Atasay gençleşen yüzünü yurt dışına çevirdi

08 Şubat 2018 Perşembe

Yüksek büyüme performansı sergilerken, hedeflerini de büyüten Atasay, 2017’de yurt dışı mağaza sayısını artırmayı sürdürerek bir dünya şirketi ve uluslararası moda markası olma yolunda hızla ilerliyor. Köklü mücevherat markası Atasay, yenilenen ve gençleşen yüzüyle 2023 hedefini de global ölçekte, Türkiye dahil 500 mağaza olarak belirlemiş durumda

atasay-genclesen-yuzunu-yurt-disina-cevirdi

Türkiye’nin en köklü markalarından Atasay, dünya şirketi olma hedefiyle başlattığı değişim, dönüşüm ve gençleşme yatırımlarıyla dünyaya açılıyor. Marka dönüşüme verilen startın ardından Atasay Mücevherat’ın 4’üncü kuşak yöneticisi Atasay Kamer bu yenilenmeye paralel olarak gerçekleştirmekte oldukları büyük atılımla 5 sene içinde mağaza sayısını 500’e ulaştıracaklarını söyledi.

 

2018 ile birlikte kendilerini dünya markası olmaya taşıyacak bir yolculuğa başladıklarını belirten Atasay Kamer: “Bu yıl Suudi Arabistan, Kuveyt gibi ülkelerde toplam 10, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de yıl sonuna kadar 20 mağaza açmayı planlıyoruz. Böylece toplamda yurt dışı mağaza sayımız 35’e çıkacak. Orta ve uzun vadede ise yurt dışına ilişkin daha geniş bir vizyona sahibiz. Yalnızca Ortadoğu’da değil, Türki Cumhuriyetleri, Hint, Çin ve Asya-Pasifik’te var olmayı hedefliyoruz. Bunun ilk adımını 2018’de toplamda yurt dışına 30 milyon dolarlık bir yatırım yaparak gerçekleştireceğiz. 2023 yılında ise hedefimiz toplamda 500 mağazaya ulaşmak.”

 

Adım adım değil ‘sıçramalı’ büyüme

Atasay Kamer: “Atasay’ın cirosundan mağaza sayısına, sepet ortalamasına, çalışan sayısına kadar her alanda adım adım değil, ‘sıçramalı’ bir büyüme trendine girmiş durumda. 2017’deki büyüme rakamının, 2016’dakini neredeyse ikiye katlamış olması ancak böyle tarif edilebilir.” diyerek Atasay’ın performansına dikkat çekti.

 

Büyüme rakamlarının son derece çarpıcı olduğunu belirten Atasay Kamer: “2016 ciromuz 396 milyon 814 bin 299 TL olarak gerçekleşmişti. 2017’de ciromuz ise 530 milyon 827 bin 384 TL. Bu iki rakam, 2016’dan 2017’ye, yani bir yılda yüzde 33.8 büyüme sağladığımızı ifade ediyor.  Bir önceki yıl ise, yani 2015’ten 2016’ya büyüme oranımızın yüzde 17.8 olduğunu düşünürsek büyüme hızımızı neredeyse ikiye katlamışız. 2018 ciro hedefimiz 661 milyon 359 bin TL. Büyüme hedefimiz ise yine yüzde 24,6 gibi yüksek bir oran.

 

2018’de 45 yeni mağaza geliyor

Atasay’ın gerçekleştirdiği büyümenin bir başka göstergesi ise mağaza sayısında gerçekleşti. 2017’de Türkiye’de 21 yeni mağaza tüketici ile buluştu. Bunlarla birlikte 44 ilde toplam 151 mağazaya ulaşılmış oldu. Atasay 2018 için ise Türkiye’de 15, yurt dışında 30 yeni mağaza açmayı hedefliyor. Böylece yurt dışı ile birlikte toplam 45 yeni mağaza açılmış olacak. Atasay Kamer: “Atasay bir yandan büyürken, bir yandan da ülkemizin ekonomik ve toplumsal gelişimine somut bir katkıda bulunuyor. Büyüdükçe sağladığı istihdam olanağı da büyüyor.” diyerek sundukları yeni iş fırsatlarına da dikkat çekti.

 

Sanal mağaza satışları 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 265 büyüdü

Kanal yapısında değişimin de global mücevherat sektöründe bir başka belirgin trend olduğu üzerinde duran Atasay Kamer, online satışlar alanındaki değişim grafiğini yakından izlediklerini anlattı. Atasay Kamer bu konuda şöyle konuştu: “Globalde online satışlardaki büyüme dikkat çekici. Online satışlar son 10 yılda iki haneli büyüme sergilemiş durumda. 2020’de lüks mücevheratta bu oranın yüzde 10 dolaylarında kalacağı düşünülüyor. Mücevher üreticileri dijital medyayı bilgi iletmek, marka kimliğini biçimlendirmek ve müşteri ilişkilerini güçlendirmek amacıyla kullanmaları gerekiyor. Yapılan araştırmalar, lüks ürün müşterilerin 3’te 2’sinin ürünleri önce internetten araştırma yaparak incelediklerini, ardından gidip mağazadan aldıklarını, bir kısmının ise bilgi ve tavsiye almak için internete başvurduklarını gösteriyor. Dolayısıyla mücevherat sektörü oyuncuları bu tüketici eğilimini göz önünde bulundurarak online kanallarını geliştirmek durumundalar. Burası, Atasay’ın bu alanda öngörülü stratejisine bir örnek vermenin tam yeri. Sanal mağaza satışlarımız 2017 yılında, bir önceki yıla göre tam yüzde 265 büyüme gerçekleştirdi.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri