Anadolu Grubu çalışanlarının Bi-Fikir ile yarattığı değer 600 milyon TL’ye ulaştı

Anadolu Grubu’nun inovasyon programı Bi-Fikir kapsamında 2019’un en iyi projeleri seçildi. Yılın en iyi projelerinin tanıtıldığı Bi-Fikir Festivali’nde konuşan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Bi-Fikir, Anadolu Grubu’nun yenilikçi ve gelecek odaklı bakış açısının iş yapış süreçlerine yansıması. Grup vizyonumuzun geliştirdiğimiz projelere yansıması, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Anadolu Grubu çalışanlarının Bi-Fikir ile yarattığı değer 600 milyon TL’ye ulaştı

Anadolu Grubu çalışanları tarafından hayata geçirilen projelerle son 5 yılda yaratılan toplam değerin 600 milyon TL’ye yaklaştığı Bi-Fikir kapsamında, 2015 yılından bu yana 30.000 fikir, 4.500 hızlı uygulama ve 1.500 projeye ulaşıldı. Her 5 fikirden 1’i hayata geçirildi.

 

Anadolu Grubu çalışanlarının yaratıcı fikirlerini özgürce sunabildikleri, fikirleriyle tüm Grup şirketlerine katma değer sağladıkları bir inovasyon platformu olan Bi-Fikir kapsamında 2019 yılının en iyileri seçildi. Bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen Bi-Fikir ile bugüne kadar yaratılan toplam değer 600 milyon TL’ye yaklaştı. Anadolu Grubu’nun ortak değerlerinden; insan odaklılık, girişimcilik, yenilikçilik ve yaptığı her işte öncü olma yaklaşımından yola çıkarak “Fikir seninle başlar, öncümüz sen ol” mottosu ile gerçekleştirilen Bi-Fikir programında, Grup çalışanlarının fikirleri projelendirildi, yenilikçi birçok ürün ve hizmet geliştirildi. Programda bu yıl “Mucitler” kategorisinde Anadolu Efes’in “Pubinno - Akıllı Bira Musluğu” projesi, “Kaşifler” kategorisinde ise Çelik Motor’un “Kaputa Vur” projesi birinci oldu. Finale kalan Anadolu Grubu şirketleri, Anadolu Isuzu Ar-Ge Merkezi’ndedüzenlenen Bi-Fikir Festivali’nde projelerini tanıttı. 

 

“Yeniliği her zaman cesurca destekliyoruz”

 

Programa fikirleriyle katılan tüm yarışmacıları tebrik eden Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan festivalde yaptığı konuşmada “Bi-Fikir, Anadolu Grubu’nun yenilikçi ve gelecek odaklı bakış açısının iş yapış süreçlerine yansıması” dedi. Bi-Fikir’de öne çıkan proje konularının; e-dönüşüm ve teknoloji, iş güvenliği ve sağlığı, paydaş memnuniyeti, sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk, verimlilik, maliyet azaltma, yeni ürün ve hizmet geliştirme alanlarında olduğuna dikkat çeken Özilhan, “Grup vizyonumuzun geliştirdiğimiz projelere yansıması, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

 

Biz yeniliği her zaman cesurca destekliyoruz. İş yapış yöntemlerimizi ve kaslarımızı kuvvetlendirecek her türlü gelişime açığız ve gerekli her türlü değişime öncü olmaya hazırız.  Bunun için, içinde bulunduğumuz hızlı dijital dönüşüm çağını çok sıkı takip etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Dijital dönüşüm çağında en çok tartışılan ve dikkat edilmesi gereken konunun “yıkıcı değişim” olduğunu dile getiren Tuncay Özilhan “Dijital yıkıcı değişim ile tüketiciler, müşteriler, şirketler, değer zincirleri, sektörler, hatta içinde bulunduğumuz ekosistem alışılagelen değişim hızından çok daha hızlı ve farklı biçimde değişime maruz kalıyor.

 

Bu değişime adapte olmak için şirketlerin stratejilerinde, iş modellerinde, ürün ve hizmetlerinde, müşterilerine yaşattıkları deneyimde,  iş süreçlerinde, organizasyonel yapılanmalarında, karar alma mekanizmalarında, kullandıkları teknoloji altyapılarında ve kurdukları işbirliklerinde dijitalize olması artık bir zorunluluk halini aldı” diye konuştu.

  

“Bi-Fikir Anadolu Grubu’nun yenilikçi ve girişimci ruhunun en önemli sembolü”

 

Bi-Fikir’in Anadolu Grubu’nun yenilikçi ve girişimci ruhunun en önemli sembolü haline geldiğini belirten Anadolu Grubu İcra Başkanı Hurşit Zorlu, “Bi-Fikir, bu yıl 5 yaşında. Her geçen gün büyüyor, kapsamını genişletiyor ve yeni uygulamalarla zenginleşiyor. Hem grup çalışanlarımızın hem de artık programımızın çok önemli bir parçası olan üniversiteli gençlerimizin fikirleriyle tüm hızımızla değer üretmeye devam ediyoruz” dedi.

 

Bi-Fikir kapsamında yapılan çalışmalarla, üretilen değerin 5 yılda 600 milyon TL’ye yaklaştığını vurgulayan Zorlu sözlerine şöyle devam etti: “Devam eden projelerimizin hayata geçmesiyle bu rakamın daha da artmasını bekliyoruz.Değer üretmek, Anadolu Grubu olarak bizim vazgeçilmez unsurlarımızdan birisi. Faaliyet gösterdiğimiz her sektörde, her coğrafyada her şeyden önce değer üretmek için çalışıyoruz. Bu doğrultuda yakın zamanda gelecek odaklı sürdürülebilir değer üretme vizyonumuzu sembolize eden “Anadolu’dan Yarınlara” markamızı oluşturduk. Anadolu’dan aldığımız güçle yarınlarımızı güzelleştirmek için çalışıyor, ekonomik olarak ürettiğimiz değerin yanı sıra toplumsal ve çevresel alanlarda da çok önemli faydalar sağlayan projeler gerçekleştiriyoruz.

 

Bir fikir ile yapabileceğimiz şeylerin sınırı yok. Bir fikirden yepyeni iş modelleri, daha önce hiç görülmemiş tasarımlar, denenmemiş uygulamalar ortaya çıkabilir. Bir fikir; kronikleşmiş problemleri çözebilir, tıkanmış yolları açabilir, yolumuza nasıl devam edeceğimize dair bize yol gösterebilir. Yeter ki yenilikçi bakış açımızdan, gelişim isteğimizden ve değişimlere adapte olabilme yeteneğimizden ödün vermeyelim.”

 

 

Fikir Seninle Başlar, Öncümüz Sen Ol”

  

2015 yılında hayata geçirilen Bi-Fikir ile bugüne kadar 30.000 fikir, 4.500 hızlı uygulama ve 1.500 projeye ulaşıldı. Yapılan değerlendirmeler ve çalışmalarla her 5 fikirden 1’i hayata geçirildi. Daha önceki yıllarda Bi-Fikir’de yarışan projelerin yüzde 35’i hayata geçirildi ve yüzde 40’ının da çalışmaları devam ediyor. Bu yıl Anadolu Grubu şirketlerinde dereceye giren, toplamda 24 proje yarı finalde yarıştı. 18 Ekim’de düzenlenen yarı finalde “Kaşifler” sürdürülebilirlik, iş güvenliği ve sağlığı, paydaşların memnuniyeti, sosyal sorumluluk, çalışan motivasyonu ve iletişim alanlarında; “Mucitler” ise ürün ve hizmet, verimlilik ve maliyet alanlarında gerçekleşen projelerini sundular. Bu projeler arasından seçilen 3 Kaşif ve 3 Mucit  sahnede yarışırken, diğer projeler de fuaye alanında tanıtıldı.

 

Üniversite öğrencilerinden bir yılda 313 yenilikçi fikir geldi

 

Bi-Fikir Programı geçen yıl Anadolu Grubu’nun kampüs markası KAP (Kariyerini Anadolu Grubu’nda Planla) ile birleştirilerek üniversite öğrencileri de programa dahil edildi. Üniversitelerden gelen 313 yenilikçi ve yaratıcı proje önerisinden 9’u, Bi-Fikir KAP İnovasyon Kampı’na alındı. Beş haftalık çalışmanın ardından yapılan final sonucunda 2018-2019 Bi-Fikir KAP’ta dereceye giren projeler de Bi-Fikir Festivali kapsamında tanıtıldı.

 Anadolu Grubu, sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde eğitim, sağlık ve spor alanlarında Anadolu Vakfı, Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü ile topluma katkılarını duyarlılıkla gerçekleştiriyor.