Başarılı kariyerin yeni yolları

Perakende.org’da İnsan Kaynakları (İK) üzerine yazdığı yazılarıyla yer alan İK yöneticisi, eğitmen, blogger ve yazar Cengiz Çatalkaya’nın “Değişen iş dünyasında başarılı bir kariyerin yeni yolları”nı anlattığı Kariyer 2.0 isimli kitabı, Optimist Kitap tarafından yayınlandı

Başarılı kariyerin yeni yolları

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

İş arama ve işe girme biçimlerinin değiştiği, dijital okuryazarlığın belirleyici olduğu yeni bir iş atmosferinin aktörü olabilme beceriniz, bugün her zamankinden daha gerekli. Çok sayıda CV inceleyen, 4 bin civarında mülakat yapan insan kaynakları yöneticisi Cengiz Çatalkaya, kariyer yönetiminin en sıcak konularını yazdı.

Bugün büyük şirketler, kariyer sitelerinde yayınladıkları her iş ilanına beş on bin arası başvuru alıyorlar. Bir kişinin alınacağı pozisyona beş bin başvurunun olması demek, işe girme oranının beş binde bir olması demek! Bu yüzden kariyer siteleri önümüzdeki yıllarda sosyal medyaya doğru yakınlaşacak ve klasik işlevlerini kaybedecek. Demek oluyor ki, işin sırrı artık iş ararken farklı yöntemler bulmak ve enerjiyi o yöntemlere harcamak. Farkı yaratacağımız alan ise iletişim kurma yöntemlerimizi yeniden biçimlendiren Sosyal Medya. LinkedIn, Facebook, Twitter ve bloglar daha yetenekli çalışanlara ulaşmak için harika araçlar; çalışanlar tarafından bakacak olursak da, şirketlere ulaşmanın en doğru adresi. Bu yeni iletişim şeklinin de elbette çok sayıda kendine has inceliği ve kuralı var. Kariyer 2.0 bunlara değinirken, bu yeni iş atmosferinde daha başarılı olmanın yollarını ele alıyor.

2006 yılından beri İK alanında yönetici ve eğitmen olarak çalışan Cengiz Çatalkaya, Türkiye’nin ilk İK ve Kariyer bloglarından Yetenekvekariyer.com’un kurucusu ve yazarı. Blogunda Kariyer, Sosyal Medya ve İK, Yetenek Yönetimi, İşveren Markası, İK Trendleri ve İş Hayatı üzerine yazılar yazan Çatalkaya’nın Perakende.org’un yanı sıra Yenibiriş.com’da da İK üzerine yazıları yayınlanıyor. Çatalkaya ayrıca Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) Güney Marmara Denetim Kurulu üyesi.