Restoranlarınızın kapasitelerini ve sunduğu konforları öğrenebilir miyiz?
Burger&Steak olanlar ortalama 100-200 metrekare arasında. Kapasite olarak ortalama 30-240 kişiye hizmet veriyoruz. Fastfood mantığıyla insanları sıkıştırıp oturtmayı tercih etmiyoruz. Bizim için her misafir çok değerli. Burger işine başladığımızda bu işi yapan birkaç uluslararası marka vardı ve çok pahalıydı. Onlarda bir mönü aldığınızda 27 TL ödüyorsunuz. Ben de o zaman “Aynı fiyata çok daha kaliteli burger yapacağım” dedim. Ve bunu da başarıyorum. Bizim mönülerimiz 17-22 TL arasında. Biz bu fiyatlar aralığında yaptıktan sonra da o restoranlar fiyatlarını aşağıya çekmek zorunda kaldı. İnsanlara Beeves’in tadını beğendirdik.

Restoranlarınızda çalışanlarınız da çok ilgili ve kibar. Çalışanlarınıza yönelik nasıl bir eğitim çalışması var?
Türkiye’de genel olarak garsonlar tabak taşıyan insan olarak anılıyor. Benim için öyle değil. Bana göre servis elemanlarım, şirketimin satış sorumlusudur. Çalışanım, beni temsil ediyor. Benim dedem “Oğlum, dağdaki çobanımız bile iyi giyinsin” derdi.  Günümüzde insanlar arabasıyla, parasıyla kendini temsil ediyor. Benim için ise çalışanlarım çok önemli. Çalışan eğitimiyle ilgili birçok kitabım var, sürekli eğitimler veriyoruz. Her türlü sorun hakkında eğitimlerimiz devam ediyor. Kazan&kazan mantığıyla gidiyorum. Herkesin belli bir maaşı ve tip’i vardır. Fakat ürünlerimi daha fazla satarsa, ben de daha fazla maaş ve eğitimle motive ediyorum.  Bizim burada asıl amacımız farkındalık yaratmak. Biz personelimize nasıl bir şirkette çalıştıklarının bilinirliğini anlatıyoruz. Burada kendilerine bir şeyler kattıklarını, eğitim aldıklarını, geliştiklerini öğretiyoruz. Bunu devamlı irdeliyoruz.