Beyaz et sektörüne yeni oyuncu

18 Haziran 2013 Salı

Hastavuk AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yılmaz, 100 milyon dolarlık yatırımla, ilk etapta 60 milyon adet/yıl tavuk kesimi yapacaklarını söyledi

beyaz-et-sektorune-yeni-oyuncu

Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik alanda faaliyet gösteren ve yıllık 35 milyon damızlık civciv üretimiyle, Türkiye'nin bu alandaki ihtiyacının yüzde 70'ini tek başına karşılayan Hastavuk, beyaz et üretimine başlamaya hazırlanıyor. Hastavuk AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yılmaz, Balıkesir'in Susurluk ilçesinde yaptıkları 100 milyon dolarlık yatırımla, ilk etapta 60 milyon adet/yıl tavuk kesimi yapacaklarını söyledi. Yılmaz, bu rakamın Türkiye üretiminin yüzde 8'i ila yüzde 10'u arasında yer aldığını kaydetti. Mayıs ayında deneme üretimlerine başlayacaklarını kaydeden Yılmaz, yılsonunda çift vardiya sistemiyle kesim rakamını iki katına çıkaracaklarını ifade etti.

Yılmaz, şunları söyledi: “Ayrıca bu yatırımımızı destekleyici olarak yılda 240 bin ton yem üretecek olan üçüncü yem fabrikamızı da yapıyoruz. Hastavuk, 2015'e kadar kümes, yem ve beyaz et yatırımlarıyla tam bir entegre yapıya bürünecek. İlk etapta 700 kişi istihdam edilecek. 6 ay sonrasında çift vardiya üretime başlandığında ise, istihdamımız bin 100 kişiye çıkacak. 25 bin metrekarede kesimhane, 10 bin metrekarede de arıtma, render gibi atıkları işlediğimiz yan üniteler yer alacak. Bu yatırımın devamında da 40 milyon dolarlık kümes yatırımı yapacağız. Bu da 2014'te devreye alınacak.”

Beyaz ette ihracat hedeflerini 20-25 bin ton olarak açıklayan Yılmaz, beyaz et üretiminin yanı sıra tamamlayıcı olarak aynı bölgede 15 milyon dolara 2 milyon tavuk kapasiteli, yıllık 600 milyon adet yumurta üretilecek bir tesis kuracaklarını aktardı. Bu yatırımın da 2015 yılında hayata geçmesi bekleniyor.

Kaynak: Kobiden


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri