Perakende PageSkin

Ayçiçek yağındaki fiyat artışı ve nedenleri

Mutfakların vazgeçilmezi olan ayçiçek yağının litre fiyatı 2020'de TÜİK'e göre yüzde 48 arttı. Yurt dışı fiyatlardaki artış ve ithalata bağımlılık, yağ fiyatlarının önümüzdeki yakın dönemde daha fazla artabileceğini gösteriyor

Ayçiçek yağındaki fiyat artışı ve nedenleri

Türkiye, dünyada çift haneli enflasyona sahip çok az sayıdaki ülkeden biri. 2020’yi yüzde 14,6’lık resmi tüketici enflasyonuyla kapatan ülkemizde, bazı ürünlerdeki fiyat artışları bu orandan çok daha fazla. Bu ürünlerden biri de ayçiçek yağı.

Türkiye’de evlerin vazgeçilmezi olan ayçiçek yağındaki fiyat artışı, birkaç gündür Türkiye’nin gündeminde. Artışın hem yurt içi hem yurt dışı kaynaklı nedenleri bulunuyor.

Hem TÜİK fiyatları hem yurt dışı piyasalardaki fiyatlar hem de uzmanların işaret ettiği pandemi ve iklim değişikliği kaynaklı sorunlar, ayçiçek yağı fiyatlarında artışın önümüzdeki dönemde de sürebileceğine işaret ediyor.

Türkiye’nin bu üründe ithalata bağımlılığı da fiyat artışlarının temel nedeni olarak öne çıkıyor.

 

TÜİK’e göre bir yıllık fiyat artışı yüzde 48

TÜİK verilerine göre, ayçiçek yağının bir kilogramı, Aralık 2019 ile Aralık 2020 arasındaki son bir yılda tam yüzde 48 artışla 16 TL’yi aştı. Sadece aralık ayındaki artış yüzde 6,4 oldu.

Hammadde fiyatlarındaki artışa dikkat çeken sektör temsilcileri, önümüzdeki dönemde ayçiçek yağında yeni artışlar bekliyor.

Nitekim, bugün açıklanan tarım ürünleri üretici fiyatları verileri de bu duruma işaret ediyor.

TÜİK verilerine göre, ayçiçeğin kilogram fiyatı son bir yılda yüzde 52,3 arttı.

Tüketici enflasyonunu gecikmeli olarak etkileyen yurt içi üretici fiyatlarına bakıldığında, “bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağlar” sektöründe son bir yıllık fiyat artışının yüzde 63,3 olduğu görülüyor. Bu durum, yağ fiyatlarının önümüzdeki dönemde artacağına işaret ediyor

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin