APRCE devam ediyor

24 Eylül 2013 Salı

33 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcıyı ağırlayan 16’ncı Asya Pasifik Konferansı ve Sergisi(APRCE), ilk gününde önemli isimleri konuk etti

aprce-devam-ediyor

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen APRCE’in açılış kurdelesini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan kesti, kurdeleyi kestikten sonra stantları gezen Çağlayan, bir ebru sanatçısıyla ebru çalışması yaptı.

APRCE’in açılış konuşmasınıysa Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği (AMPD) adına Mehmet Nane yaptı.

Nane, konuşmasında düzenlenen kongrenin Türk ve Asya Pasifikli perakendeciler açısından önemine dikkati çekerken, "Hedefimiz 2023 yılında bu coğrafyayla (Asya Pasifik) ticaret hacmimizin minimum 100 milyar dolara çıkarılmasıdır” diye konuştu. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası perakende arenasında 15’inci olmasını hükümetin 2002 yılından beri uyguladığı ekonomik politikalara bağlayan Nane, bunun bilincinde olduklarını ve bu çalışmaları kararlılıkla desteklediklerini söyledi.

Türkiye'de perakende sektöründe 2012 yılında 800 bin kişiye istihdam sağlandığını anımsatan Nane, "Bir ülke ekonomisinin barometresi olan sektörümüz o ülkede üretilen ürün ve hizmetlerin tüketiciyle buluşmasına aracılık ederek günlük hayatın tam ortasında yer almaktadır. Dünyanın her yerinde gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde işsizliğin en yaygın olduğu gençlerin ve kadınların kurtarıcısı olan sektörümüz, Türkiye'de son 10 yılda istihdam sayısını 10 kat artırmıştır" ifadelerini kullandı.

Sektörün işlevinin sadece istihdamla sınırlı olmadığına işaret eden Nane, "Perakende sektörü ayrıca kayıt dışılığın azaltılmasından, hem servis hem de bağlantılı tüm ihracat sektörlerinin standartlarını yükseltmeye, enflasyonun düşmesinde etkin rol oynamaya, genç nüfusa mesleki tecrübe sağlamaya kadar belli başlı tüm makro ekonomik dengelerde kritik belirleyici unsurun en etkili konumlarından bir tanesidir" diye konuştu.

2010 yılında Singapur'da yapılan oylamada 15'e sıfır oyla 16’ncı Asya Pasifik Perakende Kongre ve Sergisi'ne ev sahipliği yapma hakkı kazandıklarını anlatan Nane, ayrıca 2 yıl boyunca Asya Pasifik Perakendeciler Federasyon Başkanlığı'nı da Türkiye'nin yürüteceği bilgisini verdi.

Düzenlenen kongrenin Asya Pasifik ile Türkiye arasında gelecek dönemlerde oluşacak yeni ticari ilişkilerin başlangıcı olacağını anlatan Nane, "Bizler sayın bakanımızın (Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan) öncülüğünde Asya Pasifik pazarını keşfederken, Asya Pasifikli iş adamları da Türkiye’mizi ve potansiyelini yeni yeni keşfetmektedirler. Hedefimiz 2023 yılında bu coğrafyayla ticaret hacmimizin minimum 100 milyar dolara çıkarılmasıdır" şeklinde konuştu.

Asya Pasifik Perakende Dernekleri Federasyonu'nun (FAPRA) dünya perakendeciliğinin gelecek trendlerini belirlemeyi hedefleyen "Perakende Pollitikaları Forumu"nun da Türkiye'de düzenlenmesini talep ettiğini dile getiren Nane, bu konuda desteklerinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a teşekkür etti.

Türkiye derin bir tarihe ve kültürel yapıya sahip
Konferansta konuşan FAPRA Başkanı Dato' Dr. Jannie Chan’sa, 2 yıldır bu organizasyon için çalışmalar yapıldığını belirterek, bu yılki organizasyonun bakanlar ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla daha derin bir görünüm kazandığını söyledi.

Türkiye'nin sahip olduğu konum itibariyle bir köprü görevi üstlendiğini ifade eden Chan, Türkiye'nin derin bir tarihe ve kültürel yapıya sahip olduğunu kaydetti. Chan, katılımlarından ve desteklerinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a teşekkür ederek, Türkiye'yi uyguladığı ekonomik ve siyasi politikalardan dolayı tebrik etti.

Ayrıca, Ekonomi Yayınları ailesi konferansı yakından takip ediyor. Gün içinde aldığımız notlarla haber vermeye devam edeceğiz.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri