BİM Türk perakendesinin en yüksek cirosuna ulaştı

08 Mart 2018 Perşembe

Türkiye perakende sektörünün en önemli temsilcilerinden BİM, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında 2017 yılı değerlendirmesini yaptı ve 2018 yılı hedeflerini açıkladı. Basın toplantısına BİM Finans Direktörü (CFO) ve İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu ve BİM İcra Kurulu Üyesi ve Operasyon Başkanı (COO) Galip Aykaç katıldı

bim-turk-perakendesinin-en-yuksek-cirosuna-ulasti

Türk perakende sektörünün lider oyuncularından BİM 2017 yılında güçlü bir performans göstererek, satışlarında yüzde 23,5’lik bir büyüme gösterdi ve cirosunu 24 milyar 779 TL’ye çıkardı. Şirketin net karı ise yüzde 29 artış göstererek 863 milyon TL oldu. BİM’in toplam mağaza sayısı ise 6 bin 74 BİM mağazası, 44 FİLE mağazası, 382 Fas’ta ve 265 Mısır’da bulunan mağazalarıyla toplam 6 bin 765’e ulaştı. BİM Finans Direktörü (CFO) ve İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu, 2018'de geçen yıla göre yüzde 20 büyüme ile 30 milyon TL ciro hedeflediklerini belirtti. Dortoğlu, ayrıca: "600'ü BİM, 30'u FİLE ve 100'ü yurt dışında olmak üzere 730 yeni mağaza açacağız. Yurt içinde hedeflediğimiz ilave net istihdam sayısı ise 4 bin." dedi. Yeni mağazaları ihtiyaç bölgelerine göre açacaklarını dile getiren Dortluoğlu, özellikle İstanbul'un Avrupa yakasına önem verdiklerini, ağırlıklı olarak Marmara'da yeni mağaza açacaklarını bildirdi.

 

Bu yıl 2 yeni uygulamanın bazı marketlerde deneme aşamasında olduğunu belirten BİM COO’su Galip Aykaç ise: “Bazı marketlerimizde ambalaj meyve-sebze yanında tüketicilerin tek tek ürün seçerek kendilerinin tartabileceği bir uygulama deniyoruz. Ayrıca, marketlerimizde fırın açarak çeşitli unlu mamulleri taze olarak tüketicilere sunmak istiyoruz. Eğer denemelerde bir sorun çıkmazsa Eylül ayı sonuna kadar bir karar verecek ve 143 mağazada fırın açacağız.” dedi. PL (özel markalı) ürünlerin ise tüm ciro içinde yüzde 67,5’lik bir yeri olduğunu belirten Aykaç, toplam özel markalı ürün sayısının 550 olduğunu ifade etti.

 

Avrupa BİM’in önceliği olmayacak

BİM İcra Kurulu Üyesi ve Operasyon Başkanı (COO) Galip Aykaç, 2017'de beklentilerin üzerinde büyüdüklerini belirterek, şirketin ve Türkiye'nin ekonomide yaşadığı gelişmelerden bahsetti. BİM, geçen yıl Türkiye ekonomisi gibi güçlü bir performans gösterdiğini dile getiren Aykaç, başta tüketiciler olmak üzere tüm paydaşlarının teveccühü ile çalıştıklarını ve ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını bildirdi.

 

Aykaç, BİM’in yurt dışına büyüme planlarıyla ilgili olarak ise Mısır ve Fas’taki mağazaların son derece başarılı olduğunu belirterek: “2018’de Mısır’ 40, Fas’a ise 60 yeni mağaza açacağız. Avrupa pazarına ise kısa vadede açılma planımız yok çünkü Avrupa pazarı organize perakende dolayısıyla yüzde 90’lık bir doygunluk yaşıyor.” dedi. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri