BİM, ayda 100 milyon fiş kesti

07 Mart 2017 Salı

Perakende sektörünün lider markası BİM, 2016 yılı değerlendirme ve 2017 hedeflerini açıklama toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan BİM İcra Kurulu Üyeleri Galip Aykaç ve Haluk Dortluoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu

bim-ayda-100-milyon-fis-kesti

BİM’in Türkiye’deki çalışan sayısı 34 bini aşarken, Türkiye’deki mağaza sayısı ise 5 bin 623 oldu. BİM Birleşik Mağazalar AŞ her yıl Mart ayında geleneksel olarak düzenlediği basın toplantısıyla, 2016 yılı mali sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. BİM İcra Kurulu Üyeleri Galip Aykaç ve Haluk Dortluoğlu’nun katıldığı toplantıda şirketin ticari ve finansal performansının yanı sıra 2017 yılı hedefleri ele alındı.


2016 Türkiye açısından her bakımdan zor bir yıl olmasına rağmen, BİM istikrarlı gelişimini sürdürerek bir önceki yıla göre satışlarda ve kârlılıkta yüzde 15 artış ile ilk kez satış cirosunda 20 milyar TL eşiğini aştı. Bu süreçte BİM 562 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirirken, yurt içinde 4 bine yakın kişiye de yeni iş olanağı sağladı.

 

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç sözlerine Türkiye’ye duydukları sonsuz güveni ifade ederek başladı: “Hepinizin bildiği gibi 2016 yılı her bakımdan zorlu bir yıldı. Türkiye 15 Temmuz’da yüzlerce şehit, binlerce gazi pahasına FETÖ’cü darbe girişimine geçit vermedi. Peş peşe gelen terör saldırılarına rağmen ülkemiz ekonomik ve siyasal istikrarını korumayı bildi. Türkiye perakende sektörünün lideri BİM olarak, ülkemizin geleceğine ve güçlü ekonomik potansiyeline güveniyoruz. BİM geçtiğimiz 10 yıl içerisinde toplam 2 milyar 742 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdi ve yine bu süre içerisinde 2007 yılında 10 bin olan yurt içi çalışan sayısını 2016 itibarı ile 34 bine yükseltti. Bugün mağazalarımızdan ortalamada günde 3,7 milyon, ayda 100 milyona yakın alışveriş yapılmaktadır. BİM olarak ülkemize güvendiğimiz kadar, yatırımlarımızla, çalışanlarımızla ve sağladığımız yüksek tüketici sadakati ile Türkiye ekonomisinde istikrar ve güven unsuru olmaya devam edeceğiz.”

 

2016 yılında BİM, yurt içinde çalışan sayısını yüzde 13 artırarak 3 bin 841 yeni çalışana istihdam sağladı ve Türkiye çapında 630 yeni mağaza açtı. Böylelikle yılsonu itibarı ile BİM’in mağaza sayısı 5 bin 602’ye yükseldi, çalışan sayısı ise 34 bin 73 oldu. BİM’in büyümesinde ve müşteri memnuniyetini artırmasında önemli rol oynayan üzel markalı ürünlerin satışı ise, bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 13,1 milyar TL düzeyine çıktı.

 

File mağazaları başarılı

BİM’in, yeni perakende konsepti File mağazalarının sayısı geçen yıl İstanbul’un komşu illerine doğru yayılmaya başlayarak 9’dan 21’e çıktı.

 

Önümüzdeki yıl 635 yeni mağaza açılacak

BİM 2016’yı Fas’ta 50 yeni mağaza açarak 329, Mısır’da ise 75 yeni mağaza açarak 215 mağaza ile kapattı. Her iki ülkedeki toplam BİM çalışanı sayısı 3.400’e yükseldi. BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu, BİM’in 2017 hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. BİM’in müşterileri ile kurduğu güçlü güven ilişkisinin temelinde fiyat istikrarı ve minimum kâr marjının bulunduğuna dikkat çeken Dortluoğlu şunları söyledi: “Türkiye’nin perakende lideri olarak istikrarı seviyoruz ve minimum kar marjları ile çalışıyoruz. 2015’de net kâr marjımız yüzde 3.3 idi; 2016 da aynı oranda. Aynı istikrar FAVÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) marjımız için de geçerlidir. Geleceğe güvenle bakıyoruz. 2017’de yine büyüme hedefimiz çift haneli. Yüzde 15- yüzde 18 aralığında bir büyüme öngörüyoruz. 500 milyon TL yatırım yaparak altyapımızı güçlendirmeyi ve 500 BİM ve 25 File mağazası açarak 4 bin kişiye yeni istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Öte yandan İran’da yatırım olanaklarını araştırırken, Fas ve Mısır’da yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Bu yıl içinde Fas’ta 60, Mısır’da 50 yeni mağaza açacağız.”

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri