Beyaz et sektörü bu konuda birleşti

Endüstriyel piliç üreticileri, beyaz et sektöründe yaşanan bilgi kirliliğini önlemek amacıyla kamu spotu ve basın açıklamalarıyla halkı bilgilendirecek. Beyaz et sektöründe yaşanan bilgi kirliliği ve hurafelerin sektöre zarar verdiğini belirten Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından en iyi şekilde denetlenen sektörlerin başında beyaz et sektörünün geldiğini belirtti

Beyaz et sektörü bu konuda birleşti

Toplum arasında endüstriyel piliç üretimi konusunda oluşturulan bilgi kirliliğine karşı beyaz et sektörünün devleri el birliğiyle mücadele başlattı. Kamu spotları oluşturup, basın açıklamaları gerçekleştiren firmalar bakanlıkla birlikte halkı doğru bilgilendirmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle organik ya da köy tavuğuna karşı belirli kesimler tüketicileri bilinçsizce yönlendiriliyor. Bu yanlış yaklaşımlar, çalışmaları milyon dolarlık yatırımları bulan, halk sağlığı ve güvenliğini gözeten piliç üreticilerini etkisi altına alıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Erpiliç Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ericek, “Piliç üretimimizle alakalı bizlere yönlendirilen belli başlı sorular var. 45 günde tavuğun nasıl kesildiği, hormon kullanılıp kullanılmadığı, hayvanların GDO’lu yem ile beslenip beslenmediği ve organik- köy tavuğunun ayrıcalıkları nedir gibi sorular bunların başını çekiyor. Bu sorulara sırasıyla yanıt verecek olursak; 45 günde kesilen piliç ergenliğini tamamlamış ergen tavuk demektir. Pilicin normal yetiştirme süresi 42 gün ve hatta istenilen kesim ağırlığına bağlı olarak bu süre daha da az ya da fazla olabilir. Yetiştirme süresi, damızlık firmalarının sürekli yaptıkları ıslah çalışmaları ve iyi yetiştiricilik uygulamaları ile belirleniyor. Piliçlerin kaliteli barınma koşullarının en üst düzeylere çıkarılması ve sağlık konusundaki başarılı uygulamalar da bu sürecin ana nedenleridir.”

“2 gram için GDO kullanmayız”

GDO kullanımına da değinen Ericek, yetiştirdikleri piliçlerin gelişimleri için herhangi bir ilaç ya da hormon kullanmadıklarını belirtti. Ericek, GDO konusuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Zira hormon kullanımı, insan sağlığını olumsuz etkilerken, iş gücü ve maliyet açısından da ekstra bir yük. 2 gram kar etmek için pilice hormon verildiğinin söylenmesi tamamen mantık dışı bir itham. Kullandığımız yemlerde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın onayı dışında herhangi bir GDO takviyesi söz konusu değildir. Hatta bununla ilgili olarak TÜBİTAK ile yapmış olduğumuz araştırmalar doğrultusunda ürünlerimizde hiçbir şekilde GDO kalıntısına rastlanılmamıştır.”

“Köy tavuklarının nasıl yemlendikleri belli değil”

Köy tavuklarının kesim şartları ve nasıl yemlendiklerinin belli olmadığını belirten Ericek, “Bilimsellikten ve denetimden uzak yetiştirilen tavukların, kontrol altında yetiştirilen ve kesilen tavuklardan daha sağlıklı olduğu iddia edilemez. Gıda sağlığı ve güvenliği konusunda bugün pek çok üründe zaman zaman birbiriyle çelişen iddialar gündeme gelirken, özellikle ürünlerdeki seri ve sertifika numaralarına bakmak ayrıca önem taşıyor. Örneğin tavukta markalı bir ürün alan tüketici, bu tavuğun hangi bölgede yetiştiğini, ne ile yemlendiğini ve bu ürününün tüm raporlarını paketin üzerindeki seri numarasını markanın internet sitesinden aratarak öğrenebilir.” şeklinde konuştu.