“Anne” samimiyetinden etkilenen marka: MYCey

2007 Ocak ayında anne ve bebeklere daha konforlu ve kolay bir hayat sunma amacıyla yola çıkan MYCey, bugün 12 ülkeye ihracat yapan, yaklaşık 7-8 milyon anneye dokunmuş bir marka. Kendi annelik tecrübelerinden yola çıkarak tüm annelerin hayatına dokunmayı hedefleyen ve markayı “anne”lik içgüdüsüyle yöneten MYCey Yönetici Ortağı Sezin Aksin, aslında cesaretini toplayamayan kadın girişimciler için de çok önemli bir örnek teşkil ediyor. Pazara 105 ürün, 372 çeşitle adeta hüküm süren MYCey markasının önemli ipuçlarını Sezin Aksin’le perakende.org okuyucuları için konuştuk

“Anne” samimiyetinden etkilenen marka: MYCey

Röportaj: Onur KAYA

 

MYCey’in yola çıkış hikâyesinden ve süreçlerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

MYCey’in en güzel kısmı kuruluş hikâyesinde saklı aslında. Çünkü markanın ortaya çıkış hikâyesi kızım Ceyla’ya hamile kalmamla başladı. Hamile olmadan önce toplantı turizmi sektöründe çalışıyordum. Ceyla’yı kucağıma aldığımda da işime dönmeme kararı aldım çünkü çok sorunsuz bir bebeklik geçiriyor olmasına rağmen, kızımı bu iş temposunda sadece yarım saat görebilecektim. Bu süreçte de tabii ki her anne gibi çocuğumla uğraşırken birçok ürün denedim ve kullandım. Çevremdeki arkadaşlarım, yaşıtlarım arasında ilk doğum yapan bendim, onlar sonra arka arkaya hamile kalmaya başladılar. Hediye olsun diye de annemin dikiş yeteneğinden faydalanarak emzirme minderi diktik. Her hediye ettiğimiz kişiler de üründen çok memnun kalıp, nereden aldığımızı sormaya başladılar. Bu yorumları alınca ‘neden bunu herkese ulaştırıp herkese daha kolay bir annelik süreci yaşatmıyorum?’ dedim. Çünkü kendi hayat birikiminizle bir anda evde duran ve tecrübelerinizi bir kenara bırakan birisi olmak istemiyorsunuz. Böyle düşünürken de ‘bu işi bir markaya neden dökmüyorum?’ diyerek harekete geçtim. İsim hikâyesine gelince de kızım Ceyla’dan esinlenerek bir marka adı oluşturduk. Bu planlamayı da yaparken hep büyük pencereden bakan birisi oldum. Kendime isim hakkını alabilir miyim, patent alabilir miyim vs. gibi soruları en başta sormaya başladım ve 1 ay kadar aklıma gelen tüm isimlerle ilgili araştırmamı yapıp hiçbirisine uygunluk bulamadım. Son olarak Ceyla’dan yola çıkarak MYCey ismi üzerine yoğunlaştık ve çalışmalara başladık.

 

Peki, pazara giriş hikâyenizden ve markanın büyüme hikâyenizden de bahsedebilir misiniz? Nasıl bir pazarlama stratejisiyle hareket ettiniz?

Markayı belirledikten sonra artık iş ürünümü pazara sunmaya ve ulaşabileceğim en fazla anneye ulaşmak kalmıştı. Hiçbir zaman ürünleri tek tek satayım, internet üzerinden pazarlayayım gibi düşünmedim. Bunun için de toptan satış mantığıyla ilerledim. O dönemin en büyük bebek mağazalarının kapısını çalmaya başladım. Ancak emzirme minderi ürünüyle kimseden randevu bile alamadım. Bunun böyle olmayacağını görerek daha fazla dikkat çekeceğini düşündüğüm, piyasada ilk olacak meyve sebze emziği adlı ürünümüz için kalıp yaptırmaya karar verdim. Ama bunun için yeterli kapitalim yoktu. Tam da bu sırada cep telefonlarımıza ‘krediniz hazır’ diye bir bankadan mesaj geldi. Eşimi ikna edip, o kredi ile bu ürünün kalıbını yaptırdım. Bu ürün bizim piyasaya giriş biletimiz oldu. Böylece bir sene bile olmadan MYCey ürünleri ülkenin en önemli anne-bebek mağazalarında yer almaya başladı. Ürünü kullanmış annelerin, başkalarının da bu ürünleri kullanmaları yönündeki tavsiyeleri, kulaktan kulağa yayması marka konumlamamızın yerleşmesinde etkili oldu. İnsanlar bir marka ile aynı değerleri paylaştıklarına inanıyorsa, markaya da sadık kalıyorlar. Bu nedenle değerleri doğru belirlemek çok önemli. Bizim dokunduğumuz ve ulaştığımız aile sayısı arttıkça değerleri korumadaki sorumluluğumuz da arttı, bu da bizi daha çok çalışmaya ve üretmeye teşvik etti. İlk senelerde çıkarttığımız ürünler sektörde ilk olma özelliğini taşıdığı için annelerin yorumları ve geri dönüşleri çok önemli oldu. Hepsini değerlendirerek ürün geliştirmelerini yaptık ve zamanla annelerin birbirlerine tavsiye ettiği bir marka haline geldik. Bu da bizim doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Böylece annelerden alınan teşekkürler bizim her zaman daha ileri gitmemizi sağlayan güç oldu. Bugüne kadar 7-8 milyon anneye dokunduğumuzu söyleyebiliriz. Bu sene 13’üncü senemiz ve 105 ürünle pazarda yerimizi alıyoruz. Yüzde 99,6 gibi bir oranla da bütün ürünlerimizi Türkiye’de üretiyoruz diyebilirim. Sadece bir ürün yurtdışından hazır geliyor.
Üretim bandınızdan ve süreçlerinden de bahsedebilir misiniz? Orada nasıl bir yol izliyorsunuz?

İlk başladığımda fason üretimle ilerledim; çünkü tüm süreçleri evimde bir odada yürütüyordum. Ama doğru tedarikçiler ile başladığımı sonradan anladım ve ilk ürünümüz emzirme minderini 13 senedir aynı tedarikçi ile birlikte üretiyoruz.  Plastik enjeksiyonda büyüme çalışmalarımızı sürdürürken Burda Bebek’le bir ortaklık yaptık ve kendi fabrikamızda üretime başladık. Hendek’te Avrupa standartlarında bir tesisimiz var. Onun öncesinde kalıp bizimdi ve çalıştığımız fason noktalara üretim yaptırıyorduk. 5 kategoride devam eden ürün çeşitliliğimiz olduğundan tek bir bantta üretim yapmamız da mümkün olmuyor. Pamuk ürünlerimiz de var ve bunları CE belgeli üreticilerimize ürettiriyoruz. İç çamaşırı ürünlerimizi ise 2 senedir üretiyoruz. Ancak kadın olmanın avantajını bu kategoride de yaşadık ve ihtiyaçlara cevap verebilen ürünler ürettiğimiz için her yeni çıkarttığımız üründe hızla en iyi satan marka haline gelebildik. İlkleri sunduğumuz ürünler ile bu sektörde her zaman öncü konumda olduk. MYCey ürünlerinin yüzde 99’u Türkiye’de üretiliyor. Bugün 105 ürün ile 372 farklı çeşit bulunuyor. Burada istediğimiz kalitede üretebileceğimiz her şeyi kendi ülkemizde üretmekten yanayız. Anne ve bebeklerine özel sunduğumuz her kategorideki ürünlerimizin üretim aşamaları farklı ve buna özel ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Biz de elimizden geldiğince en iyi ürünü ortaya çıkarma düşüncesiyle hareket ediyoruz.

 

Piyasaya sadece sağlıklı ürün sunmak değil, bilinçte aşılamak hedefleniyor

 

Sağlıkla ilgili olarak soru işaretinin bol olduğu bir sektörde hizmet veriyorsunuz. Bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına ne gibi çalışmalar yapıyor ve hangi standartları uyguluyorsunuz?

Ürün gamımızın içerisinde hem plastik ürünler hem de tekstil ürünleri bulunduğundan dolayı bir ürünün üretim süreçleri birbirinden tamamen farklı. Ancak yaratım aşamaları hep aynı şekilde sıkı prosedürlere bağlı. Avrupa standartlarıyla Türkiye standartları geçtiğimiz dönemde bir birleşme yaşadı ve bilinen “TSE” TS EN oldu. Tüm ürünlerimiz için TS EN standartlarında üretim yapıp gerekli testleri yaptırıyoruz. Ebeveynler ürün seçimlerinde artık çok daha bilinçli hareket ediyor, tercihlerinde önceliği güvenlik ve sağlık açısından emin oldukları ürünlere veriyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğum Bebek Araç Gereçleri Üretici, İthalatçı ve Perakendeciler Derneği (BAGİDER) bünyesinde Türkiye’de bilinçli tüketici oluşturmak amacıyla hayata geçirdiğimiz “Bebek Ürünleri Standartları” projesini de yürütüyoruz. Burada amaç kalite standartlarının alışveriş esnasında tüketici tarafından kontrol edilmesini sağlamak ve önemini vurgulamak. Hangi kriterlere bakmalılar, bebeklerine hangi belgeli ürünleri kullanmalılar gibi bilinçlendirme çalışmaları başlattık. www.bebekurunleristandartlari.com adresinde ve sosyal medya hesaplarımızda “Standartlar Bebeğinizi ve Sizi Korur” diyor ve bununla ilgili bilgiler veriyoruz. Amacımız da sadece ürünlerimizi belli standartlarda üreterek piyasaya sürmekten öte, kullanıcı olan ebeveynlerin de sorgulayabilmesini, araştırmasını ve öğrenmesini sağlamak. Biz zaten kendi fabrikamızda bu gibi unsurların hepsine dikkat ederek üretim yapıyoruz.  Artık insanların bilinçli bir şekilde eline aldığı üründe arayacağı kriterleri öğrenmesini istiyoruz. Bu sebeple de televizyonlarda yayınlanacak kamu spotu çekimlerimiz dahi yapıldı ve yakın zamanda yayına da başlayacak.
Lojistik ağınızı nasıl yönetiyorsunuz?

Çalıştığımız bütün büyük perakendecilerin kendi lojistik firmaları var. Ürünlerimizi firmaların depolarına kendi araçlarımızla teslim ediyoruz. Onlar da dağıtımlarını sağlıyor.

 

İhracat kanalındaki hedefler ne yönde?

Kurulduğumuz günden itibaren anneler ile bebeklerinin ihtiyaç duyacağı tüm temel ürünleri sunabilen ve annelerin birbirine tavsiye ettiği ilk 5 markadan biri olmak temel hedefimiz oldu ve bugün bunu başardığımızı görüyoruz. İlk günden bu yana MYCey ürünlerine herkesin kolayca ulaşması için mağazalara toptan satış yapma hedefiyle ilerledik. Bugün MYCey ürünleri tüm anne & bebek satış mağazaları ve Migros gibi zincir marketlerde satılıyor. Aynı zamanda Anadolu’da daha küçük ölçekte hareket eden bebek mağazalarında da varız. 2018 yılında satışa başladığımız eczane kanalında, ürünlerimiz şu an 5 bin eczanede bulunuyor. Bir sene içerisinde bu rakama ulaştığımızı söyleyebiliriz. Anadolu’ya ve eczanelere toptancılar aracılığıyla ürün tedarik ediyoruz. Dolayısıyla yaygınlığımız son bir buçuk sene içerisinde bir hayli arttı.

 

Perakende sektöründe ise ilk 20 cironun içerisinde yer alıyoruz. Rahatlık ve kolaylık sunan MYCey ürünlerini takip eder hale gelmiş olan annelerin hayatını yeni ürünler ile kolaylaştırmaya devam etmek istiyoruz. Bu temel hedef doğrultusunda markamızı en iyi şekilde geliştirmek ve hem Türkiye'de hem de yurtdışında MYCey ürünlerini her yerde ulaşılabilir kılmak için çalışıyoruz. Tasarım, ambalaj, renk bakımından Avrupa standartlarına uygun olan ürünlerimizle şu an 12 ülkeye ihracat yapıyoruz, bunun sayısını en az 20’ye yükseltmek istiyoruz.

 

Peki, global pazarla Türkiye’yi kıyasladığınızda nasıl bir tablo ortaya çıkıyor? Aradaki farklar neler?

Türkiye sektör olarak hala ürün yelpazesi, özgün ürünler çıkarma ve kalite anlamında dünyanın gerisinde. Özellikle Avrupa ve Amerika’da markaların her sene var olan ürünleri nasıl daha kaliteli yapabiliriz diye çalıştığını görüyorum. Ama Türkiye’ deki yerli firmalar ise nasıl daha ucuza üretip daha ucuza satarım diye bakıyor.  Bizim asla bu görüşü kabul etmediğimizi söyleyebilirim. Biz ürünlerimizde kalitenin peşinde olan bir firmayız. Bunun da sektör geneline yayılmasının bilinçli tüketicilerden geçtiğini düşünüyorum. Özellikle internet alışverişinin çok yoğun olduğu bir sektörde mutlaka ürünlerin referansı araştırmalı ve aldatıcı fotoğraflara, bilgilere aldanılmamalı. Tüketici kaliteyi talep ettiği noktada sektör kalitesi de artacaktır. Bizim ülkemizde girişim kısmı eksik aslında. Onlar yapıyor, biz getirip satıyoruz veya onlar yapıyor biz de burada birleştiriyoruz, üretiyoruz gibi bir düşünce var ancak bunun değişeceğine inanıyorum çünkü artık devlet kanadında da destek veriliyor.

 

Online kanalda exclusive ürünler tüketicilerle buluşacak

 

MYCey’in gelecek planları arasında neler var? Mağazalaşma durumu söz konusu olacak mı ilerleyen dönemlerde?

Bundan 5 sene önce de bu soru sorulduğunda şöyle cevap vermiştim: “Annelerin mağazalara girdiği zaman bildiği, sorduğu, istediği 5 markadan biri olmak.” Bu hedefimizi şu an gerçekleştirdik. Şimdi ise bu hedefi dünya genelinde gerçekleştirmek istiyorum. Daha bilindik, global bir marka olma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Var olduğumuz kategorilerdeki ürünlerimizin sayısı da her geçen gün artıyor. 2019 yılı sonuna kadar yine hayatı kolaylaştıran çözümlerimiz ile yeni ürünler geliştirmeye devam edecek, annelerin ve bebeklerin kullanımına sunmuş olacağız. 2020 yılında beslenme ve emzirme kategorisinde yer alacak yeni ürün hazırlıklarımız var. Odağımızda da bu kategorilerde daha kuvvetli olmak var. Beslenme kategorisinde de yeni ürünler çıkarma planlarımız var. Emzirme kategorisinde çamaşırda yakaladığımız başarıyı korselerle pekiştirdik ve yeni yılla birlikte inovatif bir ürünü annelerle buluşturacağız. Ayrıca yine Türkiye’de olmayan değişik bir çamaşır serisini de portföyümüze almayı hedefliyoruz. İşin mağazalaşma tarafına gelirsek de senelerce hiç sıcak bakmadım bu fikre.  Ancak şimdi şimdi bir shoowroom gibi, çok prestijli bir noktada tek bir mağaza açmak gibi bir hedefim var. Bunu da önümüzdeki 5 yıl içerisinde hayata geçirmeyi hedefliyorum. Bunun yanı sıra kendi internet sitemizden satış yapmayı da hedeflerimiz arasında aldık. Bu sitede bir de şöyle bir şey planlıyoruz; sadece o siteden alışveriş yapanlar için çok özel renklerde ürünler sunmayı hedefliyoruz. Exclusive ürünler, desenler sunmayı hedefliyoruz. Orada sunduğumuz ürünü herhangi başka bir kanalda bulamayacak yani tüketicimiz.

 

MYCey’in ürün portföyünde yer alan ürünlerden biraz daha detaylı bahsedebilir misiniz?

Emzirme önlüğü, emzirme minderi, hamile destek minderi, meyve sebze emziği, püre kaşığı, 360 derece dönen kaşık sektöre ilk bizim sunduğumuz ürünler. MYCey’de 7 kategori altında annelerin hayatına dokunan, bebekle anne arasındaki doğal temasın devamlılığını en rahat tasarımlarla sağlayan, bebek bakımı boyunca ebeveynlerin çok ihtiyaç duyduğu ürünler var. Hamilelik Konforu, Emzirme, Beslenme, Hamile & Anne Çamaşırları, Bebek Odası &Güvenli Uyku, Banyo Bakım & Sağlık, Güvenlik ve Yaz kategorilerimiz bulunuyor. MYCey anneleri ilk önce hamilelik döneminde konforu artıracak ürünler ile tanışıyor. MYCey’in Hamile Destek Minderi anne adaylarının hamilelik döneminde bebeğin büyümesine bağlı olarak zorlaşan dinlenme ve uyku ihtiyaçlarını gidermelerine destek oluyor. Karnın altına yerleştirilebilen Hamile Destek Minderi ile istenilen rahatlığa kavuşulabiliyor. Bebeğin yaptığı ağırlık nedeniyle oluşan sırt ağrılarını ergonomik yapısı sayesinde gideriyor, vücudu rahatlatıyor ve baskıyı azaltıyor. Özel olarak tasarlanmış MYCey Hamile Destek Minderi dizlerin arasına sıkıştırıldığında vücudu ideal sırt, kalça ve bacak hizalamasına kavuşturarak şişkinlikleri ve krampları önlemeye yardımcı oluyor. En büyük yardıma ihtiyaç duyulan emzirme döneminde ise anneler sağlıklı ve duygusal emzirme saatleri için tasarladığımız ürünlerden destek alıyorlar. Özellikle ilk kez MYCey tarafından üretilen ve inovatif bir ürün olan Minderli Emzirme Önlüğü ile anneleri diledikleri gibi özgürce emzirmeleri için teşvik ediyoruz. Emzirme sonrası katı gıdaya geçişte bebeğin gelişimini sağlayacak özgüveni geliştirecek beslenme araçları ile yanlarında oluyoruz. Ben Kendim Yerim! sloganıyla 13 senedir bebeklerin kendi kendilerine güven kazanarak yemelerini sağlayan çok özel beslenme aksesuarları, ilk bir yıl içinde en çok yardımcı olacak ürünler de bulunuyor. Meyve sebze emziği, püre kaşığı ürünlerimize şimdi de yine sektörde ilk olan 360 derece kaşık eklendi. Bu kaşık bebek gerekli bilek hareketini yapamasa dahi kendi ekseninde düz kalarak beslenmede yardımcı oluyor.  Güvenli uyku kategorisinde ilk 3 ayda yoğun olarak kullanılan yan yatış yastığı ve boğulmayı önleyici yastık hayat kurtarıyor. Evde güvenlik kategorisi altında ise emekleme döneminde etrafı kurcalayan bebekler için çözümler sunuyoruz. Banyo, bakım ve sağlık kategorisinde de alt açma örtüsü, göğüs pedi, bebek temizleme pamuğu ve kulak temizleme çubuğuyla da doğum sonrasını pratik ve hijyenik anlamda kolaylaştırıyoruz. Aynı zamanda iki tane ithal markamız da var. Bir tanesi Almanya menşeili swimtrainer, tam 9 senedir markanın Türkiye’deki distribütörüyüz.  3 aylık bebeği dahi yüzdürebilen inovatif bir yüzme simidi. Marka, doğuştan kurbağalama refleksine sahip olan çocukların bu özelliğinden yola çıkarak bu yüzme simidini geliştirmiş. Diğer markamız ise Fransız çocuk güneş gözlüğü markası olan Kietla. Bu ürünleri de 4 senedir pazarla buluşturuyoruz. En önemli özelliği; gözlüklerin kenarında menteşesi bulunmuyor. Yani çocuk eline alıp ayırmaya çalıştığı zaman dahi gözlüğü kıramıyor. Camları ise Türkiye’de satılan en üst seviye cam.
Globalde dahi pazar liderliğine oynayan bir marka olarak pazarın trendlerini nasıl yorumluyorsunuz?

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak anneler artık kendilerine güven veren, kaliteli, pratik ve ulaşılabilir ürünleri tercih ediyorlar. Kalite, markaya güven duyma ve ürünlere kolay erişim annelerin tercihinde etkili oluyor. Anne ve bebek ürünleri sektörü yeniliğe ve gelişmeye çok açık. Bu yüzden de büyüme potansiyeli çok yüksek bir sektöre sahibiz. Her geçen gün gelişen teknolojiyle de ürünlerin özellikleri yenileniyor, dolayısıyla sektör de son yıllarda hızlı bir şekilde gelişiyor ve büyüme gösteriyor