AVM kiralama şirketleri için fırsat zamanı

Ekonomideki dalgalanmayla birlikte son dört ayda bazı AVM’lerde mağazalarını boşaltan marka sayısında önemli bir artış oldu.

Döviz cinsinden borçlanarak zarara girmiş olan yaklaşık 120 AVM’nin sahipleri, hızla boşalan mağazaların yeniden doldurulması için meslek profesyonellerinden destek almaya başladı. Yeni düzenlemeyle kiraları Türk lirası cinsinden alarak kur kaybından zararı daha da büyüyen AVM’lerin bu durumu, deyim yerindeyse yaprak kıpırdamayan piyasada kiralama şirketlerine umut oldu.

 

Yeniden kiralama “releasing” süreçleri, kiralama şirketleri açısından da çok kolay olmayan bir çalışma. Bir markanın boşalttığı AVM kadar, mağazanın konumu, katı, AVM’nin marka karmasını da sorgulanıyor yeniden kiralama süreçlerinde…

 

Kiralama şirketleri açısından, genel bir AVM konsepti pazarlaması ile içinde boşalan mağazalarının doldurulması birbirinden farklı güçlükler içerse de sektöre dair bu fırsatı bütünsel bakış açısıyla değerlendirip durgunluk içeren piyasadan iş başarılarıyla çıkmaları mümkün.

 

Sinemaya gitmek bir statü mü?

Sinema bileti satışından film yapımcılarına verilen kârın sabit tutularak, biletlere zam yapılması ve ancak hasılat rekoru kıran filmlerin yapımcıları kâra geçirdiği konusu yeni yılın en önemli gündem maddelerinden biriydi.

 

Konunun, torba yasada yer alacak teklifle çözülmesi bekleniyor. Ancak bilet fiyatı içinden yapımcıya verilecek pay artırılsa bile söz konusu bilet fiyatlarıyla bu sorunun çözülemeyeceği de açık. Çünkü sinema salonları kârından ödün vermek istemeyecek ve yine bilete zam konusu gündeme gelecek.

Büyük şehirlerin yaşam alanı olan AVM’lerin lokomotifi yiyecek içecek katı ve sinemalar… Özellikle AVM’lerin içindeki salonlarda bilet fiyatları çok yüksek. Yabancı bir gruba ait olan salonlarda iki kişinin bir film izlemesi ciddi rakamlara ulaşabiliyor. Bu durumda sinemaya gidebilmek bir sosyal statü veya ekonomik gösterge konumuna geldi.

 

Sinema müşterisinin azalması AVM’lerde aynı zamanda yiyecek içecek dükkânlarının da satışlarının azalması anlamına geliyor. Yani bu durumun çarpan etkisini göz ardı etmemek gerek.

 

Türk sinemasına bir darbe mi?

Turgut Özal’lı yıllarda ABD ticaret bakanı Türkiye’ye gelmiş ve birkaç maddeden oluşan taleplerini iletmişti. Bunlardan biri de sinema salonlarında Türk filmlerine kota konmasıydı. 90’lı ve 2000’li yıllarda çekilen Türk filmlerine olan talep Amerikan sineması karşısında ciddi bir performans sergiledi.

 

Bilet tartışması içinde yabancı sinema salonu şirketinin, yerli yapımcının gelirini sabit tutma ısrarı ister istemez Türk sinemasına darbe vurmaya yönelik bir yaptırım olup olmadığı sorusunu akla getiriyor.