Selfie

Selfie

Danışman
Selfie bölümü perakende.org için sektör profesyonellerinin serbest fikirlerini paylaştığı bir platformdur.

Bir 7/24 Haziran rica etsek; var mı acaba?

29 Haziran 2018 Cuma

Seçimler oldu bitti işte; alçak sesle konuşan, düşünen, başını kaşıyan, dilini ısıran, aklını yitirme endişesi duyan, içten içe gülümseyen, her reyonda görünüyor. Eliyle ağzını kapatarak kahkahasını gizlemeye çalışan bile – inanılması zor, ama- tek tük de olsa izlenebiliyor

Şimdi, gerçek perakende yönetimi zamanı. Daha doğrusu, 7/24 perakendenin siyasete el koyma zamanı. Hatta belki, akıllı siyasetçinin, bir 24 Haziran daha görebilmek için en büyük aracın perakende olduğunu anlamasının zamanıdır.

 

Önce matematik gelir; gerisi boş veya hoş konuşmadır

Bir 7/24 perakende Haziran’ı yaratılabilir mi,  bir bakalım:

Evet, yaratılabilir.

Diyelim ki mevcut veri kaynaklarının bildirimlerini iyiniyetli/doğru kabul ettik ve $300 milyar civarında bir perakende sektör cirosunun mevcut olduğunu varsaydık (Bir an için kur tartışmasını bir kenara bırakarak):

Ø  Bununla 3 milyondan fazla kişiye istihdam sağlanıyor.

Ø  İstihdamın sadece yüzde 20 si organize perakende bayrağı altında;

Ø  Buna rağmen organize perakende cironun yüzde 40’ından fazlasını ve perakende sektörünün ödediği verginin (+) sigortalı istihdamın neredeyse dörtte üçünü sağlıyor.

Ø  İstihdamın görünüşte yüzde 80’ini sağlayan ve “esnaf” bayrağını sallayan bir kesim ise kasa fişini, vergiyi, sigorta primini pek kullanmadan bir yerlerde duruyor.

Ø  Dururken de TESK bayrağı altında olağanüstü anlamlı ve duygu yüklü eleştiriler organize perakendenin başına çekiçle indiriliyor.

o   “Şu indirim marketleri olmasa da olur, ne gereği var?” veya

o    “Bu alışveriş merkezleri de çok oluyor, hiç olmazsa bayramlarda ve yılbaşında, en iyisi pazar günleri, mümkünse tamamen kapatın gitsin” vs. vs.

 

Her şey hayal kurmakla başlar

Evet; bir fiziki mağaza kavramı, bir iş fikri, bir işletmecilik felsefesi için fark yaratan buluş, hepsi hayal kurmakla başlar.

 

Siyaset erbabı tarafından gelecekte bir yeni 24 Haziran hayali de böyle kurulabilir.

Örneğin:

v  KOBİ tanımına giren büyüklükteki perakende işletmelerinin vergi yükünü halen kayıtdışı çalışarak elde ettikleri yaşam standardını korumak üzere değiştirsek;

v  Perakendenin her adımında her noktasında ( e-ticaret ve mobil dahil) her işlemi kayıt altına alacak veri sistemini kaçınılmaz/kaçılamaz kılsak- öyle ki, buna uymayanın kariyeri ve meslek hayatı bitsin;

v  TESK’ i tamamen ortadan kaldırarak, uluslararası (North American Industrial Classification System) mesleki kayıt sistemi ve coğrafi bilgi sistemi verilerine göre Türkiye için “perakende bölgeleri” tanımlasak;

v  Her perakende bölgesi için, bilgi/tecrübe/yetenek ölçütlerine dayalı gerçek mesleki lisans ve denetim sistemi getirsek;

v  Boşa çıkacak olan TESK bütçesini kullanarak en az 4 üniversitede perakende bölümleri kursak; bunları 2 yıl, dört yıl, master programları ve sertifika programları ile donatsak.

 

İşte bu: yeni bir 24 Haziran yaratabilir

Böyle bir sistemde, ortaya çıkan veriler, Türkiye’de refah dağılımının (gelir, eğitim, sabit sermaye, sosyal ağ, dünyaya açıklık) gerçek tablosunu ortaya koyar.

 

Resmi kayıtlı, yetenekli, işini bilen, mükemmel yapan ve müşterisini başının üstünde tutan, vergi kaçırarak kazanç elde etmeyen, gerçek perakendeciler ön plana çıkar.

Böyle bir perakende sektörü, dünya markaları yaratma yolunda yeni yetenekler üretir.

5 yıl içinde, yabancı piyasalardan elde edilen ek döviz geliri, bugünkü cari açığı kapatır.

Aynı dönemde, perakendenin ödediği vergi ve kayıtlı istihdam her yıl %50 artarak büyür.

Bu da siyaset erki için yeni bir 24 Haziran olanağı yaratır.

 

Özet

Siyaseti bilen ve yapmak, koltuğunda oturmak isteyenler için yol açıktır. Bunun adı 7/24 organize perakendedir.

Gerisi, nefesi yetenlere kalır.

Bunları yapan kalır, yapmayan bir 31 Haziran yaratarak sonucuna katlanır.

 

 

 

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri