AVM otoparkındaki hırsızlığın cezası AVM’ye kesildi!

Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen bir olayın davasının sonuçlanmasıyla birlikte AVM sektöründe hukuksal anlamda çok önemli bir gelişme oldu. Yaşanan olayda vatandaşın avukatlığını üstlenen Avukat Pelin Şenol Baruh, bir AVM otoparkındaki hırsızlığın vebalini AVM’ye kestirdi. Bu dava kararı acaba emsal karar olarak alınıp farklı davalarda da ortaya çıkar mı merak konusu…

AVM otoparkındaki hırsızlığın cezası AVM’ye kesildi!

Gerçekleşen olayı ve anlatımı Av. Pelin Şenol Baruh’un bizlere ulaştırmasıyla birlikte bizler de değerli okuyucularımıza konuyu direkt iletmek istedik. Pelin Hanım’ın ilettiği yazı şu şekilde:

Birkaç yıl önce tapuda evini satan vatandaş, abisiyle birlikte, parasını altına çevirmek için İstanbul’un Anadolu Yakası’nın büyük ve önde gelen AVM’lerinden birinin yolunu tuttu. AVM otoparkına girip aracını park etti. Satıştan elde ettiği 270 bin TL paranın 140 bin TL’sini altına çevirmek üzere yanına aldı, kalan 130.000 TL’yi ise aracın bagajında korumalı şekilde bıraktı. Aracının kapılarını kilitledi. Etrafına baktı, kimseleri göremedi. Oysa Tapu müdürlüğünden beri onları sinsice takip eden soyguncular vardı. Soyguncular AVM’nin kapalı otoparkına kendi araçları ile girerek takip ettikleri vatandaşın arabasının yanına gittiler. Aracın camını kırdılar ve oradan bagajı açıp AVM otoparkındaki araçtan parayı çaldılar. (Otoparkta o zaman plaka okuma sistemi ve yeterli kamera yoktu.)

 

İşini 20-25 dakikada halleden vatandaşlar, AVM otoparkındaki araçlarının yanına geldiklerinde büyük acı sürprizle karşılaştılar. Aracın sol arka kapı camının kırık olduğunu ve yerin cam kırıkları ile dolu olduğunu fark ettiler. Hemen bagajı açarak paranın yerinde olup olmadığını kontrol ettiler. Paranın çalındığının anlaşılması üzerine aracın park edildiği katta güvenlik görevlisi aradılar. Ortalıkta bir tane bile güvenlik görevlisi yoktu. Bunun üzerine, üst katlara çıktılar ve ancak iki kat üstte güvenlik personeline ulaşabildiler. Bu sırada hırsızlar çoktan kaybolmuştu. Vatandaşlar polis çağırmak istediklerinde ise ikinci şoku yaşadılar. AVM güvenliği AVM otoparkının hırsızlık mahalli olarak kayda geçmemesi için aracın dışarı çıkarılmasını ve işlemlerin orada yapılmasını istedi ama vatandaşın ısrarlı tutumu nedeniyle bu talebinden vaz geçmek zorunda kaldı. Vatandaş, polis gelip tutanak tutana kadar olay yerinden ayrılmadı.

 

Bir taraftan parası çalınan ve diğer taraftan güvenliğin aracın çıkarılması talebi ile karşı karşıya kalan vatandaş üçüncü şoku ise, hırsızların tespit edilmesi için Polis’ in AVM’ den güvenlik kayıtlarını istemesiyle yaşadılar. Çünkü AVM otoparkında güvenlik kamerası yoktu. Oysa vatandaşlar Kapalı Çarşıdan kuyumcudan çok daha uygun fiyata atın alabilecekken sırf AVM için daha güvenli olduğunu düşündükleri için AVM’ deki kuyumcudan alışveriş yapmayı tercih etmişlerdi.

 

Mağdur vatandaşın avukatı Av. Pelin Şenol Baruh, güvenlik kamerası bulundurmayan ve gerekli önlemleri almayan AVM sahibine, işleticisine ve güvenlik hizmeti veren şirkete dava açtı. Olayı organizasyon ve hizmet kusuru bağlamında ele alan Av.Pelin Şenol Baruh, AVM’ deki güvenlik açığının sadece kamera bulundurulmamasından değil, aynı zamanda yeterli sayıda yetkin güvenlik görevlisi çalıştırılmamasından da kaynaklandığını da tespit etti.
Tapu müdürlüğündeki kamera görüntülerinin ve MOBESE kayıtlarının incelenmesini talep eden Av.Pelin Şenol Baruh, soyguncuların teşhis edilmesini sağladı. Dava 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu m. 561 yer alan “saklama sözleşmesi; saklayanın, saklatanın kendisine bıraktığı bir taşınırı güvenli bir yerde koruma altına almayı üstlendiği bir sözleşmedir” hükmüne dayandırıldı. Çünkü mağdurun arabasının otoparka girişiyle AVM ve araç sürücüsü arasında  “hukuken bir saklama sözleşmesi kurulmuştu.” İstanbul Anadolu Tüketici Mahkemesi’nde görülen davada alınan bilirkişi raporlarında davalılar AVM, İşleten ve Güvenlik şirketleri kusurlu bulundu. İtiraz üzerine alınan ek bilirkişi raporunda da bilirkişiler kanaatlerinin değişmediğini rapor ettiler. Büyük emekler verilen davanın 5. yılında Mahkeme, otoparkta herhangi bir güvenlik görevlisi bulunmaması ve kamera sistemi olmaması nedeniyle davalı AVM sahibini, Yönetim Şirketini ve Güvenlik Şirketini kusurlu görerek davacıya tazminat ödenmesine karar verdi.

 

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki seçkin AVM, Türkiye’nin önde gelen konusunda uzman olarak bilinen Yönetim Şirketince yönetilmekte ve yine Türkiye’nin önde gelen güvenlik şirketince korunmaktaydı.

 

Acaba sektörde taşlar yerinden mi oynuyor?