Perakende PageSkin

Ayak Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayak Mantarı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayak mantarı bir tür mantar cilt enfeksiyonudur. Mantarlar nemli, sıcak ortamlarda gelişen mikroskobik bitki benzeri organizmalardır. Genellikle tehlikeli değildirler, ancak bazen hastalığa neden olabilirler. Cildi enfekte ettiklerinde hafif ama sinir bozucu döküntülere neden olurlar. Mantar cilt enfeksiyonları tinea enfeksiyonları olarak da bilinir.

Ayak mantarı rahatsızlığı en yaygın olarak ayak parmakları, özellikle dış üç ayak parmakları arasındaki alanlarda başlar. Ancak tabanlar da dahil olmak üzere ayağın herhangi bir bölümünü etkileyebilir ve yanları veya ayak parmaklarının ve ayak tırnaklarının üst kısımlarına uzanır.

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı ve benzer mantar enfeksiyonları genellikle mantarın maruz kaldığı bir veya iki hafta içinde başlar. Semptomlar genellikle ayak parmakları arasında fark edilir, ancak tüm ayağı içerecek şekilde yayılabilir. Enfeksiyon ayak tırnaklarını bile etkileyebilir, sarı, kalın veya ufalanan görünmelerini sağlar.

 • Kuru, pullu, kırmızı döküntü
 • Kötü koku
 • Ayak parmakları arasında veya ayak tabanlarında kaşıntı, yanma veya batma
 • Soyulma, kalınlaşmış veya çatlamış cilt
 • Yaralar, kabarcıklar veya ülserler
 • Ayak parmakları arasında beyaz, süngerimsi cilt

Sporcunun ayağı ismi ile de bilinen ayak mantarı, bir veya her iki ayak üzerinde oluşur. Bir ayağından başladığında, diğerine kolayca yayılır. Bu, kızarıklığı çizip diğer ayağa dokunursanız daha olasıdır. Enfeksiyonu çizerek de ellerinize bulaştırabilirsiniz.

Ayak Mantarı Nedenleri Nelerdir?

Tinea pedis, cildi, saçı ve tırnakları enfekte eden mantarlar olan dermatofitlerden kaynaklanır. Bazen maya, genellikle ayak parmakları arasında ayak enfeksiyonlarına ve döküntülere neden olabilir. Tinea pedis eğilimli insanlar da ayak tırnağı mantar enfeksiyonlarına (onikomikoz) duyarlıdır. Bazı insanlar genetik yatkınlıktan veya bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan faktörlerden dolayı ayak mantarına eğilimlidir. Örnekler arasında steroid ilaçlar veya diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklar sayılmaktadır.

Ayak Mantarı Teşhisi

Birçok kişi evde ayak mantarını kendi kendine teşhis eder. Tezgâh üstü ilaçlar ayağını iyileştiremezse, diğer olası nedenleri elemek için tıbbi tedavi almak şarttır. Semptomlar yoğun kızarıklık, kabarcıklanma, soyulma, çatlamış cilt veya ağrı içeriyorsa tedavi aramak en doğrusudur. Ayak mantarı teşhis ve tedavi süreçleri sonrası ayak mantarı yeniden nüksedebilen bir hastalıktır.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı tedavisi, ev ilaçları değil, antifungal ilaçlar gerektirir. Genellikle enfeksiyon tezgâh üstü ürünlere cevap verecektir. Ayak mantarı için antifungalli krem, merhem, toz ve sprey olarak verilir. Seçim uzman doktorun tercihidir. Doğru kullanım için talimatlara uyduğunuzdan emin olun. Doğru ürünü seçmek için doktora veya eczacıya danışın.

Ne yazık ki, ayak mantarından kurtulmak zor olabilir ve tekrarlama eğilimi gösterir. Semptomlar iki haftadan fazla devam ederse doktorunuza danışın. Enfeksiyonu tamamen temizlemek için topikal veya oral reçeteli ilaçlar gerekir.

Ayak hijyeni iyileşmenin ve nüksün önlenmesinin önemli bir parçasıdır. Ayak mantarı riskini azaltabilecek aynı kişisel bakım stratejileri de enfeksiyonu tedavi etmenize ve ayaklarınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Ayakların tedavi sırasında mümkün olduğunca temiz ve kuru kalması gerekir.

Ayak mantarınız var şunları yapmanız iyi gelecektir;

 • Her gün ayaklarınızı yıkayın ve kurulayın, özellikle ayak parmaklarınız arasının kuruduğundan emin olun.
 • Evde olabildiğince yalınayak gezin
 • Akrilik veya polipropilenden yapılmış sentetik çoraplar kullanın. Bu malzemeler nemi cilde yakın tutan pamuktan daha iyi emer.
 • Terlediklerinde çoraplarınızı değiştirin.
 • Nefes alabilen file üstlere sahip olanlar gibi iyi havalandırmalı spor ayakkabı giyin.
 • Ayakkabılarınızı giymediğinizde kurumaya bırakın ve havalandırın. Hava almayacakları bir spor çantasında tutmayın. Giysiler arasında kurumasını sağlamak için her gün ayakkabı çiftlerini değiştirmek faydalıdır.
 • Halka açık havuzlar veya soyunma odaları gibi mantarların geliştiği alanlarda sandalet veya ayakkabı giyin.

Ayak mantarı herkesi etkileyebilir, ancak çeşitli faktörler onu geliştirme riskini artırır. Bu faktörlerin çoğu atletizmle ilişkili olma eğilimindedir, bu nedenle 'atlet(sporcu) ayağı' adı ile de anılır. Ayak mantarı için risk faktörleri şunlardır;

 • Sıcak, nemli bir iklimde olmak
 • Aşırı terli ayaklara sahip olmak
 • Havlu, banyo paspasları, çarşaflar, çoraplar veya ayakkabılar gibi ayaklara dokunan eşyaları paylaşmak
 • Halka açık havuzlar, duşlar veya soyunma odaları gibi kirli yüzeylerde çıplak ayakla yürümek
 • Uzun süre dar ayakkabı veya nemli çorap giymek

Çocuklarda Ayak Mantarı: Ayak mantarı, genellikle ayak parmakları arasında kırmızı, kaşıntılı, nemli bir döküntüye neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Bu, küçük çocuklarda nadir, ancak çocuğunuz yüzme benzeri ortak duş kullanılan alanlara gidiyorsa ayak mantarı olma riskini artırır. Bunun nedeni, mantarın duşlar ve soyunma odaları gibi sıcak, nemli alanlarda gelişmesidir.

Yürümeye başlayan çocuğunuzu pamuklu çoraplarla giydirerek, banyo ve yüzme sonrasında ayak parmakları arasında düzgün bir şekilde kurutarak ayak mantarını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Tezgâh üstü ilaçlar satın almadan önce eczacı ile konuşun, bazıları küçük çocuklar için uygun değildir.

Sporcunun ayağı hastalığının hafif vakalarının çoğu 2 hafta içinde temizlenir. Ancak enfeksiyon daha ciddiyse veya ayak tırnaklarını etkiliyorsa tedavi birkaç hafta veya daha uzun sürebilir.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin