Bayraktar Gayrimenkul Geliştirme AŞ Genel Müdürü K. Osman İllez

20 Mart 2013 Çarşamba

Türkiye’nin ilk outlet merkezi Outlet Center İzmit, 16 yıldan bu yana ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Tüketici ve üreticiyi doğrudan buluşturan Outlet Center İzmit, 55 markanın fabrika satış mağazasını aynı çatı altında barındırıyor. Bayraktar Gayrimenkul Geliştirme AŞ Genel Müdürü K. Osman İllez, “Outlet Center İzmit, metropolün çileli trafiğinden kaçmak isteyenler için vazgeçilmez bir merkez” diyor

bayraktar-gayrimenkul-gelistirme-as-genel-muduru-k-osman-illez

Fulya B. ÖZTÜRK

Outlet Center İzmit’in doğuşu, hem outlet AVM hem de perakende sektörü açısından önemli bir milat oldu. Sizce Outlet Center İzmit’in bugüne kadar ki gelişim sürecinde hangi dinamiklerin rolü var?
Belirttiğiniz gibi Outlet Center İzmit Fabrika Satış Mağazaları Merkezi olarak, “Türkiye’nin ilk outlet merkezi” olma özelliğimizle, 1997 yılından bu yana “outlet” konseptiyle hizmet veriyoruz. Fabrikadan halka direkt satışın gerçekleştirilmesi nedeniyle diğer alışveriş merkezlerine göre daha uygun fiyatlarla müşteriye satış yapılıyor. Marka ve kaliteyi en uygun fiyatla almak isteyen müşterilerin sürekli ziyaret ettikleri bir alışveriş merkezi olmanın gururunu yaşıyoruz. Outlet konseptini sürekli kılmak için kesinlikle bayiye mağaza kiralaması yapmıyoruz. Kiralama için, yerli marka için üretici olması, yabancı marka içinse markanın Türkiye temsilcisi olması gerekiyor.

Outlet Center İzmit’in lokasyon avantajlarını anlatır mısınız?
Genellikle büyük şehirlere yakın, maliyetlerin daha düşük olduğu bölgelerde, firmaların kendi ürettikleri tanınmış markalarını direkt fabrikadan halka indirimli olarak satışa sundukları alışveriş merkezleri outlet center olarak adlandırılıyor. Outlet Center İzmit olarak biz de İstanbul’a yakınlığımızla, metropolün çileli trafiğinden kaçmak isteyenler için vazgeçilmez bir merkeziz. İstanbul’un arka bahçesi gibiyiz. Ayrıca çevre illerden ve İstanbul’dan, Ankara yönüne ve Ege bölgesindeki illere veya tersine seyahat eden insanlar için geçiş noktasında olduğumuz için hatırı sayılır bir müşteri potansiyelimiz var.

“Outlet”, Türkiye’de sorgulanan bir konsept… Sizce Outlet Center İzmit, ne kadar outlet?
Ekonomik krizlerin bolca yaşandığı ülkemizde, bu krizler insanımızın birçok olumsuzluğu yaşamasına neden oldu. Bu dönemlerde insanlar alıştığı kalite ve konforunu kaybetmek istememiş ama bunları yaparken de fazla harcamadan kaçınmak istemiştir. İşte tüketicinin bu istek noktasında outlet’ler devreye girdi. Zamanla tüketici outlet’in ne olduğunu daha iyi anladı ve outlet’lere yöneldi. Üretici de mecburen outlet’lere yönelen tüketiciyi takip etti. Bu durum oldukça fazla üretici firmayı, outlet mağazası açmaya yöneltti. Böylece, hem tüketici hem de üretici firmalar tarafından tercih edilen merkezler outlet’ler oldu. Tabii ki Türkiye’de outlet adı altında, outlet konseptini uygulamayan birçok merkez var. Ancak siz yönetim olarak bu konsepti sürdürebilmek için işe kiralamadan başlayıp merkeze bayii sokmazsanız. Üretici firmalarda bir önceki sezondan ellerinde kalan satış hızı düşük ve bayilerinden dönen ürünleri değerlendirmek için fiyatlarını iyice düşürerek müşteriye sunum yaparlarsa outlet konseptini uygulamış olursunuz. Outlet Center İzmit olarak bunu uygulamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla kendimize “outlet” merkeziyiz diyebiliriz.

Mağaza karmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kafe-restoran, eğlence alanları ve Türkiye’nin önde gelen firmalarına ait 55 adet fabrika satış mağazası ile faaliyet gösteren Outlet Center İzmit, bünyesinde bulunan yüzlerce ünlü markayla ziyaretçilerine tüm yıl boyunca avantajlı ve keyifli alışveriş imkânı sunuyor. Adidas - Alesta Tobacco & Gift Store - Altınyıldız Classics – Atalar – Atasay - Ayakkabı Dünyası – Bambi - Batik - Beymen Business - Burger King - Cafe Time - Colin's - Çift Geyik Karaca – Decorium – Defacto - Derimod Depo - Evin Restoran – Fabrika - Flo – Hatemoğlu - İnci – Kanz - Kemal Tanca – Kom - Konut AVM - LC Waikiki - Levi's – Lufian - Mango Outlet - Mavi -  McDonald’s - MMM Migros – Network – Nike - Outlet Vakko - Park Bravo Group – Puma – Quiksilver – Ramsey – Reebok – Retry – Sarar - Starbucks Coffee - Şişli Optik - Teknosa Extra – Tekzen – Tiffany - Tommy Hilfiger – Total - Toyzz Shop – Watsons - Yörük Sofrası markalarımız arasında.


2012’de yüzde 30 artış
 

Müşteri portföyünüzü anlatır mısınız? Outlet Center İzmit’e kimler ve hangi bölgelerden geliyor?
Merkezimize, başta İstanbul olmak üzere, yakın çevredeki tüm il ve ilçelerle, şehirlerarası seyahat eden insanlar müşteri olarak geliyor. Müşteri portföyümüz ağırlıklı olarak markalı ürün giymek isteyen ama bu ürünlere de çok para vermeyip uygun fiyatlarla sahip olmak isteyen, beyaz yakalı tabir ettiğimiz, devlet ve özel sektörde çalışan ve şirket arabası kullanan insanlardan oluşuyor.

Outlet olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Outlet konseptini lokasyon, kiralama ve ürün satışı açısından mümkün olduğunca uygulamaya çalışırsanız başarılı olursunuz, bu bir avantaj…  Fakat outlet konseptini uygulamayıp şehir merkezlerinde sadece bir çıkış yolu aramak amacıyla sadece ismi outlet olan merkezler oluşturmaya kalkarsanız, bu bir dezavantaj… Doğal olarak bu merkezlerin yaşaması zordur. Bunlar zaman içinde sıkıntı yaşayacaklardır. Ancak isim olarak değil, felsefe olarak outlet kurallarına uygun çalışan outlet merkezleri başarılı olmaya devam edecek.

2012 yılı Outlet Center İzmit için nasıl geçti? Hedef ve beklentilerin karşılanabildiği bir yıl geçirebildiniz mi?
2012 gerçekten çok güzel geçti. Bir önceki yıla göre yüzde 30’lar civarında ciromuzu artırdık. Sektörde bir önceki yıl ile yapılan aylık karşılaştırmalarda, bir tek Kasım ayı geçen yılla başa baş gitti. Onun da nedeni, kurban bayram alışverişinin bu sene Ekim ayına kaymasından kaynaklandı. Dolayısıyla da 2012 yılı hedef ve beklentilerimize cevap veren bir yıl oldu.

2013 yılından beklentileriniz nelerdir? Ayrıca etkinlik takviminiz hakkında da bilgi alabilir miyiz?  Outlet Center İzmit ziyaretçileri bu yıl nelerle karşılaşacak?
2013 yılı için 2012 yılı kadar olmasa da yine beklentilerimiz yüksek. Herkes gibi bizim de ümidimiz bu beklentilerimizin gerçekleşmesi… Yılın 365 günü merkezimize gelen müşterilerimizin hoşça vakit geçirebilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Özel ve önemli günlerde mutlaka çocuk ve ailelere yönelik etkinlikler yağış olmayan günlerde açık hava konserleri ile bölgedeki okullarla işbirliği içerisinde resim yarışmaları, yılsonu etkinlikleri, çeşitli ses ve folklor çalışmaları gibi etkinlikleri gerçekleştirerek çocuklarla birlikte ailelerin de bu ortamda yer almalarını sağlıyoruz. Merkezimizde çocuk oyun alanları ve açık bir amfi tiyatro alanı bulunuyor. Bu alanlarda her özel ve önemli günde mutlaka çocuk ve ailelere yönelik etkinlikler ve yaz döneminde çeşitli yaz konserleri gerçekleştiriliyor. Eğitim öğretim yılı sonuna yakın tarihlerde, bahar aylarında ilkokulların hazırlamış olduğu yılsonu gösterileri de bünyemizdeki amfi tiyatroda düzenleniyor. Bu etkinlikler kapsamında çeşitli folklor ve dans gösterileri özellikle velilerin yüksek katılımıyla gerçekleştiriliyor. Ayrıca merkezimizde geleneksel hale getirdiğimiz ve yılda iki defa yaptığımız en son 2012 yılında 29’uncusunu gerçekleştirdiğimiz ve müşterilerimizden çok büyük oranda olumlu geri dönüş aldığımız “Ucuzluk Panayırı” kampanyamızı da 2013 yılı içerisinde tekrarlayacağız.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri