Avrupa’nın en iyi çok uluslu 25 şirketi belli oldu

28 Haziran 2019 Cuma

Great Place to Work Enstitüsü, Avrupa’nın En İyi İşverenleri araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya 19 ülkeden 2 binden fazla şirket katıldı. Toplam 1,3 milyon çalışan temsil edildi

avrupanin-en-iyi-cok-uluslu-25-sirketi-belli-oldu

Dünya çapında her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı analiz ederek en iyi işverenleri belirleyen Great Place to Work Enstitüsü, Avrupa’nın en iyi çok uluslu işverenlerini açıkladı. En az 3 ülkede faaliyet gösteren, minimum bin çalışanı genel merkezinden farklı bir ülkede çalışan şirketlerin dahil edildiği araştırmada; güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhundan oluşan boyutlar analiz edildi.

 

5 bine yakın çalışanıyla Salesforce listenin başında

Listenin ilk sırasında 4 bin 947 çalışanı bulunan Salesforce yer aldı. İkinci sırada 19 bin 521 çalışan sayısıyla The Adecco Group gelirken, üçüncü sıraya bin 570 çalışana sahip Workday yerleşti. AbbVie 4’üncü, Cisco 5’inci, Mars 6’ncı oldu. Admiral Group'un 7’nci olduğu listede, American Express 8’inci, Sas Institute 9’uncu, Hilton ise 10’uncu oldu.

 

Bilgi teknolojileri ve finansal hizmetler sektörleri ön planda

11’inci sıradaki Volkswagen Financial Services AG'yi, Cadance Design Systems Inc ve EY takip etti. Stryker'ın 14’üncü olduğu listede, SC Johnson kendine 15’inci sırada, Kantar ise 16’ncı sırada yer buldu. Amgen Inc 17’nci olarak listeye girmeye hak kazanırken, DHL Express 18’inci, SAP SE 19’uncu, W. L. Gore & Associates 20’nci olarak listeye girdi. Infenion Technologies AG'nin 21’inci sırada olduğu Avrupa’nın en iyi çok uluslu şirketleri listesinde, Bristol-Myers Squibb 22’nci,Indeed 23’üncü, Hilti 24’üncü ve Cofidis ise 25’inci oldu.

 

Türkiye’nin en iyi 2 işvereni listede

Geçtiğimiz Mayıs ayında açıklanan Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde yer alan Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında 250-500 çalışan sayısı kategorisinin birincisi olan AbbVie, 2 binin üzeri çalışan sayısı kategorisinin 2’ncisi Hilton Avrupa’nın en iyi çok uluslu şirketleri arasına girmeyi başardı.

 

Takım ruhu yüzde 84 ile ön planda

Avrupa bölgesinde faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin analizlerinde en yüksek Great Place to Work boyutu, yüzde 84 ile takım ruhu oldu. Bu boyutu yüzde 82 ile gurur izledi. Çalışanların yüzde 79’u ise yöneticilerin kendilerine güvendiğini, yine aynı oranda da saygı duyduklarını ifade ettiler. Araştırma doğrultusunda çalışanların yüzde 78'i ise iş yerlerinde kendilerine adil davranıldığını, yeteneklerinin yöneticiler tarafından hakkaniyet doğrultusunda değerlendirildiğini düşünüyor. 
Ekonomik hedeflerle çalışanların mutluluğu doğru orantılı

Avrupa’daki şirketlerin analiz sonuçlarında ortaya çıkan en önemli bulgunun takım ruhu ve gurur olduğunu belirten Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak şunları söyledi: “Dünya çapında yaptığımız araştırımalar Takım ruhunun bir şirketin başarısında ne kadar önemli olduğunu yaptığımız araştırmada görmekteyiz. Yöneticilerin çalışanlarla doğru iletişim kurması, onlara değer vermeleri, yeteneklerini fark edip ortak bir amaca çalışanları yönlendirmeleri şirketlerin başarısı açısından çok önemli. Bu durum, çalışanların da çalıştıkları kurumdan dolayı gurur duymasını sağlıyor. Yaptığımız tüm analizlerde çalışan merkezli, takım ruhunu, güveni ön plana çıkaran şirketlerin ekonomik açıdan performanslarını daha ileri bir noktaya taşıdıklarını görüyoruz.”Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri