Antalya Expo Center şölen gibi bir fuara kapılarını açtı

18 Ocak 2018 Perşembe

ANFAŞ - Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ tarafından organize edilen 29’uncu HotelEquipment – Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile 25’inci FoodProduct – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı; eş zamanlı kapılarını açtı. Fuarları yerinde takip eden Perakende.org ekibi, önemli gelişmeleri değerli okuyucularına aktaracak…

antalya-expo-center-solen-gibi-bir-fuara-kapilarini-acti

Turizm ve gıda sektöründe yaratmış olduğu iş hacmiyle, her yıl Antalya ve Türkiye ekonomisine artı değer sağlayan fuarların açılışı Antalya Expo Center’da gerçekleştirildi.  Törenine Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Antalya İl Tarım Müdür Vekili Mustafa Özen, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçilik Birinci Müsteşarı, Ekonomi Ve Ticaret Bölüm Başkanı Dr. Rüdiger Lotz katıldı.

 

ANFAŞ fuarları bizlerin değil tüm Türkiye’nin fuarlarıdır
ANFAŞ’ın ülke ve kent ekonomisine sağladığı katkının artarak devam edeceğini ifade eden Ali Bıdı: “Bu yıl, fuarlarımızın yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi çalışmalarında önemli atılımlar yaptık. Turizm ve gıda sektöründe yeni hedef pazarların oluşumuna katkı sağlayacak stratejik ülkelerde tanıtım çalışmaları gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sonucunda, 3 bin 500’ü yabancı olmak üzere toplam 40 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi Antalya’da buluşturmayı planlıyoruz. Fuar sonunda en az 25 milyon dolarlık bir iş hacmi oluşarak, Türkiye’nin büyüme rakamlarına katkı sağlamayı hedefliyoruz. 2019 yılında fuarımızı daha da büyüterek, bu rakamları artacağına inanıyoruz. Her zaman olduğu gibi, bu yıl da yanımızda olan Ekonomi Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Antalya Valiliğimiz, Antalya Büyükşehir Belediyemiz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız, Antalya Ticaret Borsamız başta olmak üzere tüm yerel ve ulusal paydaşlarımızın desteğiyle Antalya’yı fuarlar ve kongreler kenti yapma hedefleriyle çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi ANFAŞ fuarları bizlerin değil, tüm Türkiye’nin fuarlarıdır. ANFAŞ fuarları kazandıkça Antalya;  Antalya kazandıkça ülkemiz kazanmaya devam edecektir.” dedi.

 

Mutfak sanayisinde dünyada 2’nci sıradayız

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, endüstriyel mutfak alanında Türkiye’nin, yüzlerce firmasıyla dünyanın 120 ülkesine 4 milyar dolarlık ihracat, 1.6 milyar dolarlık ithalat yapan sektör haline geldiğini kaydetti. Türkiye’nin dünyadaki mutfak sektöründeki yerini 10’uncu sıradan 2’nci sıraya yükselttiğini dile getiren Öztiryaki, "ABD uzakta kalıyor. Almanya çok fazla ürün yapan kendi içinde kalan ülke. Bize benzer ülkelerden İtalya’dan sonra ikinci sıradayız. Cari açık vermeyen sektörüz. Bu da Türkiye’nin, kendi ürünlerine güvendiğini ve kullandığını gösteriyor. Türkiye kendi ürünleriyle kendi toprağıyla, kendi turizmiyle daha da ileriye gidecektir. Bu fuarın gıdayla birleşmesi önemli, çok daha iyi işler ortay çıkacaktır" dedi.

 

Antalya’nın en güçlü sektörleri bir arada

Lotz’ün ardından açılış konuşması için kürsüye gelen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Davut Çetin, iki fuarda Türkiye, Avrupa, Akdeniz, Orta Doğu, Asya’dan işadamları ve üreticilerinin bir araya geldiğini kaydetti.

 

Fuarların, iş dünyasını ticaret için bir araya getirirken, hem ülkelerin kalkınmasını hem de dostluğun ve barışın güçlenmesine katkıda bulunduğunu dile getiren Çetin: “Ticaretin dünyaya en önemli katkısı savaşları önleyici ve azaltıcı etkisidir. Bunun en iyi örneği Avrupa ülkelerinin iki büyük savaştan sonra ekonomik birlik kurmuş olmalarıdır. Bu nedenle dünya serbest ticaretin, iş dünyasının, ihracat ve turizmle kurulan uluslararası bağların değerini bilmelidir. FoodProduct ve HotelEquipment Türkiye’nin ve Antalya’nın en güçlü olduğu sektörler arasındadır. Türkiye tarımsal katma değerde dünyada 8’inci sıradadır.” dedi.

 

Bu yıl Antalya 14 milyon ziyaretçi bekliyor

Türkiye’nin bu yıl turizmde yeniden dünyada 6’ncı sıraya yükseleceğinin altını çizen Davut Çetin: “Türk sanayi sektörü makine üretiminde, elektrikli cihaz, iklimlendirme, ev tekstili, mobilya üretiminde de önemli bir başarı kaydetmiştir. Son yıllarda yazılım alanındaki hızlı gelişmeyle endüstri 4.0 dönemine daha hızlı uyum sağlayacağız. Burada diğer ülkelerden gelen dostlarımıza Antalya’nın bu yıl 14 milyon yabancı ziyaretçi hedeflediğini, 6.5 milyon ton tarımsal üretim gerçekleştirdiğimizi de belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

 

81 il ve 27 ülkeden alım heyeti
Fuarların ziyaretçi çalışmaları kapsamında;  kamu kuruluşlarımız, ticaret ve sanayi odalarımız ile meslek kuruluşlarımızla yürütülen çalışmalar sonucunda, 81 ilinden profesyonel ziyaretçi ağırlanacak. Yurt dışında ise Ekonomi Bakanlığı, ATSO - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, BAİB - Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ve ANFAŞ’ın acenteleriyle sağladığı iş birliktelikleri aracılığıyla Azerbaycan, Almanya, Arnavutluk, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan,  Cezayir, Çin, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Katar, Kosova, Libya,  Lübnan, Malta, Mısır, Moldova, Sırbistan,  Suudi Arabistan, Tunus ve Ürdün olmak üzere 27 ülkeden alım heyetleri getirilerek, katılımcılarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek.

 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu üye kampı FoodProduct’ta
25’inci FoodProduct; perakende sektörünün önemli ve büyük çatı kuruluşu olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) 2018 yılı üye kampına ev sahipliği yapacak. Üye kampına, 15 farklı ilin Perakendeciler Derneği’nden 300 zincir market yetkilisi ve Avrupa Türk Perakendeciler Birliği aracılığıyla Danimarka, İsveç, Norveç, İskandinav Ülkeleri, Litvanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, Almanya ve İngiltere’den 40’a yakın şirket temsilcisi katılım gösterecek.  Heyet; fuar turu ve kokteyl organizasyonlarıyla katılımcılarla bir araya gelerek yeni iş birlikteliklerine imza atacak.

 

Gıda ve gastronomi sektörü Antalya’dan Avrupa’ya açılıyor
Fuarın ikinci gününde, Türk gastronomi sektörünün Avrupa’daki geleceğinde bir milat gerçekleşiyor.  Lezzet Dernekleri Federasyonu önderliğinde Türkiye’nin gıda, gastronomi ve turizm sektörlerinde inovatif performans ve uluslararası lobicilik yapılması amacıyla “Avrupalı - Türk Lezzet Elçileri Birliği” FoodProduct’ta kuruluyor.  Platformun kuruluş konferansı kapsamında sektörün yurt içinde ve yurt dışında önde gelen temsilcileri tecrübe ve görüşlerini aktaracak.

 

Turizm ve gıda sektörü aynı masaya yatırılıyor
Etkinliklerin yanı sıra tek çatı altında gerçekleştirilen fuarlarla eş zamanlı olarak çok sayıda söyleşi seminer, sempozyum ve konferans organize ediliyor.  Program kapsamında; TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından gıda ve ekoloji üzerine söyleşi, TUYİBDER - Tüm Yiyecek İçecek Bölümleri Temizlik ve Malzeme Teminatçıları Derneği tarafından “Birlikte Daha Güçlüyüz” sempozyumu, YAPDER- Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği ve Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından Güvenilir Ürün Platformu - Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım söyleşisi ve çok sayıda etkinlik gerçekleştirilecek.

 

Fuar programı şöyle:

 

17 Ocak 2018 – Çarşamba

11.00  - Açılış Konuşmaları

11.45  - Kurdele Kesimi

12.00 – Protokol Stand Gezisi

12.45 – Protokol Öğle Yemeği (AnfaşRestaurant)

Hotel Desıgn Show (TMMOB İç Mimarlar Odası, Projem Dergi)

10.00 - 18.00      HotelEquipment Fuar Alanı        HALL 2 / 8I

Gelenekten Geleceğe Anadolu Yemekleri Yarışması (TAFED & AGEB)

10.00 - 18.00      FoodProduct Fuar Alanı                               HALL 4 / 1Y

6.Housekeepıng Olimpiyatları (HOTED Alanya)
10.00 - 18.00      HotelEquipment Fuar Alanı        HALL 1 / 5C        

Kosova Heyeti - Toplu Sunum
14.00 - 17.00      2.Kat ANFAŞ Salonu -  Kapı 1   (Doğu Girişi)

Gürcistan Heyeti -  Toplu Sunum
14.00 - 17.00      2.Kat Gül Salon
  

Cezayir-Filistin-Kuveyt-Ürdün Heyeti / Toplu Sunum
14.00 - 17.00      2.Kat Fulya Salon 

 

B2B Görüşmeleri

13.30 - 17.30      3. Kat Toplantı Salonları

Güvenilir Ürün Platformu - Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım (YAPDER & EGD)

15.00 - 17.00      3.Kat Karanfil Salon

 

18 Ocak 2018 – Perşembe

Hotel Desıgn Show (TMMOB İç Mimarlar Odası, Projem Dergi)

10.00 - 18.00      HotelEquipment Fuar Alanı        HALL 2 / 8I

Gelenekten Geleceğe Anadolu Yemekleri Yarışması (TAFED & AGEB)

10.00 - 18.00      FoodProduct Fuar Alanı                               HALL 4 / 1Y

6.Housekeepıng Olimpiyatları (HOTED Alanya)
10.00 - 18.00      HotelEquipment Fuar Alanı        HALL 1 / 5C        

3.İran - Türkiye Gıda Sanayi İşbirliği Forumu (İran-Türk İş Adamları Derneği)

10.00 - 11.30      2.Kat ANFAŞ Salonu -  Kapı 1 (Doğu Girişi)

Avrupa Türk Lezzet Elçileri Kuruluş Konferansı (Lezzet Dernekleri Federasyonu)

14.00 - 18.00      2.Kat ANFAŞ Salonu -  Kapı 1   (Doğu Girişi)

Almanya-Cezayir-Filistin-Irak-İran-İsrail-Katar-Libya-Lübnan-Malta-Mısır-Suudi Arabistan-Ürdün Heyeti / Toplu Sunum

14.00 - 18.00      2.Kat ANFAŞ Salonu -  Kapı 6 (Batı Girişi)

Musul - Türkmen Ticaret Odası - Irak Heyeti-  Toplu Sunum

14.00 - 17.00      2.Kat Fulya Salon 

İran Heyeti -Toplu Sunum
10:30 - 12:30      2.Kat Fulya Salon

 

B2B Görüşmeleri

10.00 - 17.30      3. Kat Toplantı Salonları

Gıda Ve Ekoloji Üzerine Söyleşi (TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şubesi)
13.30 -  15.15     3. Kat Karanfil Salon

 

İran Heyeti - Toplu Sunum
10:30     12:30     3. Kat Karanfil Salon

 

19 Ocak 2018 – Cuma

Hotel Desıgn Show (TMMOB İç Mimarlar Odası, Projem Dergi)

10.00 - 18.00      HotelEquipment Fuar Alanı        HALL 2 / 8I

Gelenekten Geleceğe Anadolu Yemekleri Yarışması (TAFED & AGEB)

10.00 - 18.00      FoodProduct Fuar Alanı                               HALL 4 / 1Y

6.Housekeepıng Olimpiyatları (HOTED Alanya)
10.00 - 18.00      HotelEquipment Fuar Alanı        HALL 1 / 5C        

İran-Türk İş Adamları Derneği - Toplu Sunum

14.00 - 17.00 2.Kat ANFAŞ Salonu -  Kapı 6 (Batı Girişi)

Filistin - Fas Heyeti  Toplu Sunum

14.00 - 17.00      2.Kat Fulya Salon

Arnavutluk-Filistin-Irak-Libya-Ürdün Heyeti / Toplu Sunum

14.00 - 17.00      3.Kat Manolya Salon

Birlikte Daha Güçlüyüz  -  Sempozyum (TUYİBDER)

15.00 - 18.00      3.Kat  Karanfil Salon

 

20 Ocak 2018 – Cumartesi

Hotel Desıgn Show (TMMOB İç Mimarlar Odası, Projem Dergi)

10.00 - 18.00      HotelEquipment Fuar Alanı        HALL 2 / 8I

Gelenekten Geleceğe Anadolu Yemekleri Yarışması (TAFED & AGEB)

10.00 - 18.00      FoodProduct Fuar Alanı                               HALL 4 / 1Y

6.Housekeepıng Olimpiyatları (HOTED Alanya)
10.00 - 18.00      HotelEquipment Fuar Alanı        HALL 1 / 5C        

Türkiye Perakendeciler Federasyonu 2018 Üye Kampı

13.30 - 18.00      2.Kat ANFAŞ Salonu -  Kapı 1   (Doğu Girişi)

 

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri