Perakende PageSkin

Bella Maison: Yıl bitmeden 17 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz

Bella Maison Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Tan merak edilen soruları Perakende.org okuyucuları için cevapladı

Bella Maison: Yıl bitmeden 17 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz

Bize kısaca Bella Maison’dan bahsedebilir misiniz? Ne zaman kuruldu? Bu markanın ve marka isminin doğuş hikayesi nedir?

Ev tekstilinde renklerin markası Bella Maison olarak 2016 yılında kurulduk. Temellerimiz ise uluslararası imalat ve ticaret alanında 20 yıldan bu yana hizmet veren Tan Grup Şirketleri’nin  pek çok iş kolundaki başarılı deneyimine dayanıyor.

Aile şirketlerimiz ile Cezayir’de mobilya üretimi, orman ürünleri tedarikçiliği ve elektrikli el aletleri üretimi gibi sektörlere yön veren başarılı faaliyetlerimiz devam ederken, Türkiye’de ev tekstili ürünlerinde bir pazar açığı olduğunu gördük. Ülkemizdeki yatırımlarımızı güçlendirme kararı alarak, yeni bir yatırımla perakendeye güçlü bir giriş yaptık ve Bella Maison markamızı yarattık. Markamızın anlamı ‘güzel ev’ demek… Aynı zamanda ülkemize olan bağlılığımızı da ifade ediyor. Güzel evimize dönüş hikâyesi gibi…

Bugün ev tekstili ve dekorasyonu alanında İstanbul, Ankara ve Bursa’da olmak üzere 9’u Türkiye’de, üçü Cezayir’de toplam 12 mağazamız bulunuyor. Temmuz ayında İstanbul İstinye Park ve Bodrum Midtown Avm’de açılacak yeni mağazalarımızla beraber mağaza sayımız 14 olacak. Gerek fiziki mağazalarımız gerekse e-ticaret kanalı üzerinden yatak odası, mutfak ve banyo tekstil grubu ürünlerinin yanı sıra kozmetik, ev giyimi ve ev dekorasyonu kategorilerinde özgün tasarıma sahip, geniş ürün çeşidimizi tüketicilerin beğenisine sunuyoruz.

Pandemi dönemi tüm dünyayı etkisi altına aldı. Mağazalar uzun bir süre kapalı kaldı. Bu süreç sizin için nasıl geçti?

Tüm dünyayla birlikte benzerine daha önce hiç rastlamadığımız olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte en temel önceliğimiz müşterimizin ve çalışanlarımızın sağlığını korumak oldu. Sokağa çıkma kısıtlarıyla beraber AVM’lerin kapandığı dönemi biz oldukça yoğun bir tempoda geçirdik. Öncelikle mağazalarımızdaki tüm çalışanlarımızı ücretli izne çıkardık, genel merkezimizdeki ekip arkadaşlarımızla çalışmalarımızı uzaktan erişimle gerçekleştirdik.

Yıla girerken gerek yurt içinde gerekse yurt dışında büyüme hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir ajandamız vardı. Bu dönem bize tüm hazırlıklarımızı tamamlamak için de kıymetli fırsatlar sundu. Yeni mağaza açılışlarımızı planlarken, müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik yeni bir yapılanma kurduk, e-ticarette büyümeye katkı sağlayacak önemli adımları attık.

İnsanlar online alışverişe yöneldi. Bella Maison e-ticaret tarafında güçlü bir şirket bu dönem online alışverişte artış oldu mu?

Belirttiğiniz gibi bu dönemde online alışverişler çok ciddi oranda arttı. Biz de bu süreçte önemli satış rakamlarına ulaştık. Mağazalarımızın kapalı olduğu yaklaşık üç ayda online kanallar üzerinden satışlarımız %400, müşteri sayımız %700 oranında artış gösterdi. E-ticaretin ciromuzdaki oranı ise % 400 arttı.

Bella Maison genel olarak avm’lerde yer alıyor. Bildiğimiz kadarıyla yurt içinde 9 mağazanız bulunuyor. Mağazalarda bir artış görebilecek miyiz? Cadde mağazası açmayı düşünüyor musunuz?

Marka olarak kurulduğumuz günden bu yana ayakları yere basan bir stratejiyle gerek yurt içinde gerekse yurt dışında büyüme odaklı bir anlayışla yatırımlarımıza devam ediyor, yeni mağaza açılışlarını planlıyoruz. Temmuz ayında ülkemizin prestijli AVM’lerinden İstinye Park ve Bodrum Midtown’da yeni mağazalarımızı tüketicilerle buluşturmanın hazırlığı içerisindeyiz. Yıl bitmeden 17 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Yurt dışında ise İngiltere, Amerika, Almanya, Fransa ve Romanya başta olmak üzere ağırlıklı e- ticaret kanalı üzerinden büyümeyi planlıyoruz. AVM’lerde tüketicilerimizle bir araya gelmeyi önemsiyoruz, mağazalaşma alanında önceliğimiz AVM’ler olmakla beraber uygun şartlar oluştuğunda prestijli caddelerde de yer almak istiyoruz.

Bella Maison ürünlerinin ne kadarı yerli? Üretimi burada mı yapıyorsunuz?

Ürünlerimizin %90’nını yüksek kalite standartlarına sahip tedarikçilerimize ürettiriyoruz. Türkiye’de üretimi yapılmayan %10’luk küçük bir aksesuar grubunu ise yurt dışından sağlıyoruz.

Bella Maison franchise verme koşulları nelerdir? Bu koşullarıda Pandemi dönemi sonrası bir esneklik söz konusu mu? Bir kişi Bella Maison franchise’ını neden almalı?

Şu an için franchise sistemimiz bulunmuyor.

Eklemek istedikleriniz

Bella Maison olarak her yıl değişen dekorasyon trendlerine göre şekillendirdiğimiz tasarım ve koleksiyonlarımızı evde yaşam keyfini sürdürebilmek adına bir araya getiriyoruz. Yaşam alanlarına enerji vermek yaklaşımıyla bir evin ihtiyacı olabilecek her ayrıntıyı güçlü bir tasarım ve ürün ekibiyle hazırlayarak, zevkli bir sunumla müşterilerimize ulaştırıyoruz. Her sezona özel desenler çalışıyoruz. Özel tasarım ve dikime sahip tekstil grubu ürünlerimizin yıkama ve aşınma testlerini uzman ekiplerimizin kontrolünde sektörünün önemli ar-ge laboratuvarlarında gerçekleştiriyoruz. Tüm üretim aşamalarını TSE standartlarına uygun olarak, yüzde yüz ‘’sağlıklı’’ olması önceliğiyle yaptırıyoruz.

Evi sadece yaşamak için bir barınak değil, kimliğimizi yansıtan huzurlu ve keyifli bir nokta olarak görüyor, bunun için ilham veren ve yaratıcı dekorasyon stillerine teşvik eden ürünlerimizle Mix and Match imkânı sunuyoruz. Müşterilerimiz takım halinde de ürünlerimizi alabiliyor, isterlerse farklı koleksiyonlarımızdaki parçalardan tek tek seçerek kendi takımlarını oluşturabiliyor. Renklerimiz, yüksek ürün kalitemiz, çeşitlilik imkânlarımız ve müşteri memnuniyetine yaptığımız yatırımlarla mağazalarımız, müşterilerimiz için cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin