Aşkla dolu bir yıldız: Jason Mraz

Aşkla dolu bir yıldız: Jason Mraz

Cenk ERDEM

Akustik pop devi Jason Mraz, 19 Temmuz’da çevreci kimliğine de yakışacak şekilde İstanbul’un en yeşil konser alanı LifePark’ta, 6 bin kişinin eşlik ettiği şarkılarıyla konser verirken, özellikle “Lucky” ve “I’m Yours” şarkılarına dinleyicilerin de eşlik etmesiyle son derece romantik bir yaz gecesi yaşatmakla kalmadı.  Aynı zamanda sıklıkla Gezi Parkı’na göndermeler de yaparak, bir yandan barışçı protestoları desteklerken, bir yandan direniş mesajları verdi. Çevre konusunda duyarlı olduğu kadar ayrıca eşitsizliklere duyarlılığı ve kendi kurduğu vakfıyla dikkat çeken yıldız, her fırsatta, imkânlarını “ihtiyacı olanlarla” paylaşmaktan duyduğu mutluluğu da dile getiriyor. Antarktika seyahati ile küresel ısınma konusundaki tehlikeyi de dillendirmeye devam eden Mraz ilk kez İstanbul’a geldi. Son albümü “Love is a Four Letter Word” ile yine aşk dolu şarkılar yazan Mraz, şarkılarını “Ruh halini değiştirmek ve umutla bakabilmek için “ yazdığını söylüyor. Jason Mraz ile çok sıcak bir söyleşi gerçekleştirdik

Başlangıçta sadece kafelerde şarkılar söylüyordunuz ama şimdi 2 Grammy ödülünüz birden var ve bir süperstar olarak dünyayı da turluyorsunuz. Peki, kariyerinizin ilk günlerinde hiç bu kadar büyük bir başarı hayal eder miydiniz?
Ettim de etmedim de. Umut edebilirsiniz ve düşleyebilirsiniz ama olmasını hiç beklemezsiniz. “Şans tüm hazırlığınızın fırsatlarla buluşmasıdır” diye bir laf duymuştum o zamanlar. Dolayısıyla ben de hazırlandım, fırsatları kaçırmadım ve şans buldum.

Tüm dünyayı konserlerle dolaşırken, yepyeni şehirlerde yeni insanlarla tanışıyorsunuz. Hiç yeni bir şarkı yazmak için herhangi bir şehirden ilham aldığınız oldu mu?
Her zaman. Birçok şarkım yollarda doğuyor ve evde bitiyor. Ama geçen sene yollarda, Asya turunda, evimi özleyerek şarkı yazdım. Adı da “Half Here ”. Yazdıktan birkaç gün sonra grubumla şarkıyı Itunes Asia albümü için canlı çaldık ve kaydettik. Uzun zamandan sonra ilk kez kısa bir sürede yazdığım bir şarkıyı dinleyicilere ulaştırmış oldum.

Hayatınız sadece müzikten ibaret değil; ayrıca kendinizi âdeta vakıf çalışmalarına adıyorsunuz. Popüler bir şarkıcının toplumdaki rolünü siz nasıl görüyorsunuz?
Zenginliğin yeniden dağıtılmasına inanıyorum. Temel ihtiyaçlarınızdan fazlası gelmeye başladığı zaman ve bol gelirinizi sürdürecek şekilde çalışmaya devam ediyorsanız, ihtiyacı olan ve karşılayabilmek için mücadele edenlerle paylaşmak çok kolay ve üstelik çok önemli. Bir sanatçı öncelikle kendi sanatıyla ilham vermeli. Ama çok dolarlar, paralar kazanan bir sanatçı ayrıca insan sevgisiyle de ilham verebilmeli.

148 bilim insanı, araştırmacı ve çevreci ile birlikte Al Gore’un davetiyle Antarktika’ya seyahatinizden sonra küresel ısınma ile ilgili olarak herkesi uyaran bir makale de yazdınız. Peki, seyahat size tehlikeyi yakından nasıl hissettirdi?
Küresel ısınma rahatsız edici. Büyük moral bozukluğu ve tehlikeli… Fidan dikin, organik beslenin, dönüştürülebilir enerjiye geçin. Ayağı sağlam basan liderlere oy verin. Şefkatle yaşayın.

Artık bir İstanbul konserine hazır mıydınız?
İstanbul’u fotoğraflarından çok iyi biliyordum ve mutlaka şehri gezmek istiyordum. Şarkılarımı paylaşmak benim için büyük keyif ve kendimi ilk kez İstanbul’daki arkadaşlarımla da buluşuyor gibi hissederek geldim.

En başından beri Gezi Parkı ile ilgili olanı biteni takip ettiğinizi de biliyoruz; siz bu süreci Amerikalı bir sanatçı olarak nasıl yorumluyorsunuz?
Gençlerin Gezi Parkı’nı özellikle barışçı protestolarla korumaya çalışmaları ve birlik olmaları, çevreci tüm gençlerin ve neredeyse tüm İstanbul’un yeşili ve parklarını korumaya çalışmaları bende olağanüstü bir hayranlık uyandırıyor. Ancak barışçı protestolar ne kadar güzelse, protestoculara karşı uygulanan şiddet de o kadar üzücü.