AVM yatırımı için en çekici nokta işte burası!

Uluslararası bir gayrimenkul şirketi olan Londra merkezli Savills, 23 Avrupa şehrini alışveriş merkezleri yatırımı açısından inceledi. Savills’e göre, İsveç’in başkenti Stockholm alışveriş merkezi yatırımları için hâlâ Avrupa’nın en çekici merkezlerinin başında geliyor

AVM yatırımı için en çekici nokta işte burası!

Çeviri: Deniz Emiroğulları


Savills 2016 Avrupa Alışveriş Merkezleri Yatırımı Kıyaslama Raporu (Savills 2016 European Shopping Center Investment Benchmarking Report), Avrupa şehirlerindeki alışveriş merkezi yatırımları hakkında dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. Savills’in Avrupa Araştırmaları Ekibi son analizinde 23 Avrupa şehrindeki alışveriş merkezi yatırımlarını 4 pazar parametresine göre inceledi; büyüklük, istikrar, indirim fırsatları ve potansiyel dönüşler. İncelenen 23 şehir ise; Amsterdam, Atina, Berlin, Breslau, Brüksel, Düsseldorf, Edinburgh, Helsinki, Kopenhag, Krakov, Lodz, Lyon, Madrid, Milano, Manchester, Marsilya, Münih, Oslo, Paris, Poznan, Stockholm, Varşova ve Viyana. Savills 2016 Avrupa Alışveriş Merkezleri Yatırımı Kıyaslama Raporu’na göre, Stockholm sağlam ekonomisi sayesinde ilk sırada yer aldı. Sıralamada, Stockholm’u Varşova, Londra, Amsterdam ve Paris izliyor. Stockholm’ün bu popülaritesinin diğer belirleyici faktörleri ise şehrin güvenlik açısından “sığınılacak liman” ve varlıklı bir popülâsyona sahip olması.

 

Savills’in Avrupa Araştırmaları Direktörü Lydia Brissy, sonuç için şunları söyledi: “Stockholm, araştırmada belirlediğimiz 4 parametre açısında dünyadaki en dengeli market ve bu yüzden yatırımcıların alışveriş merkezi yatırımları için adeta bir güvenli bölge. Değerlendirme faktörlerimizi düşündüğümüzde Stockholm listenin başında yer alıyor. Kâr açısından ise Londra ve Paris’ten daha iyi bir durumda. Kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hâsılanın 59 bin avro olduğu Stockholm, küçük fakat varlıklı bir şehir olarak anılıyor. Bunun yanında, Stockholm kişi başına düşen perakende satışlarına bakıldığında ise, Düsseldorf, Londra ve Paris’ten sonra 4’üncü sırada yer alıyor. Savills, ayrıca, 2021 yılı boyunca Stockholm’un perakende satışlarında yüzde 2,6’lık bir yükseliş bekliyor.”

 

Yatırım talebinde kayma

Londra’nın çekim gücünü kaybettiğini de dile getiren Brissy: “Çok uzun bir süre Avrupa şehirleri arasında en yüksek yatırım hacmine sahip şehir olan Londra’nın 2011 yılında, 23 Avrupa şehri arasındaki toplam yatırım hacmi yüzde 26’ydı. 2016 yılının başından itibaren ise bu oran yüzde 9’a düştü. Savills’in değerlendirmesine göre, Londra kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılada 23 şehir arasında en yüksek orana sahip (89 bin 400 avro). Bunun yanında, toplam perakende satışında Paris’ten sonra 2’inci sırada. Londra’nın ekonomi açısından Stockholm’e göre daha “değişken” olduğunu belirten Lydia Brissy: “Bu değişkenlik, yatırımcıların kısa vadeli yatırım kararları için cazip olabiliyor. Fakat Londra’yı yatırımcılar için bu denli cazip kılan asıl neden gayri safi milli hasıla oranı ve pazar payı.” diye konuştu.

 

Demografik değişimlerin, kentleşme trendlerinin ve değişen tüketici hareketlerinin Avrupa’daki perakende manzarasını oldukça etkilediğini belirten Savills Uluslararası Perakende Direktörü Oliver Fraser Looen ise şöyle konuştu: “Bunların sonucunda yatırım taleplerinde kayma olduğunu görüyoruz. 2017 yılında, Varşova ve Amsterdam gibi daha az 'geleneksel' şehirlerin alışveriş merkezi yatırım oranları açısından daha ilgi çekici hale gelmesini bekliyoruz. Bu iki pazar görece küçük fakat sağlam temellere sahip olduklarından yatırımcılara güçlü bir fiyat/performans oranı sunabiliyorlar. Ayrıca, Londra ve Paris gibi pazarların aksine, Stockholm’ü de içine alan İskandinav pazarlarının farklı profil, strateji ve rekabetçi fiyatlarla yatırımcılar için cazip bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz.”

 

Bu haber, www.across-magazine.com’daki, 14 Nisan 2017 tarihli özel haberinden alıntıdır.