AVM yatırımları perakende sektörüne ivme kazandırdı

30 Mayıs 2016 Pazartesi

Türkiye’de hazır giyim ve gıda zincirlerinin büyümesine destek olan alışveriş merkezlerinin sayısı 363’e ulaştı. Birer sosyalleşme merkezi haline gelen AVM’ler Anadolu’da da yaygınlaşmaya başladı. Organize perakende sektörünün gelişimini alışveriş merkezleri (AVM) destekledi. Özellikle son yıllarda başlayan AVM yatırımları hız kazanınca, bu merkezleri dolduran marka sayısı da arttı. Marka sahipleri hızlı büyümelerinin en büyük etkeninin AVM'ler olduğu konusunda hemfikir oldu

avm-yatirimlari-perakende-sektorune-ivme-kazandirdi

Son yıllarda AVM yatırımlarındaki hız düşse de, halen özellikle Anadolu'da yeni projeler devreye giriyor. Şu anda Türkiye'de 363 AVM bulunuyor. 2016–2017 yılları arasında yeni açılacak AVM sayısının ise 17'sinin İstanbul'da olmak üzere yaklaşık 44 olacağı belirtiliyor. AVM'lere tüketicinin ilgisi yüksek. Bu yılsonu itibariyle Türkiye'de AVM'lere 2 milyar ziyaret gerçekleştirilmesi bekleniyor. AVM'lerin Türkiye'deki toplam kiralanabilir alanı ise 10.5 milyon metrekareye ulaşmış durumda. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, 2016-2017 yılında ilk kez AVM açılacak illerin Çorum ve Sivas olduğunu söyledi. Alışveriş merkezleri ve perakende sektörünün 2016 yılı için ana gündem maddesinin yakın çevrede yaşanan gelişmeler olacağını belirten Belgü: “Sektör olarak gündemimiz 2015 yılında yürürlüğe giren Perakende Yasası kapsamında çıkacak olan yönetmelikler olacaktır.” diye konuştu.


22 şehir AVM’siz
Türkiye'de AVM sektörü 50 milyar dolarlık yatırım değerine ulaştı. Türkiye'nin her üç AVM'sinden birinin İstanbul'da olduğuna dikkati çeken Belgü, şöyle konuştu: “Yatırımcılar artık gözünü rekabetin daha az olduğu yerlere çevirdi. Anadolu'daki şehirlerde AVM'lerin hızlı bir şekilde yapıldığını ve yapılacağını görüyoruz. Anadolu'da AVM'si olmayan 22 şehir kaldı. Artık büyük kasabalara da AVM yapılıyor. Anadolu'da ticaret de hızlı bir artış içinde.”


İlk büyük sıçrama 2000’li yılların başında gerçekleşti
Perakende sektörü ilk büyük sıçramasını 2000'li yıllarda AVM'lerle birlikte gerçekleştirdi. Peş peşe açılan alışveriş merkezlerinin içini doldurmak için hem pazarda bir-iki şubeyle faaliyet gösteren markalar atağa kalktı, hem de AVM sektörü yeni markalar doğurdu. Geleneksel perakendeyle uğraşan çok sayıda işadamının tepkisine neden olan alışveriş merkezleri, aslında kayıt dışı ekonominin çok önemli bir bölümünü kayıt içine alıyor. Türk markaları büyümeye başladıkça AVM'leri dolduruyor. Sektör büyük bir istihdamın da önünü açıyor.

 

Bu haber Özge Yavuz'un Sabah gazetesinde yayınlanan yazısından alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri