Perakende PageSkin

Aras Holding’ten dijital dönüşüm yatırımlarına 2 yılda 300 Milyon TL harcama

Koronavirüs etkisiyle, sürdürülebilir teknolojilerin ön planda olduğu yeni dünya düzenine geçiş şirketlerin gündeminde. Şirketler gelecek planlamalarını oluştururken daha etkili ve sürdürülebilir sonuçlar elde etmeye hazırlanıyor. Pandemiyle birlikte dijitalleşmenin çalışma ortamlarında aktif bir şekilde rol alması, şirketlerin dönüşüm stratejilerine de hız vermelerini zorunlu kılıyor

Aras Holding’ten dijital dönüşüm yatırımlarına 2 yılda 300 Milyon TL harcama

Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Barış Baran Aras, iş süreçlerinin her adımında dijital dönüşüm yatırımlarına yön verdiklerini belirterek ‘’ Son iki yılda transfer merkezi, IT altyapısı, operasyonel düzenlemelere 300 milyon TL’ye yakın yatırım yaptık. ‘’ dedi.

Şirketler müşteri ihtiyaçlarına ve değişen taleplere cevap verebilmeye yönelik dijital dönüşüm planlarını hızlandırıyor. Pandemi sürecinin getirdiği koşullar ve artan teknoloji yatırımlarıyla birlikte özellikle kargo, kurye, lojistik ve e-ticaret sektörlerine olan iş ihtiyaçları da arttı.

200 Milyon üzerinde kargo gönderimi

Pandemi sürecinin Mart 2020’de başladığını ve salgınla birlikte tüketim alışkanlıklarında hızlı ve gözle görülür şekilde değişiklikler olduğunu vurgulayan Aras, e-ticaret İşlem hacminin bir önceki yıla göre 2 kat artış gösterdiğini, buna paralel olarak ziyaret edilen adres sayısının yüzde 90’ a arttığını ve 200 milyonun üzerinde kargo gönderimi ile yılı kapattıklarını anlattı.

Gıda alanındaki büyüme yüzde 30’ u geçti

Aras, diğer bir hızlı büyümeyi gıdada yaşadıklarını ve bu alandaki büyümenin yüzde 30’un üzerinde olduğunu belirterek, gıda alanında öğrenci yurtlarına hizmet verdiklerini, yurtların kapalı olmasına rağmen geçen yıl yüzde 36 büyüyerek 300 milyon TL ciroya ulaştıklarını ifade etti.

Online alışverişle birlikte lojistik sektörü önem kazandı

Her geçen gün büyüyen ve pandemi nedeniyle ciddi şekilde talep gören online alışveriş için lojistik sisteminin de önem kazandığını aktaran Aras, ‘’ Daha önce kargo şirketimiz olan Fillo Logistics’ i cadde ve AVM lojistiğinde ihtiyaç olduğunu gördüğümüz için lojistik şirketine dönüştürdük. Geçen yıl bu şirketimiz, AVM’lerin kapanmasıyla 2 ay zorluk yaşadı, ancak sonrasında işlerimiz cadde mağazalarının hızla toparlanmasıyla devam etti. Kısa Çalışma Ödeneği kullanmadık ve 2020’de yüzde 16 büyüme gerçekleştirerek büyüme hedefimizi tutturduk. 2021 için hedefimiz bu şirketimizi yüzde 20 büyütmek. ‘’ diye konuştu.

Sürecin ilerleyen dönemlerine yönelik öngörüsünü de paylaşan Aras, son olarak şunları kaydetti: ‘’ Pandemi, şirketlerin ilerleyen dönem hedeflerini ciddi biçimde etkilerken; bu süreçte öne çıkan yeni trendlerin değerlendirilmesi, hedef ve planların ne ölçüde değiştiğinin analizi daha da önem kazanıyor. Son yıllarda gerçekleştirdiğimiz dijitalleşme ve IT altyapı yatırımları, operasyonel tecrübe ve yetkinliğimizle birlikte çift haneli büyüme başarısına imza atıyoruz. Geçtiğimiz yıl yüzde 65 gibi önemli bir büyüme gerçekleştirdik. Bu başarı grafiğini bu yıl da devam ettirmeyi hedefliyoruz. ‘

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin