Anfaş’ta yüzde 40’lık büyüme ile değişim rüzgarı esiyor

15 Ocak 2018 Pazartesi

Türkiye’nin en kapsamlı sektörel buluşmaları 29’uncu Hotel Equipment ve 25’inci Food Product’ın açılışı öncesi Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, fuarlardaki büyümeyi anlattı. Antalya Expo Center’ın tamamen dolduğu ifade eden Bıdı, 2017’ye oranla bu yıl fuarların yüzde 40 büyüdüğünü açıkladı. Fuarların 2019 ön rezervasyonlarının başladığını söyleyen Bıdı, sektöre büyüme çağrısı yaptı

anfasta-yuzde-40lik-buyume-ile-degisim-ruzgari-esiyor

Antalya’nın fuar şirketi Anfaş’ta Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı’nın göreve gelmesiyle başlayan  değişim rüzgarının meyveleri toplanmaya başladı. Kentin markalaşan organizasyonları 29’uncu Hotel Equipment – Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile 25’inci Food Product – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı’nın 17-20 Ocak 2018 tarihindeki açılışı öncesi tablo şekillendi.

 

2017 yılındaki fuarların geride bırakılmasının ardından Nisan ayında Anfaş’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Ali Bıdı, kentin ortak aklını yansıtan yönetimiyle birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda önemli bir sıçrama yakalandı. Gelişmeler ve açılışına sayılı günler kalan fuarlar hakkında açıklama yapan Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, fuar alanının tamamının dolduğunu ifade etti. Bıdı,: “Göreve geldiğimiz günden bugüne, Anfaş ailesi olarak; Antalya fuarcılığını sadece ülkemizde değil, uluslararası arenada marka haline getirmek için önemli adımlar attık. Anfaş tarihinde ilkleri hayata geçirdik. 17 Ocak’ta eş zamanlı kapılarını açacağımız 29’uncu Hotel Equipment ve 25’inci Food Product  fuarlarında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40 büyüme gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

 

Büyüyen Antalya Expo Center tam kapasite

Sektörün talebi ve büyüyen Antalya Expo Center sayesinde tek çatı altında kapılarını açacak fuarların, sergi alanının tamamını dolduğunu söyleyen Bıdı: ”Bu yıl iki organizasyonun eş zamanlı düzenlenmesi ve fuarlardaki yenilikler sayesinde sektör temsilcilerinden yoğun bir ilgi gördük.  Geçtiğimiz yıl 20 bin metrekareden 40 bin metrekareye çıkardığımız fuar alanımızın tamamı Hotel Equipment ve Food Product’ın satışlarıyla doldu. Bu yıl; konaklama, ağırlama, gıda ve içecek sektöründen toplam 410 firma, 3 bin 500’ün üzerinde markasıyla fuarımızda yerini aldı. Önümüzdeki yıl fuarların daha da büyüyerek açık alanımızın da kullanılmasını hedefliyoruz.” dedi. 

 

26 ülkeden alım heyeti hazır

Ziyaretçi çalışmalarında önemli adımlar atıldığını ifade eden Ali Bıdı: ”Kamu kuruluşlarımız, ticaret ve sanayi odalarımız ile meslek kuruluşlarımızla yürütülen çalışmalar sonucunda yurt içinde 81 ilden profesyonel ziyaretçiyi Anfaş olarak getiriyoruz. Yurt dışından; Ekonomi Bakanlığımız ve BAİB - Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş kapsamlı bir alım heyeti programı gerçekleştirilecek. Yine Ekonomi Bakanlığı,  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Anfaş iş birliğiyle Azerbaycan, İran, İsrail ve Ürdün’den alım heyetleri getirilecek. Bu ülkelerin yanı sıra Anfaş’ın yurt dışı departmanı aracılığıyla; Almanya, Arnavutluk, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan,  Cezayir, Çin, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gürcistan, Irak, Katar, Kosova, Libya,  Lübnan, Malta, Mısır, Moldova, Sırbistan,  Suudi Arabistan ve Tunus’tan 700 kişilik alım heyeti konaklatılacak.” dedi.


4 günde 25 milyonluk ihracat

Yurt içi ve yurt dışından getirilen alım heyetlerinin sadece Antalya ekonomisine ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacağımı ifade eden Ali Bıdı: “Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi çalışmalarına artırdık. 26 ülkeden 3 binin üzerinde uluslararası olmak üzere toplam 40 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ve alım heyetini ağırlamayı hedefliyoruz. Fuarımızda gerçekleşecek B2B ve alım heyeti görüşmeleri sonucunda ihracatımıza katkı sağlayacak yeni iş birliktelikleri her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleşecektir. Bu yıl gelecek ziyaretçi profilimizi incelediğimizde, sadece yurt dışında en az 25 milyon dolarlık bir ticaret hacmi bekliyoruz.” diye konuştu. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri