AVM ciro endeksinde yüzde 18’lik artış gerçekleşti

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin 2017 Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2017 Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 18 artış kaydederek 223 puana ulaştı. Bir önceki aya göre ise endekste yüzde 5,5 azalış gözlemlendi

AVM ciro endeksinde yüzde 18’lik artış gerçekleşti

AYD ile Akademetre Research tarafından gerçekleştirilen AVM Endeksi’nin 2017 Temmuz sonuçları açıklandı. AVM’lerde kiralanabilir alan (m²) başına düşen cirolar Temmuz 2017’de İstanbul’da 948 TL, Anadolu’da 787 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Temmuz 2017’de 852 TL oldu.

 

Teknoloji kategorisi tırmanışta

 

Temmuz ayında, kategoriler bazında en yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde yaşandı. Teknoloji kategorisi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 32,6’lık artış kaydetti.

 

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki yiyecek içecek kategori ciroları yüzde 21,5, giyim kategori ciroları yüzde 16,7, ayakkabı kategori ciroları yüzde 8,5, hipermarket kategori ciroları yüzde 3,8 ve diğer* alanlar kategori ciroları yüzde 20,1 artış gösterdi.
 

Temmuz 2017 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 2,9’luk bir azalış yaşandığı gözlemlendi.

 

AVM Endeksi Temmuz 2017 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü: “Ciro endeksinde yüzde 18 oranında artış yaşanması, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yaşanan menfur darbe girişiminin etkilerinin bu yıl gözle görünür biçimde ve pozitif yönde değiştiğini ortaya koyuyor. Bu noktada bu yükselişin en büyük etkisi kuşkusuz ekonomik istikrarın sağlanmış ve halkımızın bu konudaki endişelerinin sona ermiş olması. Diğer yandan teknoloji kategorisinde yaşanan artışın sebebi de halkımızın geçtiğimiz yıldan bu yana ertelediği ihtiyaçlarını alması ve yaz döneminde birçok genç çiftimizin dünya evine girmek için hazırlıklarını tamamlaması. Ay bazında değerlendirdiğimizde ise Ramazan Bayramı dolayısıyla haziran ayında yükselişe geçen endeks ve ziyaret sayılarının temmuz ayında sakin bir ivme izlediğini görüyoruz. Bu ivmenin Kurban Bayramı’nın da etkisi ile ağustos ayında yeniden yükselen bir grafik çizeceğini öngörüyoruz. Tüm bunlara ek olarak yaz tatilinin sona ermesi ve okulların açılması ile Eylül ayında da bu gelişimin devam edeceğini düşündüğümüzü söylemek yanlış olmaz.” şeklinde konuştu.