Astoria AVM yenilendi, ziyaretçi sayısı arttı

Astoria AVM, merkezi konumu ve geniş marka karmasının yanı sıra kendine özgü atmosferiyle İstanbul’un uğrak yerlerinden biri olmayı sürdürüyor. Titizlikle hazırlanan bir dizi yenileme çalışmasından geçen AVM’de -1, -2 ve -3’üncü katlar yenilendi. Yeme-içme katı en alta alındı. En önemli değişiklik ise girişin üstündeki katların bölgedeki ihtiyaçlar dikkate alınarak ofise çevrilmesi oldu. AVM Genel Müdürü Ümit Teoman, Astoria’nın renovasyon sürecini Mağaza’ya anlattı

Astoria AVM yenilendi, ziyaretçi sayısı arttı

Fulya B. Öztürk

Alışveriş merkezi faaliyetlerinin sona ereceği uzun bir süredir konuşulan Astoria, büyük bir yatırımla yenilendi. Bu süreci sizden dinleyebilir miyiz, neler oldu, yatırımcı mı değişti?

Astoria 23 Ocak 2008'de kuruldu ve bu tarihten sonra hiçbir zaman kapanmayı düşünmedi. Rekabetin ve doğal eskimenin getirdiği bir yenilenme sürecine ihtiyacımız vardı. Müşteri beklentilerinin de bu yenilenmede etkisi oldu. İlk yatırımcılarımız hâlâ işlerinin başında. Herhangi bir yatırımcı değişikliği olmadı. Astaş Holding'in diğer yatırımlarına bakacak olursak devamlı büyüyen bir holding olduğunu görürüz. Değişim en başından beri planlarlarımız içerisindeydi. Bunun için uygun zaman beklendi. İhtiyaçları ve müşteri beklentilerini belirlemek, yenilemenin teknik şartlarını tespit edebilmek adına bu planlamayı doğru yapmak gerekiyor. Eskiden alışveriş merkezi konsepti çok katlıydı. Günümüzde çok katlı alışveriş merkezlerinin tutunması çok kolay değil. Dolayısıyla daha yataya yönelik konumlandırılan ve müşteriyi hedefe en kısa sürede ulaştıran konsept tercih ediliyor. Beklentileri değerlendirebilmek, ihtiyaçlara cevap verebilmek adına eskiyen ve eksiklik olarak gördüğümüz fikirleri alt alta koyduğumuz zaman çok doğru ve kanunlara uygun bir planlamayla 8 aylık bir renovasyon sürecinden geçtik. Bölgeye baktığımız zaman Esentepe'nin iş dünyasının kalbi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bu bölge, ulaşımın en kolay olduğu yerlerden bir tanesi. Binamız da konum olarak insanların hem kolay ulaşabileceği hem de şehrin bir başka bölgesine gidebileceği bir yerde bulunuyor. Bu beklentileri karşılayabilmek için etraftaki ofis ihtiyaçlarını da göz önünde tutarak alışveriş merkezinde girişin üstündeki katları ofis projesine çevirip, alt katlarda da alışveriş merkezini yeniden organize etmek üzerine bir planlama yaptık. Basına yansıyan, “tamamı ofis olacak” şeklindeki haberlerin aksini savunarak mücadele etmek yerine, doğru olanı doğru bir şekilde uygulayarak tüketicinin ve basının karşısına çıkmayı daha doğru bulduk. Planlamanın ardından alışveriş merkezini asla kapatmadan, markalara gerekli açıklamaları yaparak 8 aylık renovasyon süreci geçirdik. Astoria’nın -1, -2 ve -3’üncü katlarını revize ettik. Yeme-içme katını -2’nci kata aldık. Arkada geniş bir teras alanı yarattık. Bu şekilde alışveriş merkezimiz müşteri istek ve beklentilerine cevap verecek şekilde düzenlenmiş oldu. Eskiden Astoria, 2008 yılında, şehre göre küçük, semte göre büyük bir alışveriş merkeziydi. Şimdi, yüzde 80'i çalışan kesim olmak üzere Astoria'yı ziyaret eden kitleyi en iyi şekilde ağırlayabilmek ve onların beklentilerini en doğru şekilde karşılayabilmek için yeme-içme alanı, tuvaletler, giriş-çıkış noktaları, güvenlik, otopark düzeni gibi bütün kıstasları gözeterek yeniden düzenledik.

Renovasyon içerde kalma süresini arttırdı

Yenilenme çalışmalarının ayrıntılarını sizden dinleyebilir miyiz?

Astoria'da giriş katını tamamen hediyelik eşya, tekstil, kafeterya alanları ağırlıklı olarak, fil ayaklarda iki tane büyük restoranla yeniden organize ettik. Üst katta kapanan mağazaların bazılarını zemin kata, bazılarını da -1’inci kata indirdik. Arkaya çok büyük bir teras alan açtık. Aynı zamanda giriş kapımızı da 2 kata büyüterek içinden araba geçebilen bir kapıyla değiştirdik. Araç firmalarından gelen içeride araç sergilemeye yönelik talepleri de karşılamış olduk. Önceden araçların içeri girebilmesi için bazı parçaların sökülüp içeride takılması gerekiyordu. Şimdi araç orijinal şekilde içeri sokulabiliyor. Alt katta da elektronik ve gıda marketlerimiz mevcut. Müşterinin en kısa şekilde ulaşabilmesi için yürüyen merdiven ve barisol aydınlatma ilavesi yapıldı. Bunların dışında kafeterya alanları ve stantlarıyla beraber alışveriş merkezimizin giriş katı yeniden düzenlenmiş oldu. -1’inci katı tamamen marketler ve tekstil ürünü gruplarına ayırdık. Asıl büyük değişiklik, 4’üncü katta bulunan spor salonunu komple -2’nci kata taşımamız oldu. Dolayısıyla Jatomi Fitness bu bölgenin en büyük spor salonu haline geldi. Baktığımız zaman çalışan kesim; sabah sporunu ve duşunu, kahvaltısını yapıp akşam da yemeğini yiyip trafik probleminden etkilenmeden evine ulaşmak istiyor. Biz de müşterinin isteklerini göz önüne alıp onlara bu imkanı sunduk. Yine -2’nci kata Astoria Square dediğimiz, mottosu “meet and eat” olan, kablosuz internet bağlantısı ve şarj makinesi gibi imkanlara sahip yeni bir yeme-içme mekanı yarattık. Dolayısıyla bu şekilde hedef kitlemiz olan çalışan insanların, iş stresinden uzak rahat bir şekilde yemek yeme beklentilerini 6 bin 500 metre kareyi restoranlara ve kafelere ayırarak yerine getirmiş olduk. Merkezimizde fil ayaklar dahil 24 tane marka, yeme-içmeye hizmet ediyor. Yaptığımız yenilikler sayesinde müşterilerin ortalama 1 saat olan içeride kalma sürelerini 2 buçuk saate kadar uzatabildik.

Önemli bir lokasyona sahip olan Astoria’nın hinterlandını nasıl tanımlıyorsunuz?

Ortalama 50 bin kişi, merkezimize 5 dakika yürüme mesafesindeki ofislerde çalışıyor. Buna ek olarak Astoria’nın içine ofisler geldi. Dışarıdan gelen müşterilerimize olumsuz hava koşullarında belli noktalardan hizmet vermek amacıyla 6 adet servisimiz mevcut.

Yenilenmenin yatırım bedelini öğrenebilir miyiz?

Toplamda 15 milyon TL yatırımla yenilenmeyi gerçekleştirdik. Bundan sonra da tekrar müşterilerin hissetmeyeceği şekilde gece çalışmalarıyla eksik gördüğümüz yerlerin iyileştirilmesi yönünde çalışmalarımız olacak.

90 marka ile yüzde 94 doluluk oranı

Astoria aynı zamanda sosyal yaşam kurgusuna sahip bir AVM. Ofis yaşamı Astoria’ya neler katıyor,

3 bin 500 kişi sadece kulelerimizde ve merkezimiz içerisindeki iş yerlerinde çalışıyor. Binanın arkasında konumu itibariyle gene yaklaşık 3 bin 500 çalışana sahip komşu bir merkez var. Çalışan insanların vaktinin çoğunu iş yerinde geçirdiği düşünüldüğünde tıpkı evdeki gibi bir yaşam alanına ihtiyaçları olduğunu söyleyebiliriz. Biz, Astoria’da bu samimi ortamı sunuyoruz. Bu şekilde kişiselleşmek, burada kendine değer verildiğini bilmek, müşterilerimizin kendilerini rahat hissetmelerini sağlıyor. Günümüz pazarlama ve satışı tamamen samimi ilişkiden geçiyor. Müşteriler bir ürünü arayıp bulamadıklarında, profesyonel çalışanlar onlar için ürünü buraya getirtebiliyor. Astoria; insanların buluşup sosyalleşebileceği, iş çıkışı ailesiyle gelebileceği bir sosyal yaşam alanı. Müşterilerin takdirleri bize ulaştığında biz de yaptığımız işin doğru olduğunu görüyoruz.

Marka karması hakkında bilgi alabilir miyiz? Marka karması yapılırken hangi konular üzerinde durdunuz?

Yapılanma sürecinde, marka karmamızda değişiklikler oldu. 104 tane markayı 90'a indirmek bizim için oldukça zor oldu. Şu an stantlar dahil toplam 90 markamız var. Burada en önemli değişimlerden bir tanesi restoranlarımızda oldu. Restoran olarak MidPoint, KasapDöner, Marmaris Büfe, Fırın İstanbul, Özcanlar Köfte , Bilakis, Sultanahmet Köftecisi ve Pideci aramıza katıldı. Marka sayımız azalmış olmasına karşın her damağa uygun lezzetleri bünyemizde barındırıyoruz.

Doluluk oranınız nedir?

Doluluk oranımız şu an yüzde 94. Yüzde 6’lık kısım için de eylül ayında düşündüğümüz bazı etkinlikler var. Yenileme işleminden sonra mağazalar da kendilerini yeniliyor. Markalarımız ramazan dönemini iyi değerlendirerek yeniliklerini gerçekleştirmeyi düşünüyor.

“AVM’ye katma değer yaratan müşteridir”

Sizce bir alışveriş merkezinin başarısındaki kıstaslar nelerdir?

Alışveriş merkezlerine katma değer yaratan unsur müşteridir. Bu sebeple rekabetin çok yoğun olduğu bu sektörde, hedef kitlesinin beklentilerine en doğru ve hızlı şekilde cevap verenler başarılı oluyor. Aynı zamanda lokasyonun çok doğru seçilmiş olması lazım. Doğru lokasyon talebi de arttırıyor. Türkiye’de bugün 323 tane alışveriş merkezi var. İhtiyacı göz önünde bulundurduğumuzda, sayının yeterli olmadığını düşünüyorum. Doğru lokasyon olmak şartıyla yeni alışveriş merkezleri açılmalı. Kısacası başarı için ziyaretçilere doğru hizmet vermek, beklentileri karşılayabilmek, doğru marka karmasına sahip olmak ve sosyal medyayı doğru kullanabilmek çok önemli. Çalışan insanların buluşma noktası olan sosyal medyayı çok aktif kullanıyoruz. Örneğin müşterilerin yaptıkları check-in'lere özel hediyelerimiz oluyor. Müşteri numarası sistemde kayıtlı ise ödülün bildirimini müşterinin telefonuna mesaj olarak gönderiyoruz. Bu şekilde kişiselleştirilmiş ödüller müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlıyor. Bunları iyi bir ekip ve organizasyonla gerçekleştirdiğinizde başarı kendiliğinden geliyor.

Önümüzdeki dönem etkinlik takviminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Merkezimizde; anneler günü, babalar günü, Sevgililer Günü, yılbaşı, karne gibi rutin etkinliklerin yanı sıra farklılık yaratacak projelere de ağırlık vermeye çalışıyoruz. Mesela hedef kitlemiz sanata çok düşkün. Dolayısıyla yeme-içme alanımızda, sanata yönelik çok büyük bir etkinliğe imza atacağız.