Beşler Grup, yatırımlarının meyvesini toplayacak

Un, makarna, sıvı yağ, nişasta ve yem sektörlerinde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan Beşler Grup, 2012’de her alanda yatırımlar gerçekleştirdi. 2012’nin Beşler Grup adına verimli geçtiğini söyleyen Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak, “2013, yaptığımız büyük yatırımların meyvelerini alacağımız bir yıl olacak. Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önem doğrultusunda sektörümüze öncülük edeceğimiz yeni projelerimizi tamamlamayı ve ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarları artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu

Beşler Grup, yatırımlarının meyvesini toplayacak

Uğur TATLI

Türkiye’nin önemli şirketleri arasında yer alan Beşler Grup açısından son çeyreğini yaşadığımız 2012 yılı nasıl geçiyor?
Faaliyette bulunduğumuz tüm sektörlerde yeni yatırımlar gerçekleştirdik.  Bir yandan üretim kapasitelerimizi artırırken; diğer yandan ihracatta ve iç piyasada 2012 yılı için öngördüğümüz hedefleri yakaladık. Nitelikli büyüme stratejimiz doğrultusunda, katma değeri yüksek olan pazarlarda daha aktif çalışarak markalarımızın bilinirliğini artırmak yoluna gittik. Özetle 2012'nin Beşler Grup adına oldukça verimli geçtiğini söyleyebilirim.

Yine bu yıl içerisinde Beşan Nişasta tesislerini faaliyete geçirdiniz. Bu yatırımı hamlesiyle neler değişti, detayları paylaşır mısınız?
Beşan Nişasta'yı kurarken, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi kısa zaman diliminde zirveye yerleşecek bir tesis olmasını arzuladık. Bu doğrultuda hiçbir masraftan kaçınmayarak Türkiye’nin en büyük ve en modern tesislerinden birisini hayata geçirdik. Sadece teknolojik imkânları bakımından değil insan kaynakları açısından da büyük yatırımlar gerçekleştirmekteyiz. En iyi kaliteyi müşterilerimize sunmak için çalışmalarımızı sürdürürken; önümüzdeki dönemde hem Beşan Nişasta'nın hem de 2011 yılında kurduğumuz Beşyem'in, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alması en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

100’ün üzerinde ülkeye ihracat

Beşler Grup’un amiral gemisi hiç kuşkusuz ki Beşler Makarna… Makarna sektöründe rekabet nasıl seyrediyor? Beşler Makarna bu rekabette kendini nasıl konumlandırıyor?
Günlük 2 bin 100 ton üretim kapasitesiyle Türkiye'nin, Orta Doğu ve Balkanların en büyük un üretim tesisi olan Beşler Un’da elde ettiğimiz başarılar ve edindiğimiz tecrübeler neticesinde diğer büyük yatırımlarımıza yön verdiğimizi söyleyebilirim. Beşler Makarna ise gerek üretim kapasitesi, gerekse ihracat potansiyeli bakımından sektörünün yıldız kuruluşları arasında bulunuyor. Mevcut yapılanmamız çağımızın rekabet koşullarına uygun şekilde programlandığını hem teknolojiye hem de insana sürekli yatırım yaptığımızı, kendi sektörümüzde rekabete yön veren, rakiplere pek çok konuda yol gösteren bir noktada olduğumuzu gururla ifade edebilirim.

Beşler Makarna, Türkiye’nin en büyük bin ihracatçı firması arasında yer alıyor. İhracat çalışmalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz? Hangi ülkelere ürünlerinizi ihraç ediyorsunuz?
Beşler Makarna bugün 100'ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Avrupa’dan Asya’ya, Amerika’dan Afrika’ya çok geniş bir coğrafyada, Beşler Markası’na olan güven her geçen gün artıyor. Kalite şartlarının en üst seviyede tutulduğu ve ihracat gerçekleştirmenin son derece zor olduğu Japonya bizim en önemli alıcılarımızdan biri. Bu örneği verirken, müşterilerimize sunduğumuz kalitenin altını çizmek istiyorum. Pazarlama ve satış stratejinizi doğru belirlemezseniz ve etkin kanallar kullanmazsanız, ne kadar iyi üretim yaparsanız yapın, mallarınız satamazsınız ve bu da sizi başarısızlığa götürür. Biz ihracatta hep doğru pazar analizleri yaptık ve etkili stratejiler izledik. Elbette başrolde kaliteye verdiğimiz önem var, kalite yoksa başarı asla kalıcı olamaz.

“Türkiye’de makarna üretimi düşük seviyelerde”

Peki, ihracatta önemli bir ülke konumunda bulunan Türkiye’de iç piyasadaki makarna tüketimi hakkında neler söylersiniz?
Ülkemizde kişi başına düşen makarna tüketim miktarı maalesef arzu edilen seviyenin çok altında seyrediyor. İç piyasada makarna tüketim alışkanlıklarını besleyecek ve makarnanın hak ettiği noktaya gelmesini sağlayacak tanıtım çalışmalarının desteklenmesi gerekiyor. İtalya’da kişi başına 30 kilogramın üzerinde gerçekleşen makarna tüketimi, bizde 6 kilogram civarında. Bu bağlamda yönetiminde de yer aldığım Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği çatısı altında ilerleyen günlerde makarna tanıtım faaliyetlerine hız vereceğiz.

Tüm Tüketicileri Koruma Derneği tarafından “Altın Marka”, Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası tarafından “En Başarılı Firma” unvanlarıyla ödüllendirilen Beşler Makarna’nın üretimde kullandığı teknolojilerle ilgili bilgi alabilir miyiz?
Üretimde son teknolojiler kullanıyoruz, hatlarımızın tümü paslanmaz çelikten yapılıyor. Yüksek sıcaklıkta kısa sürede kurutma yapılarak, mikrobiyolojik kirliliklerden arındırılmış olarak üretim gerçekleştiriyoruz. Üretimimiz ISO Kalite Standartlarına uygun olup, her aşamada denetimden geçiyor. Geçtiğimiz yıl tüm paketleme makinelerimiz yenilendi ve yeni hatlar kurularak kapasitede artırıma gidildi.

Beşler Grup’un 2013 vizyonunu ve ileriye dönük hedeflerini bizimle paylaşır mısınız?
2013, bu yıl içerisinde yaptığımız büyük yatırımların meyvelerini alacağımız bir yıl olacak. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan yeni projeleri de 2013'te hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Türkiye'de ilk kez kutulu makarna üreten, ardından yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek glütensiz makarna üretimine imza atan Beşler Makarna olarak Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önem doğrultusunda, sektörümüze öncülük edeceğimiz yeni projelerimizi 2013 yılında tamamlamayı ve ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarları artırmayı hedefliyoruz.