Asgari ücret asgari vicdan!

05 Ocak 2016 Salı

Şu bizim işverenler var ya, evlere şenlik. Tabi ki lafım bunu hak edenlere. Ama o kadar çok var ki... Şimdi asgari ücret 1.300 TL olacak ya... Neler söylüyorlar neler

İşin bir ilginç yanı da seçim öncesi bu vaat pek çok partiden gelince baktık ki bazı gazeteler de meşreplerine göre buna karşı yayınlar yaptılar... Hatta birisi dedi ki “Partilerin bol keseden vaatleri iş dünyasının tepkisini çekti.”

 

Bak sen! Milyonlarca vatandaşın hayatını olumlu etkileyecek bir hamle tartışılıyor, kim bilir belki gazete satışları da artar ama o diyor ki, “Bol keseden vaat”.

 

Neyse...
Açlık sınırı 1345 TL, yoksulluk sınırı 4 bin 380 TL, bir kişinin geçim maliyeti 1628 TL olan, zengin-fakir farkı açısından 8.1 kat ile AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında en son sıradakinin de altında kalan yurdumuzda (ki bu fark örneğin Almanya’da 4.3, Fransa’da 5.6, İspanya’da 5.4, Macaristan’da 4.9 ) asgari ücret 1300 TL olacak. Üyesi olmaya çalıştığımız AB ortalaması 1033 avro, krizli komşumuz Yunanistan’da 706, burun kıvırdığımız Portekiz’de 646 avro, güzel yurdumuzda 322 avro.

 

Türkiye’de sendikasız ve ücretli çalışanların sayısı yaklaşık 12 milyon. Çalışanların yüzde 45’i asgari ücretli gösteriliyor. Dikkat edin, gösteriliyor. 5 milyon küsur asgari ücretlinin de aslında 2.2 milyonu daha yüksek ücret alıyor ama bu beyler bir de vergi kaçırmak için düşük gösteriyorlar.

 

Şimdi bakalım bu pek büyüklerden birisi ne demiş; “Türkiye gerçekleriyle uyuşmuyor. Asgari ücreti arttırıyorum dediğiniz zaman aslında maliyetleri de yükseltiyorsunuz. Bu işçilerin harcama maliyetlerini de arttıracaktır.” Bak sen?

 

Bir diğeri; “İşverenlerin maliyeti artar. Yüksek ücret düzeyleri işverenleri kayıt dışına yöneltebilir veya daha az sayıda personel ile çalışmasına neden olabilir.” Bak bak bak... Aba altında sopa gösteriyor... Daha az personelle çalışırım diyor, yani hem işten çıkartacak hem de kalanı daha fazla çalıştıracak. Pek güzel. İyi de Türkiye’de resmi haftalık çalışma zaten 45 saat ve hatta 10 milyon kadar çalışan da haftada 50 saatin üzerinde çalışıyor, hem de raporlara yansıdığı kadarıyla. AB’de ortalama 38,6 saat İtalya’da 36 saat, Almanya’yı yazmayayım 35 saat. Ne olacak şimdi?

 

Ya bir diğeri, “Asgari ücretin yükseltilmesi kulağa hoş gelse de bunun kaynağı ve ne şekilde yapılacağı belirtilmeli.” Ben elimi cebime sokmayacağım diyor. Cepte akrep var. “Asgari ücret artınca, şirket içinde diğer çalışanlar da ücretlerine artış isteyecek. Yani gerçekte bu maliyetin daha da üstüne çıkılacak, zincirleme artışların getireceği yük çok fazla.” diyende var… E akıllı adam... Bir de bunların üst sesi gibi bir büyük dernekleri var. Güzel araştırmalar yapıyor. Çok güzel bir rapor yayınladılar geçen sene, bu raporun tanıtım toplantısında da: “Ekonomi politikalarının amacının; toplumun tüm kesimlerinin refah düzeyinin yükseltilmesi olduğu, gelir dağılımında adaletsizliğin artmasının sadece ekonomik değil aynı zamanda politik ve sosyal sorunlar yaratacağı belirtildi ve hatta Türkiye'nin OECD araştırmasına göre Şili ve Meksika'dan sonra en yüksek gelir eşitsizliğine sahip üçüncü ülke olduğu hatırlatıldı.” Ayrıca bu konuşmalar sırasında aynen şöyle denildi: “Kesimler arasındaki gelir farkının boyutları, ekonomik ve sosyal kalkınmayı ve sosyal barışı tehdit edecek düzeyde görülmektedir.”

 

Gene benim kafamı karıştırdılar. Ücret artışıyla gelir dağılımının ne alakası var mı diyorsunuz? Ne güzel fırsat, elinizi cebinize sokun ve arttırın asgari ücreti, devletten bir şey beklemeden, çünkü vergi kaçağı da var, kayıt dışı da var. Yani zaten devletten tırtıklıyorsunuz, o yüksek kar marjlarınızdan feragat edin. Sigortasız da çalıştırmayın ha. Kaçak işçide çalıştırmayın, çocuk işçi de çalıştırmayın. Yasalara uyun, kayıt dışına çıkmayın ve Jean Jack Rousseau’ya kulak verin: “Eşitlik: ‘Herkesin gücünü şiddet kullanmadan yasalara uygun olarak kullandığı ve hiç kimsenin başka bir insanı satın alabilecek kadar zengin ve yine hiç kimsenin kendini satmak isteyeceği kadarda yoksul olmadığı bir dünya mümkündür.’”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri