Analitik verilerin öneminin farkında mısınız?

16 Haziran 2017 Cuma

Çağ artık değişiyor. Her şey dijitale, ölçülebilir verilere dönüşüyor. Ancak verileri elde etmek ve bunları iyi okumak çağa ayak uydurmanın en önemli gerekliliği. Ölçmek bilmektir bilmek yönetmektir sözünden hareketle de açıklayabileceğimiz analitik dünyasının önemini daha iyi kavrayabilmek için sektörün önemli temsilcisi SAS Ortadoğu, Afrika ve Türkiye’den sorumlu Pazarlama Müdürü Nurcan Bıçakçı Arcan’dan dinledik

analitik-verilerin-oneminin-farkinda-misiniz

Özel haber: Onur Kaya


Öncelikle SAS hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz? Sizi nasıl tanımlamalı sektör temsilcileri?

SAS, analitik dünyasının global lideri olarak 41 yıldır dünyada, 19 yıldır ise Türkiye’de faaliyet gösteriyor. İş dünyasında veri analitiğinin önemi gün geçtikçe daha çok anlaşılıyor. Önceleri analitiğin kullanım alanı bulduğu yerler bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinin yanı sıra vizyoner perakende şirketleriyken, şu anda iş dünyasındaki kullanım alanı çok daha geniş bir hale geldi.

Günümüzde veri analitiği, bankacılıktan sigortacılığa, telekomünikasyondan kamuya, enerjiden perakendeye, otomotivden üretime kadar pek çok alanda ellerindeki veriyi kullanarak işlerini daha etkin, daha verimli kılmak ve riskleri minimize etmek için uğraş veren bütün şirketlerin başvurduğu en güçlü silah konumuna geldi. Yani şirketler maliyetlerini düşürmek, gelirlerini artırmak, iş süreçlerini optimize etmek, müşterilerine daha iyi, daha doğru ürün ve hizmet sunabilmek istiyor ve bunun için analitiğe başvuruyorlar. Biz de SAS olarak bu noktada devreye giriyoruz. Sunduğumuz veri analitiği çözümlerimizle, müşterilerimize daha doğru kararları daha hızlı almaları konusunda yardımcı oluyoruz.

 

Perakende özelinde konuşacak olursak, sektöre özel sunduğunuz hizmetler nelerdir ve perakende firmaları bunlardan somut olarak ne gibi faydalar sağlayabilirler?

Perakende şüphesiz farklı kaynaklardan akan çok kıymetli veriye sahip bir sektör. Müşteri ile irtibata geçtiğimiz noktalarda müşterinin bıraktığı ayak izini takip edebilmek çok önemli. Burada sadakat kartları yoluyla toplanan veriyi değerlendirip müşterinin yaşam tarzını basit bir segmentasyonun ötesine geçerek anlamaya çalışmak ve müşteriyle onun yaşam tarzına uygun tekliflerle irtibata geçebilmek oldukça kiritik. Müşteri aslında size satın aldığı ürünlerle, alışveriş sıklığıyla, alışveriş yaptığı lokasyon ve bu lokasyonların çeşitliliğiyle pekçok veri sağlıyor. Bu veriyi göz ardı ederseniz yaratabilceğiniz pekçok ek gelir fırsatını da göz ardı edersiniz. Bunun bir adım ötesine geçerek farklı yeni nesil teknolojilerle entegrasyon yoluyla da pekçok fırsat yakalayabilirsiniz. Örneğin ibeacon burda çok öne çıkan bir teknoloji. Müşterinin mağazanızdan içeri girdiğini ibeacon yardımıyla anlayabilir, müşterinin bulunduğu lokasyona göre kendisine gerçek zamanlı teklifler önerebilirsiniz. Böylece sunduğunuz teklifle hem müşterinin takdirini kazanır hem de bu teklifin satışa yani gelire dönme ihtimalini arttırırsınız. Online kanal da artık perakende sektörünün olmazsa olmazı. Online mağazanızı ziyaret eden bir müşterinin hem geçmiş verisine hem de o oturumda size sağladığı veriye bakarak müşteriye gerçek zamanlı teklifler sunmak da yine bu sektörde fayda sağlayacak uygulamalardan biri. Analitiğin katkısını sadece müşteri verisi tarafında düşünmemek lazım. Perakende şirketleri için doğru miktarda stok taşımak ve böylece maliyetleri kontro altında tutarken müşterinin de memnuniyetini daim kılmak çok kıymetli. Bunu da sağlamanın yolu analitikten geçiyor. SAS olarak talep tahminleme konusunda yaptığımız pekçok proje var ve hepsinde önemli maliyet azalışları kaydedilmiş durumda. Perakendede örneğin Carrefoursa, Hepsiburada.com, Boyner gibi öncü firmalarla ile yaptığımız projeler bize büyük cesaret veriyor. Şu anda farklı projeler üzerinde çalıştığımız pekçok firma var. Bu da gösteriyor ki perakende sektöründe analitiğin faydalarını yakın zamanda daha yoğun bir şekilde göreceğiz.

 

Global bir firma olan SAS, veri değerlendirme ve analiz yapma kavramları konusunda Türkiye’deki firmalar hakkında neler düşünüyor? Türkiye bu anlamda ne aşamada?

Analitik derya deniz bir konu. Her ne kadar bulunduğumuz dönem analitiğin en gelişmiş dönemi olarak görülse de hâlâ ilk çağındayız. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de analitikte ilk çağı yaşıyor. Çok daha güçlenerek devam edecek. Kurumlara, şirketlere çok daha büyük anlamlar kazandıracak analitik. Nasıl kullanılacağına bağlı olarak bireylerin ve yöneticilerin ve hatta ülkelerin geleceği analitik ile şekillenmeye devam edecek. Bilginin ve analitiğin kullanılması kaçınılmaz. Bilginin bütün iş süreçlerinin içerisinde bütün karar mekanizmasına dahil edilmesi de kaçınılmaz. Sosyal medya tarafı, o taraftaki bilgilerin alınması, işlevselleştirilmesi ve farklı platformlarla ilişkilendirilmesi işi daha da ileriye götürecek. Artık her şey tahmin edilebilir duruma geliyor. Bu noktada gerçekten güçlü işbirliklerine ihtiyaç var. SAS o anlamda çok güçlü bir işbirliği firması. Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan şirketlerden bir tanesi SAS ve alanının lideri olarak tüm sektörlerin önde gelen şirketlerine doğru çözümlerle danışmanlık ve hizmet sunuyor.

 Analitiği arkasına alan perakende sektörü büyümesini sürdürecek

Big data (Büyük veri) günümüzde çok önemli bir kavram. Bu kavramı daha iyi anlayabilmek adına önerebileceğiniz unsurlar nelerdir?

Big data ve analitik aslında yapışık ikiz gibiler. Ortak hareket etmek ve sürekli birlikte olmak zorundalar. Çağımız dijital çağ ve farklı pekçok kanaldan sürekli akan veri var. Bu veri farklı farklı formatlarda. Örneğin çağrı merkezinden ses verisi gelirken sosyal medyadan içinde pekçok anlam barındıran metin verisi geliyor. İşte esas değer tüm bu verileri harmanlayıp hepsini kullanarak bir içgörü çıkararak yaratılıyor. Bunu da yapan şüphesiz analitik.

 

SAS analizlerinin geneline bakılacak olursa şu an sektörde görünen en büyük sorun nedir? Bunun çözümü için birkaç kısa ipucundan bahsedebilir misiniz?

Aslında doğrudan spesifik bir sorundan bahsetmek doğru olmaz. Diğer sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de analitik çalışmalarının sağlıklı ve sonuç odaklı yapılması gerekiyor. Dönem dönem bu noktlarda verimsizlikler olabiliyor dersek yanlış ifade etmemiş oluruz. Bu noktada herhangi bir projenin sağlıklı bir biçimde hayata geçirilebilmesi için 3 ana alan var. Bu alanlardan bir tanesi teknoloji, bir diğeri iş süreçleri ve son olarak projeyi hayata geçiren insan. Öncelikle analitiğin bir departmanın görevi olmaktan öte bir şrketin kültürü olması gerektiğini unutmamak lazım. Üst düzey sponsorluğunda bu kültürü şirkete yaymak ve verinin bir hazine olduğunu anlamak lazım. Sonrasında iş süreçlerini doğru tanımlamak kritik. Doğru teknolojiyi seçmek ise verdiğiniz emeğin karşılığını almak noktasında gerçekten çok önemli. Tekoloji bu işin sadece ışık tutanı. Ancak ışık yeterinde kuvvetli olmazsa önünüzü iyi göremezsiniz. O nedenle kuvvetli bir ışıkla yola çıkmak lazım. Ve tabii ki insan... Ekiplerin analitik yetkinliğini arttırmak, teknolojiyle sağlanan içgörünün aksiyona dönüşmesini sağlayacak en kıymetli adım.
Zorlu süreçlerden geçti Türkiye ve tüm sektörler gibi perakende sektörü de etkilendi doğal olarak. Özellikle perakende özelinde bakarsak, gelecek süreçteki öngörüleriniz neler?

Belirttiğiniz gibi ülkemiz zorlu süreçler yaşadı ama tüm bunlardan güçlenerek de çıktı. Perakende sektöründen yetkililerin açıklamalarına bakıldığında, 2017’de yüzde 2-3 büyümenin mümkün olduğu söyleniyor. Hazır giyim, gıda, teknoloji, AVM’ler gibi pek çok farklı alanı kapsayan perakende sektörü Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri. Bu sektörün analitiği de arkasına alarak gelişimini sürdüreceğini düşünüyorum. Yeter ki analitik bakış açısını yaygınlaştıralım ve hem maliyetlerimizi kontrol etme hem de gelirlerimizi arttırma noktasında verinin kıymetini anlayalım.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri