Perakende PageSkin

Ayakkabı Dünyası CEO’su Gürkan Ergenekon: 2019’a göre online’da %72 oranında bir büyümeye imza attık

Ayakkabı Dünyası CEO’su Gürkan Ergenekon, merak edilen soruları perakende.org okuyucuları için cevapladı

Ayakkabı Dünyası CEO’su Gürkan Ergenekon: 2019’a göre online’da %72 oranında bir büyümeye imza attık

Bize kısaca Ayakkabı Dünyası’ndan bahsedebilir misiniz? Mağaza, çalışan ve istihdam sayıları nedir?

1923 yılında kurulan, 100 yıla yakın köklü geçmişiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihine tanıklık eden Ayakkabı Dünyası’nın küçük bir atölye ile başlayan yolculuğu; bugün yurtiçinde 44 mağazası, güçlü online satış ağı ve 500'e yakın çalışanı ile ayakkabı modacısı olarak devam ediyor. Ayakkabı Dünyası’nın 2014 yılında Esas Holding ile gerçekleşen iş ortaklığı sonrası markalaşma çalışmaları daha da artıyor. Kendi koleksiyonumuzdaki ürünlerimizle farklılaşıyor, dünyanın lider markalarını mağazalarımızda müşterilerimizle buluşturuyoruz. Günün her anına uygun modellerimizle moda severlere hitap ediyoruz. Her geçen yıl trendlerden daha fazla ilham alıyor, ürün gamımızı zenginleştiriyoruz. Müşteri deneyimini artırmaya yönelik çalışmalarımız, çalışan istihdamında yarattığımız değer ve yenilikçi vizyonumuzla Türk moda perakendesinde başarılı yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

Adım Kart isimli sadakat programınızdan bahseder misiniz?

Adım Kart programı; üyelerimize birçok kampanya ve indirim olanağı sunuyor. Dönemsel kişisel avantajların yanı sıra, markaya olan bağın güçlenmesine de yardımcı oluyor. Yeniden düzenlenen programımız kapsamında üye olan müşterilerimiz ne kadar fazla harcarsa, o kadar çok kazanıyor. Bu para puanlar mağazalarımızda ya da ayakkabidunyasi.com.tr sitemizde kazanılıp kullanılabiliyor.

Adım Kart’ın Classic, Gold, Platinum ve Black olmak üzere 4 basamağı bulunuyor. Kartlar, sağladığı avantajların yanı sıra kişiselleştirilen dönemsel sosyal faydalarıyla farklılaşıyor.

Pandemi dönemi Ayakkabı Dünyası için nasıl geçti? Mağazaların kapalı olduğu dönemde yaptığınız çalışmalar neler? Online satışta artış oldu mu?

Ayakkabı Dünyası olarak müşteri deneyimini üst seviyede tutan, dijital bir ayakkabı modacısı olmak başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyor. Önümüzdeki 2 yıl içinde e-satışımızın toplam ciro içindeki payını daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Bu açıdan baktığımızda hedeflerimize uyan bir yılı geride bıraktık. 2019’a göre online’da %72 oranında bir büyümeye imza attık.

Mağazaların açıldığı bu dönemde tüm mağazalar farklı çözümler ve önlemler uyguluyor. Ayakkabı Dünyası pandemide nasıl bir önlem aldı?

Mağazalarımızda gerekli tüm hijyen koşullarını sağlamış bulunuyoruz. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı direktifler doğrultusunda tüm önlemleri uyguluyoruz. Hijyen konusunda titizlikle hareket ediyor, mağazalarımızı modern yöntemlerle düzenli olarak dezenfekte ve sterilize ediyoruz.

2021 yılı hedeflerinizden biraz bahsedebilir misiniz? Yeni mağaza ya da yeni konsept görebilecek miyiz?

Mağazalarımızı yılda 15 milyon kişi ziyaret ediyor. Bundan sonraki yatırım planlarımızda mağaza açılışlarımız devam edecek. Toplam metrekareden çok metrekare verimliliğine önem veriyoruz. Bugün Türkiye genelindeki 44 mağazamızla moda severlerle bir araya geliyoruz. E-satış kanalımız şu an toplam ciromuzun %20’sini oluşturuyor. 2021 yılı sonunda bu oranı %30’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Küresel ve dijital dünyada evrilen müşteri alışkanlıklarını çok önemsiyor ve bu doğrultuda ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Ayrıca koleksiyonlarımıza sadece stil olarak değil alt yapı olarak da farklı özelliklerde ürünler eklemeye dikkat ediyoruz. Bu anlamda farklı teknoloji ve esnekliklere sahip ürünler katarak ürün gamımızı zenginleştiriyoruz. Eclipse markamız da özellikle bu ihtiyaç gözetilerek, koleksiyonu, iletişimi ve geliştirilen teknolojik alt yapısıyla yenileniyor. Eclipse, 2020-2021 Sonbahar-Kış Koleksiyonu’nda sadece konfor sunmanın ötesinde; teknoloji, esneklik, rahatlık ve stili bir arada bulunduruyor. Bu bakımdan da sektördeki boşluğu doldurduğunu belirtebiliriz. Kendimize ait bir diğer markamız Provoq ise formal ve casual tarafta fazlasıyla ön planda. Günümüz modasına hitap eden, trend ve zamansız modelleriyle ayakkabı severler tarafından tercih ediliyor.

E-ticaret artık tüm firmaların olmazsa olmazı oldu. Ayakkabı Dünyası e-ticaret yatırımı yapacak mı?

Müşteri deneyimini merkeze alan, ziyaretçilerimizin hem online ortamda hem de Ayakkabı Dünyası mağazalarında aynı tecrübeyi yaşamalarını sağlayan farklı uygulamalar geliştiriyoruz. ayakkabidunyasi.com.tr web sitemizde altyapı revizyonu yapıyoruz. Yenilenme sürecine giren e-satış kanalımız kullanıcı dostu yapısıyla müşterilerimizin beklentilerine cevap vermeye hazırlanıyor. Inveon firmasıyla yaptığımız partnerlikle, kısa süre içerisinde modern ve yalın bir yüzle yeni sitemiz hayata geçmiş olacak.

Yıl içerisinde online müşterilerimize daha iyi bir hizmet sunabilmek için yepyeni bir aplikasyon hazırlamak da planlarımız arasında yer alıyor. İçerisinde pek çok ilki barındıracak akıllı uygulama sayesinde hızlı sipariş ve müşteri deneyimini iyileştirme gibi çeşitli faydalarla ürün sipariş sürecini daha etkin ve keyifli bir hale getirmeyi hedefliyoruz.

Lojistik ve IT alanında önemli atılımlar yapmaya devam ediyoruz. Mevcut yönetim şeklimizle dijitalleşmiş bir şirket olup mağazalarımızda da müşteri talebine göre IPOD kullanarak satışlarımızı başarıyla gerçekleştiriyor, ürünlerimizi müşterilerimize ulaştırıyoruz. Amacımız omnichannel sistemimizi daha da büyütmek.

Ayakkabı Dünyası nasıl bir büyüme stratejisi izliyor? Yatırımlarınızı hangi alanlara yoğunlaştırıyorsunuz?

Ayakkabı Dünyası’nı bir “Brand Destination” olarak konumlandırıyoruz. Dünyaca ünlü, en çok merak edilen markaları kendi bünyemize eklemeye devam ederken aynı zamanda kendi markalarımız ile markalaşma planlarımız doğrultusunda moda tutkunlarını mutlu edecek sürprizler de hazırlıyoruz. Koleksiyonlarımıza rahatlığıyla ön planda olduğu kadar, trendlerden ilham alan ürünleri de eklediğimizi belirtmek isterim.

“Modadan ilham alan marka” imajımızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Diğer taraftan pandemi sonrasında değişen bir hayat sistemi var, “Lifestyle” kavramını yeniden tanımlamak gerekiyor zira herkes hayat tarzında ciddi bir değişim yaşıyor, biz de Ayakkabı Dünyası olarak “yeni hayat kodlarına” göre kendimizi yeniliyoruz.

Müşterilerimizle iletişim kurduğumuz her kanalın bütünleşik olarak hizmet verdiği bir organizasyona sahibiz. Lojistik yönetiminden çağrı merkezine kadar her alanda teknolojik optimizasyonları hayata geçiriyoruz. Tüm yatırımlarımızda verimlilik esasıyla hareket ediyoruz. Tüm satış kanallarımızı kullanarak müşterimizle her noktada bir araya gelmeyi sürdüreceğiz. Hem offline hem de online kanalda faaliyet gösteren bir marka olarak, kanallar arası entegrasyon bizim için çok önemli. Ziyaretçilerimize online ve offline mağazalarımızda aynı deneyimi yaşatacak yatırımlara imza atıyoruz.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin