AVM’ler kurlarını sabitlemeye başladı

03 Kasım 2015 Salı

Döviz kurlarındaki yükseliş pek çok sektör gibi yabancı para cinsinden kira ödeyen AVM’lerdeki mağazaları da vurdu

avmler-kurlarini-sabitlemeye-basladi

Zarar etmeye başlayan AVM sahipleri de önlemi kuru sabitlemekte buldu. Bünyesinde 5 AVM bulunan Besa Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, kiracı mağazaların tabela indirmesinin AVM’ye zararı olacağını belirterek, “Kimi AVM’lerimizde avro, kimi AVM’lerimizde de doları sabitledik.” dedi. Bezci, avroyu 2.5 liraya, doları da 2.3 liraya sabitlediklerini aktararak, “Güncel kur olsaydı firmalar zarara girecekti. Kurdaki artışı, kiracı karşılıyor. Ülke genelinde de birçok AVM kuru sabitliyor. 4 ayda bir de sabitlediğimiz kurda güncellemeye gidebiliyoruz. AVM’nin cirosu ve ekonomik duruma göre karar alıyoruz.” dedi.


Vatandaşı da düşünerek hareket ediyoruz
Mağaza kiralarının artmasıyla kiracıların da ürün fiyatlarında artışa gideceğine dikkati çeken Bezci, “Bu durum vatandaşı da vuracaktı. Vatandaşı korumak adına da bu kararı aldık. Mümkün olduğunca kiracıyı korumak istiyoruz. Onlar bizim ortağımız. Tabela indirilirse bize zararı olur. Bazı AVM’lerde tahliyeler başladı” dedi. Bezci ayrıca yeni yapılan AVM’lerin bankalara, kira bedellerini temlik ettiğine dikkat çekerek, “AVM, bu şekilde kredi alıyor. Bu AVM’lerde kiracılar doğrudan kirayı bankaya ödüyor. Banka kuru sabitleme yoluna gitmeyeceği için de mağazalar teker teker boşalıyor.” dedi.

 

Bu haber Hürriyet gazetesinde 3 Ekim tarihinde yayınlanan Erdinç Çelikkan'ın özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri