Ayakkabı Dünyası’nın 2020 ciro hedefi 637 milyon TL!

Her yaştan tüketiciye birbirinden cazip seçenekler sunan Ayakkabı Dünyası, tüketicilerinden aldığı destek ile büyüme ivmesini sürdürüyor. Bu doğrultuda 2017 yılında 250 milyon TL’ye yaklaşan ciro rakamı elde eden Ayakkabı Dünyası, yıl içerisinde ulaştığı 70 mağaza sayısı ve 750 kişilik istihdamı ile dikkat çekiyor

Ayakkabı Dünyası’nın 2020 ciro hedefi 637 milyon TL!

Akbacakoğlu Grup’un 2014 yılında Esas Holding ile gerçekleştirdiği iş birliği sonrası 360 derecelik değişim ve gelişim sürecini başlatan Ayakkabı Dünyası, Genel Müdür Uygar Turcan’ın ev sahipliğinde yatırım planlarını ve yeni dönem hedeflerini katılımcılarla paylaştı. 1923 yılından günümüze ayakkabıcılık sektörünün nabzını tutan markanın; büyüme hedefleri, 2017 yılı verileri, 2018 yılı yol haritası ve yeni iş modelleri Çırağan Sarayı Enderun Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında değerlendirildi. 7’den 70’e herkesin ayakkabıcısı olma hedefiyle yola çıkan Ayakkabı Dünyası,  yeni bayilik sistemi ile pazardaki hacmini genişletiyor. Gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni bayilik modelini aktaran Ayakkabı Dünyası Genel Müdürü Uygar Turcan, sistemin herkes için fırsat olduğunun altını çiziyor. Yeni model hakkında bilgi veren Turcan: “ Mağaza cirosunun yüzde 30’unun yatırımcıya ait olduğu yeni bayilik sisteminde, franchise bedeli bulunmuyor. Aynı zamanda kesin stok satın alma uygulamasının da olmadığı sistemde, ürünler konsinye olarak veriliyor. Yeni sistemde, ortalama 2 ile 4 yıl içerisinde yatırım geri dönüşü öngörülüyor. Yeni bayilik modelinde bayilere 7 gün 24 saat profesyonel destek sağlanıyor.” dedi.

 

Toplantıda konuşan Ayakkabı Dünyası Genel Müdürü Uygar Turcan: “2014 yılında 14 ilde mağazamız bulunuyordu. 4 yılda yaptığımız yatırımlarla bugün 30 ilde ziyaretçilerimizle buluşabiliyoruz. Bu 4 yıl içerisinde mağaza sayımızı 70’e çıkarttık. Toplam metrekaremiz 40 bin metrekareye ulaştı. 2017 yılında yıllık 2,5 milyon ayakkabı satış adedine ulaşmış bulunuyoruz. 250 milyon TL’ye yaklaşan ciromuz, hedeflerimize sağlam adımlarla ilerlediğimizin göstergesi oldu. 2017 yılında istihdama katkımız 750 kişiye ulaştı. 25 milyona yaklaşan ziyaretçi sayımızla kendi rekorumuzu kırdık. Her yıl Türkiye nüfusunun yaklaşık 3’te 1’ine ulaşan sayıda ziyaretçiyi mağazalarımızda misafir ediyoruz. 2018 yılında hedefimiz 345 milyon TL ciroya ulaşmak olacak. 2019 yılında 467 milyon, 2020 yılı sonunda da 637 milyon TL ciroya ulaşma hedefinde olacağız” dedi. Hedeflerine yeni bayilik sistemi ile ulaşmak istediklerini belirten Turcan: “Ayakkabı Dünyası olarak geliştirdiğimiz yeni bayilik modelimizde franchise bedeli bulunmuyor. Aynı zamanda kesin stok satın alma uygulamasının da olmadığı sistemde, ürünler konsinye olarak veriliyor. Dolayısı ile bayinin stok riski olmuyor veya stok için işletme sermayesi koyması gerekmiyor. Mağaza cirosunun yüzde 30’unun yatırımcıya ait olduğu bayilik sistemimizde ürünlerin indirimli satılıp satılmadığına bakılmaksızın aynı oranı uyguluyoruz. Başka bir deyişle indirim dönemlerinde de bayinin getiri oranı değişmiyor. Yeni sistemde ortalama 2 ile 4 yıl içerisinde yatırım geri dönüşü öngörüyoruz. Kendi mağazalarımızı nasıl yönetiyorsak aynı şekilde bayilerimize bölge müdürlerimizle 7 gün 24 saat profesyonel destek sağlıyoruz.” dedi.