“AVM projeleri çok, karar vermesi zor”

150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Groube SEB, Türkiye’deki yatırımlarını da hızla sürdürüyor. Türkiye genelinde 161 Tefal Shop ile hizmet veren Groube SEB’in Perakende ve Müşteri Hizmetleri Direktörü Tuncer Gülsaran, AVM projelerinin arttığına dikkat çekerek, mağaza yatırımlarında yer seçimi yapmanın zorluğuna değiniyor

“AVM projeleri çok, karar vermesi zor”

Fulya B. ÖZTÜRK

150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Groupe SEB’i tanıyabilir miyiz?
Groupe SEB’in temelleri 1857 yılında Fransa Selongey’de Antoine Lescure tarafından kurulan küçük bir atölyede atıldı. Yıllar içinde bünyesine birçok farklı marka katarak, bugün 150’den fazla ülkede, her saniyede 6 ürünü satılan, 24 bin çalışanıyla Dünya’nın lider küçük ev aletleri üreticisi olmuştur. Bugün dünya çapındaki markalarıyla her yıl ortalama 200’ün üzerinde ürünü, kullanıcılarının beğenisine sunuyor.

Türkiye’deki faaliyetlere ne zaman başlandı?
1994 yılında Tefal İstanbul Ev Aletleri Ticaret AŞ adıyla kuruldu. Tefal İstanbul, uyguladığı başarılı pazarlama ve satış politikalarıyla çok kısa sürede küçük elektrikli ev aletleri pazarında Türkiye’nin bir numaralı markası halini aldı. 1999 yılında Rowenta markasının da bünyesine katılmasıyla “Groupe Seb İstanbul” adını aldı. Yıllar içinde Moulinex, Krups ve Lagostina markalarının da katılımıyla şu anda 5 marka ile Türkiye yapışmaz tava tencere ve elektrikli küçük ev aletleri piyasasında liderliğini koruyor.

Grup, kaç markayı bünyesinde bulunduruyor?
6’sı global ve 17’si yerel olmak üzere Groupe Seb, toplam 23 farklı marka ile temsil ediliyor. Türkiye’de 5 markamızla faaliyet gösteriyoruz. Bunlar, Tefal, Rowenta,  Moulinex, Krups ve Lagostina.

Üretim tesisleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Asya, Avrupa ve Amerika’da 9 farklı ülkelerde toplam 27 fabrikamızla üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Bunların dışında değişik ülkelerde çok sayıda tedarikçi ile de çalışıyoruz.

Tüketicilerden gelen geri dönüşler, üretim süreçlerini etkiliyor mu?
Groupe SEB,  temellerini yenilikçi ürünlerle tüketicilerin hayatını kolaylaştırmak üzerine kurmuştur. Tüketicilerimizden gelen talepler doğrultusunda, yeni fikirlerle ve teknolojilerle her yıl yaklaşık 100 yeni patent alıyoruz. Bugün evlerimizde kullandığımız birçok ürünün geliştirilmesinde Groupe SEB’in imzası var.

Ürün yelpazesiniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ürün yelpazemiz, küçük ev aletleri sektörünün tüm alanlarını kapsıyor. Tava tencereler, düdüklü tencereler, elektrikli pişiriciler, mutfak robotları, çay-kahve makineleri, su ısıtıcılar, ütüler,  kişisel bakım ürünleri ve ev temizlik ürünleri.

Tüketiciler artık daha bilinçli

Mağaza sayınızı öğrenebilir miyiz? Mağazalarınız ortalama kaç metrekare üzerine kurulu?
Tefal ve diğer markalarımızın yer aldığı, Türkiye genelinde 161 Tefal Shop bulunuyor. Mağazalarımız lokasyonuna göre farklılık göstermekle beraber ortalama 85 metrekare alana sahip.

Lokasyon seçiminde öncelikleriniz nelerdir? AVM’lerde mi yoksa caddelere mi ağırlık veriyorsunuz?
Lokasyon seçimlerimizi yaparken öncelikle tüketicilerimizin ulaşabilme kolaylığını göz önüne alıyoruz. Tefal Shop’lar için öncelik verdiğimiz alanlar, şehirlerin en işlek ve tercih edilen caddeleri ile AVM’ler. AVM’lerin hızlı artışıyla artık yeni açılan Tefal Shop’ların önemli bir kısmı AVM’lerde açılıyor diyebiliriz. Ancak artık AVM’lerde Tefal Shop yatırımı yaparken eskisine göre çok daha zor karar verdiğimizi söyleyebilirim.

Mağaza yatırımında seçtiğiniz AVM’lerde hangi kriterleri arıyorsunuz?
Çok fazla AVM projesi var. Bu sebeple “doğru AVM”yi seçmek gerçekten kolay olmuyor. Hangi AVM’de yer alacağımıza karar vermek için öncelikle AVM’nin konsepti, hedef kitlesi, tüketicilerin ulaşım kolaylığı ve elbette kira ve genel giderlerinin seviyesi, AVM seçiminde önem verdiğimiz kriterler.

Outlet mağazalarınız da artıyor, özellikle hazır giyimde alışılan “outlet” kavramı kriterleri siz de nasıl şekilleniyor? Hangi ürünler outlet mağazalarınızda satışa sunuluyor?
Hazır giyimdeki “outlet” kavramında sezon ve sezon sonu ürünler ön planda olsa da Tefal’de “sezon ürünleri ” ancak mevsimsel özellikli ürünlerde geçerli oluyor. Ancak az önce bahsettiğim gibi her sene 100 civarında patent alıp 200 civarında yeni ürün ürettiğimiz için “eski seri” ürünlerimizi Tefal Outlet’lerde tüketicilerimize daha uygun şartlarda sunabiliyoruz. Bunun dışında Tefal Outlet’lerde örneğin kargoda hasar görüp onarılmış ürünler ve normal Tefal Shop ürünleri de bulunuyor.

Sektörünüzde son dönemde tüketici davranışlarında bir değişiklik oldu mu? Geçmişten günümüze tüketici davranışlarını değerlendirir misiniz?
Artık bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu günümüzde, tüketiciler daha fazla araştırıyor ve en iyisini istiyor. Eskiden sadece en iyi ürün çeşidini sunmak ya da en iyi fiyatlarla sunmak yeterliyken artık en iyi ve kaliteli ürün çeşidini, ulaşılabilir fiyatlarla, uzman personellerle ve müşterilere keyif alacakları bir atmosferde sunmak gerekiyor. İnternet kullanımı ve mobil uygulamaların kullanımının arttığı bu dönemde interneti ve mobil uygulamaları perakendeye rakip veya alternatif olarak değil, perakende satışı destekleyici unsur olarak kullanmak, tüketicilere ulaşmak için en verimli yol haline geldi. Bu büyük değişime ayak uydurabilen, tüketicileri dinleyen ve çözüm üretebilen markalar başarılı oluyor.

2012 hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? Bu yılsonuna kadar açmayı hedeflediğiniz mağaza sayısı nedir?
2012 yılı sonuna kadar yeni açılacak 3 AVM’de daha mağazalarımız tamamlanıyor. 2013 yılında da yeni açılacak AVM’lerde yer almaya devam edeceğiz.