AYD, 11 Mayıs'ta açılacak AVM'lerde alınacak önlemleri açıkladı

AYD, 11 Mayıs'ta açılacak AVM'lerde alınacak önlemleri açıkladı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, 11 Mayıs tarihinde açılacak AVM'lerde yeni düzenin nasıl olacağını canlı yayında tek tek anlattı.

Dün akşam koronavirüs tedbirlerinde kademeli olarak normalleşmeye geçileceğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AVM'lerin 11 Mayıs tarihinde açılacağını duyurdu.

Erdoğan'ın açıklamasının ardından AVM'lerde yeni düzenin nasıl olacağı merak konusu olurken, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AHaber canlı yayınında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AYD Başkanı Hüseyin Altaş'ın açıklamalarından satır başları:"11 Mayıs itibarıyla AVM'ler açılacak. Vergi ödeme ve ertelenmeleri konusunda Maliye Bakanımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Kademeli olarak açılırken, sosyal mesafe kurallarına uyarak müşteri kabul edeceğiz.

Müşterilerin ateşleri ölçülecek

İçeri girerken ateşlerini ölçeceğiz. Ateş ölçerler hem teknik kamera hem de insan eliyle yapılacak. İçeri girerken dezenfektan işlemleri yapılacak.

Giyinme kabinleri dezenfekte edilecek

Giyinme kabinlerinde giyilip, çıkartılan ürünün belli bir sürede askıda kalması, dezenfektan işlemlerinin her müşteriden sonra yapılması gibi önlemler var.

Çalışma saatleri AVM’ye göre değişecek

Yeni uygulamalar, sanal deneme çalışmaları da yapılıyor. Çalışma saatleri her lokasyondaki AVM'ye göre değişecek. Bunlar uyum aşamasında her AVM kendisi karar verecek."