ArenaPark Genel Müdürü Muhsin Erkoç

19 Haziran 2012 Salı

Türkiye’nin en büyük konut projelerinin bulunduğu Halkalı Atakent’te ziyaretçilerini ağırlayan ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi, hem mimarisi hem de eğlence alanlarıyla adından sıkça söz ettiriyor. ArenaPark Genel Müdürü Muhsin Erkoç, alışveriş merkezini, farklarını ve iddialarını anlatıyor

arenapark-genel-muduru-muhsin-erkoc

Fulya B. ÖZTÜRK

ArenaPark olarak, Türkiye’nin en büyük konut projelerinin bulunduğu Halkalı Atakent’in ilk ve tek alışveriş merkezi olmak, nasıl bir güç ve enerji veriyor size?

Küçükçekmece Atakent bölgesi özellikle 2005 yılından beri TOKİ işbirliği ile yapılan binlerce nitelikli konuta ev sahipliği yapıyor. Bölgenin çok eski yıllardan beri süregelen “Toplu Konut Bölgesi” olma özelliği ile birleşince çok ciddi bir potansiyel çıkıyor karşımıza. ArenaPark’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde yaklaşık 200 bin kişi yaşıyor. Bölgede aynı zamanda bütün büyük inşaat gruplarının projeleri var. Örneğin Avrupa Konutları, Soyak, Sinpaş, Ağaoğlu, Eroğlu, İnanlar İnşaat hep burada projeleri olan firmalar. Bu çok büyük ve hızla artan potansiyelin tam ortasındayız. Tabii bu potansiyelin büyüklüğü kadar, bölgede başka alternatif olmaması da çok önemli. Bölgedeki komşularımızın alışveriş yapmak, nefes almak, arkadaşları ile buluşup sosyalleşmek için başka alternatifleri yok. Böyle bir bölgenin merkezinde bulunan alışveriş merkezi olarak bölge halkının hayatına fark katmak, alternatif sunuyor olmak ve onların ihtiyaçlarına cevap vermek, bizleri oldukça mutlu ediyor. Bulunduğumuz lokasyonda bu görev misyonuyla faaliyet göstermek, bizim en büyük sinerji kaynağımız.

ArenaPark’ın iddiasını, ortaya koyduğu farkı sizden dinleyebilir miyiz?
ArenaPark, gerek konsepti gerekse hizmet kalitesi olarak alışveriş merkezleri dünyasında fark yaratarak faaliyet gösteriyor. Avrupa yakasının açık hava konseptli ilk alışveriş merkezi olmak, ziyaretçilerine açık havada alışveriş keyfini yaşatmak, ArenaPark’ın en büyük farkları olarak göze çarpıyor. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü alternatifi bünyesinde bulunduruyor. Hem çocuk hem yetişkin eğlencesi için çok ince detaylar düşünüldü projemizde. 3 bin metrekarelik kapalı lunaparkımız, atlı karıncamız, 10 salonlu ve bölgenin tek sineması olan sinema kompleksimiz birçok irili ufaklı eğlence ünitemiz ile bu alanda hizmet veriyoruz. Yine aynı şekilde yeme – içme alanlarımızın çeşitliliği de ziyaretçilerimize sunduğumuz diğer bir avantaj. Kafelerimiz, restoranlarımız, fastfood alternatiflerimiz ile ziyaretçilerimizin hizmetindeyiz. Aslına bakarsanız, ArenaPark’ın genel olarak sunduğu en büyük avantaj, ferah mimarisi ile beraber, kuvvetli marka karması. Bu sayede bölgemizde yaşayan insanlarımız alışveriş, eğlence ve yeme-içme ihtiyaçları için şehrin değişik yerlerine gitmek zorunda kalmıyorlar. 

Ferah mekanlara öncelik verildi

AVM’nin mimari yapısı ve teknik özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Alışveriş merkezimiz 100 bin metrekare inşaat alanı üzerine konumlandırılarak 40 bin metrekare kiralanabilir alanı ile faaliyet gösteriyor. ArenaPark’ın iki katı alışveriş ve yaşam merkezi, bir katı ise otopark olarak düzenlendi. Aynı zamanda alışveriş merkezimizde bulunan 17 bin peyzaj alanı konseptimizi ön plana çıkaran ayrıntılar olarak dikkat çekiyor. Bin araçlık açık ve kapalı otoparkımız ile ziyaretçilerimize hizmet verirken, ferah yürüme alanlarında bulunan bitki ve süs havuzları ile konseptimizin şıklığını gözler önüne seriyoruz. Özellikle mimari yapısının farkından ötürü ziyaretçilerinin konforlu bir şekilde alışveriş yapabilmesi için her ayrıntı düşünülerek hareket edildi. Kısmen kapalı olan alt çarşımızda bulunan ısıtma mekanizmaları, üst çarşımızda hava şartlarından korunmak için yapılmış mağaza önü yürüme yolları ile ziyaretçilerin her türlü ihtiyacı göz önünde bulunduruldu. Aynı zamanda son teknoloji kullanılarak yapılan kamera sistemimiz, alışveriş merkezindeki güvenlik anlayışına da farklı bir boyut kazandırıyor.

ArenaPark şekillendirilirken nelere öncelik verildi? “Olmazsa olmazlar” neler oldu?
Öncelikle ArenaPark’ın farklı mimarisinin avantajlarını en üst seviyede kullanmaya özen gösterdik. Açık hava konsepti olması nedeniyle yeşil alanların fazla olması kriterlerimizin başında yer aldı. Çünkü ziyaretçilerimizin bölgede kendilerini rahat hissedebilecekleri, ferah mekanlarda gönüllerince vakit geçirebilecekleri alanlar olması bizim tercih kriterlerimizin başında yer alıyor. Gelen ziyaretçilerimizin aradıkları her şeye kolayca ulaşması da tabii ki “olmazsa olmazlarda” ilk sırada bulunuyor. Alışveriş merkezimizin mimarisi gereği her 3 kata da düz ayak girişler le ulaşmak mümkün. Böylece ziyaretçi giriş çıkışlarda herhangi bir sorun yaşamıyor.

AVM’lerde hiç kuşkusuz marka karması çok önemli. Marka karması yaparken nelere dikkat edildi?
Marka karması bir alışveriş merkezinin en önemli tercih nedenleri arasında yer alır. Bizler de ArenaPark’ın marka karmasını oluştururken her sektörü ve her segmenti düşünerek hareket ettik. Burada ana unsur, her yaştan ziyaretçinin ihtiyaçlarına karşılık verebilmek ve herkesin beklentilerini karşılayabilecek bir marka karması oluşturmak. Bizler de bu hedefle hareket ederek marka karmamızı oluşturduk. Bütün kategorileri eşit şekilde alışveriş merkezinde bulundurmaya özen gösterdik. ArenaPark’ta ziyaretçilerimiz teknolojiden gıdaya, tekstilden eğlenceye aradıkları her şeyi rahatlıkla bulabilir. Merkezimizde 8 bin metrekarelik alanı ile dikkat çeken KipaExtra, 3 bin metrekare eğlence alanı Starpark, 2 bin 500 metrekare ve 10 salonu ile bölgenin en büyük sineması Site Sinemaları ziyaretçilerimize hizmet veriyor. Aynı zamanda merkezimizde her biri kendi sektöründe marka olan Teknosa, D&R, Mango, Hayal Kahvesi, Starbucks, LC Waikiki, Seven Hill, Panço, Aziz Bebe, Koton, Kiğılı, Ramsey, Desa, Sevil, Batik, Mavi, Colins, Mudo, Arow, Watsons, Siemens, Burger King gibi ulusal ve uluslararası markalarla hizmet veriyoruz. 

 Eğlence rüzgarı

Mağaza açma maliyeti ve kiralamada ne gibi çözümler getiriyorsunuz markalara?


ArenaPark’ta mağaza kiralamamız alışılmış kiralama prosedürünün aksine Türk Lirası üzerinden gerçekleştirildi. Zaten son zamanlarda markaların Türk Lirası ile kira ödeme konusunda kendi aralarında bir konsensüs söz konusu. Tabii ki böyle bir çalışma için bir alt yapı ve süreç gerekli. Hali hazırda kiralaması yapılmış ve işleyen bir alışveriş merkezine bunu uygulamak için birçok aşamayı da fizibilite ederek değerlendirmek gerekiyor. Yeni bir merkezde bunun çalışmalarını hazırlamak, bizler için bir avantaj oldu. Bizler gerek yatırımcı tarafı olarak gerek marka tarafı olarak ortak kararlar alıp, bunlara devam edebilen yapıda mekanizmalara sahibiz. Türk Lirası üzerinden ödeme konusunda da bütün alt yapı süreçleri organize edilip, her iki taraf için de ortaya çıkabilecek sorunlar bertaraf edilebilirse Türk Lirası ile kiralamaya diğer alışveriş merkezleri açısından da hızlı bir geçiş söz konusu olabilir.

Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor? Bu çerçevede çocuklara tanıdığınız imkan ve ayrıcalıklardan bahseder misiniz?
ArenaPark’ta her yaşa ve her keseye hitap eden bir konsept bütünlüğü bulunuyor. Elbette bu noktada küçük ziyaretçilerimize özel çalışmalar ve özel mekanlar da yer alıyor. 3 bin metrekarelik kapalı lunaparkı Starpark ile miniklerin yüzlerine gülümseme katarken, orta alanında bulunan atlı karıncamız ile de açık havada eğlenme fırsatı yaratıyoruz. Aynı zamanda her hafta minik ziyaretçilerimize özel planladığımız etkinlik programımızla da tercih edilebilirliğimizi arttırıyoruz. Kukla tiyatrosundan sihirbaza, çocuk atölyelerinden farklı şovlara kadar pek çok farklı etkinlik, her hafta sonu ArenaPark’ta miniklerimizi bekliyor.

Ziyaretçilerinize sunduğunuz etkinlik takviminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Alışveriş merkezimizin aynı zamanda bir yaşam merkezi olmasından da yola çıkarak, merkezimizi her an yaşayan canlı bir organizma olarak konumlandırıyoruz. Bu noktada etkinlikler de bunun vazgeçilmez bir aşaması. Bunu göz önünde bulundurarak ziyaretçiye her daim farkı bir pencere sunacak birçok etkinlik planlamamız mevcut. Bu planlama dahilinde alışveriş merkezimizin açık hava konseptinden de her daim faydalanmak düşüncelerimiz arasında. Konser, imza günleri, kampanyalar, çocuklara ve yetişkinlere yönelik workshoplar ve atölyeler, çocuk tiyatroları, fuarlar bunlardan sadece bazıları. Alışveriş merkezimiz gelen ziyaretçiyi sıcak bir atmosferde karşılamak ve kendilerine değerli olduğunu hissettirmek için çeşitli kampanya ve etkinlikleri hep bünyesinde bulunduracak. 

 

ArenaPark ile ilgili öngörülerinizi de dinleyebilir miyiz? İstanbul’daki AVM’ler içinde nerede olacak ArenaPark?
ArenaPark İstanbul’da sayıları günden güne artan alışveriş merkezleri içinde yerini alalı 8 ay oldu. Alışveriş merkezleri artık farklılıkları ile tercih edilebilirliklerini arttırıyorlar. ArenaPark, bu anlamda rakiplerinden farklı mimarisi ve konsepti ile sektörde fark yaratan bir çizgide bulunuyor. Henüz çok yeni bir alışveriş merkezi olmamıza rağmen ziyaretçileri tarafından beğeni toplayan ve tercih edilen bir seviyede bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde de gerek hizmet kalitesi gerekse sektördeki farklı konsepti ile tercih sebebi olmaya devam edeceğiz Farklı konseptimiz ve sürekli maksimumda tutmaya çalıştığımız hizmet kalitemiz ile ziyaretçilerimizin bütün beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Çıktığımız bu yolda sadece alışveriş merkezi kimliğimizle hareket etmeden, sosyal sorumluluk adına edindiğimiz görevlerimizi de göz önünde bulundurmaya özen gösteriyoruz. “Alışveriş merkezlerinde önemli olan kriterler nedir?” bunları biliyoruz ve uygulamak için çaba gösteriyoruz. Kısacası ziyaretçilerimizin kendilerini her zaman rahat hissedebilecekleri ortamları oluşturarak alışveriş keyfini artırmaya devam edeceğiz.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri