Balık-ekmeğin yeni soluğu Dardenia!

10 Temmuz 2018 Salı

Dünyada örneği olmayan bir konsepti hayata geçirerek tüketicilerinin beğenisini kazanan Dardenia, 14 şubesi ve 150 çalışanıyla balık-ekmek kültürünü başka bir boyuta taşıdı. Özellikle bekarların ve beyaz yakalı çalışanların büyük ilgisiyle karşılaşan marka, Türkiye büyümesini ayakları yere sağlam basacak şekilde tamamladıktan sonra dünyaya da açılmayı hedefliyor. Dardenia Genel Koordinatörü Selin Daniyel, markanın yol hikayesinden gelişim hedeflerine kadar birçok süreci Perakende.org okuyucuları için anlattı…

balik-ekmegin-yeni-solugu-dardenia

Onur Kaya

 

Özellikle İstanbul’da tüketici balıkla Eminönü’nde balık-ekmek yiyerek haşır neşir oldu. Dardenia böylesine alışmışlığın ortasında nasıl bir strateji izleyerek tüketicilere kendisini kabul ettirdi? Balık – ekmeği fast food kültürüyle birleştiren Dardenia’nın yol hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Müşterilerimize en kaliteli ve en sağlıklı ürünü sunabilmek için uzun Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Yurt dışını yakından takip ederek balıkla tüketilebilecek en uygun ekmeği geliştirdik. Herkesin damak zevkine uygun olacak şekilde soslarımızı özenle seçtik. Dardenia şubelerinde açık mutfak özelliğimiz var. Müşterilerimiz ürünlerin yapılış sürecini gözlemleyebiliyor. Biz tüm şeffaflığımız, hijyen anlayışımız ve kaliteli ürünlerimizle en iyisini yapmayı hedefledik. Türk halkıda gösterdiğimiz özeni anladı ve dışarıda balık tüketmek isteyenler için çok güzel bir alternatif olduk. Dardenia, 30 yıllık Dardanel tecrübesiyle, sürdürülebilir balıkçılık ilkelerini kılavuz alarak, 2011 yılında kuruldu. Biz kendimize “Türkiye’nin balık uzmanı” diyoruz. Dardanel Şirketler Grubu olarak hedefimiz; Türk halkına balığı ve deniz ürünlerini sevdirmek.

 

Arkanızda yıllarca perakende noktalarına hizmet veren güçlü ve köklü bir geçmişe sahip Dardanel markasının güvencesi var. Bu güvence Dardenia’ya nasıl yansıyor?

Dardenia bu yıl kuruluşunun 7’nci yılını kutluyor. İlk şubemizi açtığımız günkü heyecanımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. 7 yılda ulaştığımız şube ve müşteri sayısı, işimizi iyi yaptığımızın en iyi göstergelerinden birisi. Bundan sonra da müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Şubemize gelip ürünlerimizi deneyenlerden oldukça olumlu geri dönüşler alıyoruz. 30 yılı aşkın Dardanel deneyimi ve güvencesi ile yola çıktığımızdan insanlar güvenerek tüketiyor. Biz balık ekmeği günümüzün ihtiyacını karşılayacak bir konsept ile sunumunu gerçekleştiriyoruz. Özellikle bekar beyaz yakalı çalışan ve öğrenciler için hayat kurtarıcı bir konsept oldu. Balık yemeyi sevenler ama evinde temizlemek ve pişirmekle uğraşamayanlar için son derece hızlı ve pratik bir çözüm sunuyoruz. 

 

Şu an Dardenia’nın şube ve çalışan sayısı kaç? Özellikle hangi bölgelerde hizmet veriyorsunuz?

Dardenia’nın ilk restoranı Bağdat Caddesi’nde açıldı. Geleneksel balık ekmek lezzetini modern ve yenilikçi bir yorumla sunarak ilk yılımızda 150 binin üzerinde İstanbulluya ulaştık. 2012 yılında ikinci restoranımız Maslak’ta, üçüncü restoran ise Buyaka AVM’de hizmet vermeye başladı. İlk sushi konseptli restoranı Dardenia Fish&Sushi’yi 2014 yılının Ocak ayında Göktürk’te hizmete açtık. Şu ana kadar da 14 şube açtık. Balık ve deniz ürünlerinin tüketicilere kolay ulaşılabilir olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem şubelerimiz, hem evlere paket servisimiz ile Türk insanına balığı sevdirmek ve balık tüketimindeki bu direnci kırmak istiyoruz. Rakamsal olarak gelişimimizi ifade etmek gerekirse; Dardenia’da, 7 yılda şubelerimizde, toplam 2 milyon kişiyi ağırladık ve yaklaşık bin ton balık ve deniz ürünü tüketildi. Paket satışlarımızla birlikte toplam 5 milyon müşteriye ulaştık. 150’nin üzerinde çalışanımız bulunuyor.
Anadolu’da büyüme gibi bir hedefiniz var. Buna yönelik elbet analizleriniz ve araştırmalarınız da mevcuttur. Dardenia’nın büyüme stratejisini ve planlamalarını bizimle paylaşabilir misiniz?

Önümüzdeki aylarda yeni şube açılışlarımız olacak. Bu yıl nisan ayında Çanakkale şubemizi hizmete açtık, bu aslında ilk İstanbul dışı şubemiz oldu. İlerleyen zamanlarda Anadolu’da da belli başlı illerde yer almayı hedefliyoruz. Türkiye’de balığın ne kadar faydalı ürün olduğunu göstererek balığın herkes için kolay ulaşılabilir olmasını sağlamak istiyoruz. Bunun için öncelikli hedefimiz organik büyümek. Şu an için franchising vermeyi düşünmüyoruz. Çünkü Dardenia çok genç bir marka. Biraz daha kendimiz büyüttükten sonra franchise vermeyi düşünebiliriz. Bu arada çok agresif büyüme planlarımız yok. Her zaman bize en doğru lokasyonlarda yatırım yapıp istikrarlı büyüme stratejimiz bulunmakta. Hızlı ve kontrolsüz büyüme yerine sağlıklı bir şekilde büyümeyi tercih ediyoruz. Franchising talepleri ağırlıklı İstanbul dışından geliyor. Orada doğru lokasyonların bulunması ve diğer tüm kriterlerin doğru değerlendirilmesi gerekiyor. Şubenin açılacağı noktada kim neleri seviyor? Tüketici tercihleri, yeme-içme alışkanlıkları nasıl? Ne kadar harcama yapılıyor? vb kriterleri değerlendirmemiz gerekiyor.

 

Ürün çeşitliliğiniz tüketicileriniz tarafından tebrik görüyor. Ürün çeşitliliğini artırmak adına işin Ar-Ge tarafını nasıl yürütüyorsunuz? Lezzet reçetelerinizi kim yazıyor?

Dardenia şubelerimizde ortalama günde bin kişiyi ağırlıyoruz. Özelikle genç kesimden büyük ilgi var. Mevsimselliğe göre değişmekle birlikte her damak tadına uygun oldukça zengin bir menümüz var. Çorba ve atıştırmalıklar, balık salataları, balık ekmek ızgara, balık dürüm, balık ekmek tava, balık pilavın yanı sıra tencere midye, kalamarlı ızgara balık köfte, dinamit karides, fener kavurma gibi meşhur Dardenia efsanelerimiz de bulunmakta. Balık çeşitlerimiz arasında ise;  ton balığı, midye, somon, karides, sardalya, uskumru, mezgit, levrek ve kalamara kadar geniş bir ürün yelpazemiz var. Balık ürün grubunda şubelerimizi ziyaret edenler en çok levreği tercih ediyor. Ardından mezgit ve somon geliyor. Dardenia Fish & Sushi restoranlarımızda ise sushi çeşitlerimiz de müşterilerimizin büyük beğenisini kazandı. Menülerimizi farklı ürünler ile zenginleştiriyoruz, müşterilerimizin talep ve beklentileri doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğiz. Nisan ayında menümüzü yeniledik. Porsiyon balık eklendi. 1 ay olmasına rağmen oldukça sevildi. Sushilerimiz çok seviliyor. Özellikle sıcak sushilerimiz oldukça rağbet görüyor.  Menülerimiz deneyimli şeflerimiz tarafından hazırlanıyor. Kendi kurduğumuz ekibimiz en iyi ürünü sunabilmek için uzun süre tadım yapıyor, aynı kaliteyi yakaladığımızda ürünlerimizi çıkarıyoruz.

 

Dardeia’nın yurt dışına açılma hedefleri de bulunuyor. Bu anlamdaki stratejiniz nedir? Saha araştırmalarınıza göre ilk yurt dışı deneyiminiz neresi gibi görünüyor?

Enfes balık-ekmeği ve menüsünde bulunan diğer yenilikçi ürünleri ile Dardenia’yı uluslararası alanda, küresel lezzet markası konumuna yükseltmeyi hedefliyoruz. Tabii öncelikle Türkiye genelindeki büyümemizi tamamlamamız gerekiyor. Etap etap bunları gerçekleştirdikten sonra uzun vadede çevre ülkelere açılmak istiyoruz. Özetle; Dardenia adıyla kurduğumuz balık-ekmek restoranlarını önce Türkiye’de, daha sonra da dünyada yaygınlaştıracağız. İlerleyen dönemde kendi içimizde ve franchisinglerle büyüme planlarımız var ama şu anda rakamsal bir hedef vermemiz doğru olmayacaktır. Şu anda İstanbul içinde 3 tane yeni şube için çalışmalarımız devam ediyor. İnşaat çalışmaları devam ediyor. Tarih netleştiği zaman gerekli duyuruları yapacağız. Avrupa ve yurt dışından da franchising talepleri alıyoruz. Amerika’dan bile talep geliyor. Bu talepleri değerlendireceğiz. Dünyada böyle bir konsept yok. Bunu tüm dünyada duyurmak istiyoruz.

 

Şubelerinizde Mr. No ürünlerini de bulunduruyorsunuz diye biliyoruz. Sandviç alanında oldukça başarılı bir hikayesi olan Mr. No ürünlerine şubelerinizde ilgi nasıl?

Mr.No markasının sağlıklı atıştırmalık kategorisindeki Humus ve Pita Cipsi ürünlerini müşterilerimize ikram olarak sunuyoruz. Gelen her müşterimiz mutlaka tadıyor ve çok seviyor. 

 

Türkiye artık fast-food kültürüne geçti diyebiliyor musunuz? Tüketici üzerinden okuma yapacak olsanız. Türk tüketicisi hakkında nasıl tespitlerde bulunursunuz?

Özellikle gençler balık yemeye başladı. Balık biliyorsunuz özellikle çok önemli bir protein kaynağı. Spor yapanlar özellikle balık tüketmeye özen gösteriyorlar. Biz de Dardenia olarak restoranlarımızda, müşterilerimize kılçık temizleme ve koku derdi olmadan balık yemenin keyfini sunuyoruz. Hedef kitlemizde genel olarak gençler, beyaz yakalılar ve öğrenciler var. Özellikle 10 yaş üzeri çocuklarımız da Dardenia lezzetlerini çok seviyor. Onlara özel menülerimiz de bulunmakta. Öğrenciler sushi yemek için geliyorlar. Yani oldukça geniş bir hedef kitlemiz var. Türk halkı kendi sularından balıkları mevsiminde tüketmeyi sever. Çalışan kesim özellikle kılçık ayıklamak veya temizlemek gibi zaman alan işlerle uğraşmak istemez. Dardenia olarak biz de bütün bu beklentileri dikkate alarak menülerimizi oluşturmaya özen gösteriyoruz. Ürünlerimiz; Dardanel fabrikalarında el değmeden geliştirilmiş modern cihazlar ile ayıklanıp temizlenerek servis ediliyor.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri