AVM ziyaretçileri pahalı hediye peşinde değil

Dünya perakende devlerinin danışmanlık şirketi Envirosell'in kendine özgü bilimsel metodolojileriyle İstanbul'da iki hafta boyunca 32 AVM'de yaptığı gözlemler sonucunda; ziyaret sayısı diğerlerine göre daha yüksek olan AVM'lerin, yılbaşına özgü kampanya ve etkinliklerinde hediye araba veya telefon gibi heyecan yaratacak uygulamalardan uzak kalmayı tercih ettiği anlaşıldı

AVM ziyaretçileri pahalı hediye peşinde değil

Perakendecilik dünyasını anı anına takip ederek sektörün yeni kurallarını anlayan, sorgulayan ve bu kuralları hayata geçirme aşamasında dünyadaki önemli firmalara danışmanlık hizmeti veren Envirosell, yılın son döneminde bir önemli araştırmanın altına daha imza attı.

AVM'lerin yılbaşı etkinliklerini ve kampanyalarını incelemek için danışmanlarından oluşan özel bir ekip kurarak İstanbul'da iki hafta boyunca 32 AVM'yi inceleyen Envirosell, ziyaretçi sayısı diğerlerine göre daha yüksek olan AVM'lerin yılbaşı etkinlik ve kampanyalarında hediye araba veya telefon gibi heyecan yaratacak uygulamalardan uzak durduğu sonucuna ulaştı.  Bir diğer bulgu ise nüfusun üst segmentlerinin bulunduğu yerleşim bölgelerinde faaliyet gösteren çoğu AVM'nin yılbaşı için alşılagelmedik etkinlikler yaratmaya hevesli olması.

Büyük hediyeler ziyaretçi çekmiyor
Envirosell Türkiye Kurucu Ortağı Burç Tutanç, “Ziyaret sayılarında sorun görmeyen ve nüfusun görece daha üst segmentlerince ziyaret edilen AVM'ler artık pahalı hediyeler yerine müşterilerin duygusal dünyasına hitap etmek için farklı uygulamalar yaratıyor. Genelde araba gibi pahada büyük hediyeler vermeye hevesli AVMlere baktığımızda da bu AVMlerde müşteri trafiğinin çok artmadığı gözlenmektedir. Yılbaşı alışverişi yapacak kişilerinse kendilerinin gelir seviyesine bağlı olarak, araba çekilişi yapan AVMlere geldikleri görülmektedir. Bu nedenle duygusal bağ oluşturmaktan uzak bir strateji ile ilerleyen AVMler, dönemsel yoğun rekabet ortamından olumsuz etkilenebileceklerdir” dedi.

AVM’leri de değerlendiren Tutanç “Beşiktaş Levent'te bulunan ve açık hava konseptiyle yıllardır ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan bir AVM ‘En Yaratıcı Hediyeler’ uygulamasıyla müşterilerine daha önce denenmemişi vermek için, müşterilerinin isteğine ve ilgi alanlarına doğrudan hitap etmeye çalışıyor. Aynı lokasyonda yanyana olan AVMlere baktığımızda, araba vermelerine rağmen birbirlerinden müşteri alamadıkları da görüldü. Zincirlikuyu'da açılan ve üst segmente hitap eden bir AVM de "Yeniyıl Köyü" konseptiyle öne çıkmak istemekte... Pendik'te ise Türkiye'nin en büyük outlet konseptli AVM'si "Sihirli Lamba" konsepti ile 10 şanslı müşterisinin hayallerini gerçekleştirme amacını taşıyan bir etkinlik yaratmış” diye konuştu.

Ayrıca gerçekleştirilen uygulamaları da değerlendiren Tutanç, “Bu yeni uygulamalara karşın oturmuş bir ziyaretçi profiline sahip olan bazı AVM'ler günümüzde çocuklara yönelik kurulan aktivite alanlarından memnun olduğu veya bu alanların işe yaradığını düşündüğü için sadece çocuklara yönelik aktiviteler yapıyor. Bu aktivitelerin konusu ve türü kendi içinde değişikliğe uğruyor olsa bile aslında bunlar klişe yöntemlerin birer devamı gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Ziyaretçi sayısı diğerlerine göre düşük olan veya henüz açılmış AVM'ler içinde konuşan Tutanç, sözlerine şöyle devam etti, “ Bu AVMler araba, telefon, tablet gibi hediyeler vererek risksiz, kontrollü yolları tercih ettiklerini düşünseler de; aslında ziyaretçi sayısında radikal değişikliklere yol açacak uygulamalardan kaçındıklarının henüz farkında değiller. Örneğin, bu yıl İkitelli bölgesinde açılan ve adından oldukça sık söz ettiren bir alışveriş merkezi, 75 TL'lik her alışverişe 2 adet otomobilden birini kazanma şansını müşterilerine sunmakta. Ana faaliyetlerini inşaat sektöründe sürdüren ve bu AVM'yi inşa eden firmanın Avcılar'da bulunan bir diğer AVM sinde benzer bir kampanya uygulanıyor.  Ataşehir, Pendik, İkitelli gibi bölgelerde bulunan çoğu AVM de bu yolu izlemekte. Bu yolu izleyen AVM'lerin de araba seçimi oldukça manidar; çünkü verilen arabanın markası hatta modeli çoğu yerde benzerlik taşıyor.”

Bağlılığı artırmak ilk amaç
AVM’lerin tercih edilme sebebi olarak duygusal bağlara dikkat çeken Tutanç, “Ziyaretçi sayılarına bakıldığında diğerlerine göre daha çok ziyaret edilen AVM'lerin en büyük özelliği müşterileriyle duygusal bağlar kurmuş olması. Bunu, bulunduğu bölgenin sosyodemografik özelliklerine hakim işletmelerin yapabildiğini de belirtmek gerekir.  Bu yüzden yılbaşı gibi özel günlerin, insanlarda özel duygular yarattığını bilen AVM'ler insanların duygusal dünyasına hitap edecek etkinlikler yaratarak ziyaretçilerinin kendilerine olan bağlılığını güçlendirmek peşinde. Envirosell Türkiye Kurucu Ortağı Melik Karabıyıkoğlu konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeleri yaptı: "Artık araba, telefon, tablet, vs. gibi hediyeler vermek, nitelikli ve özel duygular yaratmakta eksik kalıyor; çünkü diğer AVM'lerden farklı bir değer teklifi yaratılmış olmuyor. Müşteri gözündeki değer bugün farklılaşmadan ve müşteriyle olan duygusal bağı güçlendirmekten geçiyor. Bu nedenle günümüzde müşteriyi tanımak ve alışveriş davranışlarını sürekli takip etmek büyük önem kazanıyor. Bunu yaparken de müşterinin beyanına dayanarak elde edilen verilerin yanında, müşterinin doğal davranışlarının ölçümlenmesi gerekliliği önplana çıkıyor” diye konuştu.