Amerikan Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye notları - 3

Türkiye perakendesinin her yönüyle ele alındığı ve sektöre resmen bir check-up yapan Amerikan Tarım Bakanlığı Yabancı Tarım Servisi’nin (Foreign Agricultural Service – FAS) “Gıda Perakendesi” raporu üçüncü kısmıyla bugün yayında. Dört bölüme ayırdığımız raporun devamı ve daha fazlası, yazı dizisi şeklinde Perakende.org okuyucularına sunulacak

Amerikan Tarım Bakanlığı’ndan Türkiye notları - 3

Perakende.org özel haberi - Çeviri: Oğuzhan Emre Avcı

 

Amerikan Tarım Bakanlığı Yabancı Tarım Servisi, (Foreign Agricultural Service – FAS) Türkiye perakendesi üzerine derin araştırmalar yaparak sektöre dair ne varsa tüm yönlerini gözler önüne serdi. Sektörün gelecekte nasıl bir ivme izleyeceğinden büyümek ve mağazalaşmak aşamalarına, coğrafi şartların sektöre etkisinden ülkenin ekonomik gidişatının sektöre getireceklerine kadar her yönden sektöre yol haritası çizen rapor, FAS’ta yayınlandıktan sonra ilk kez Türkçeye çevrilerek Perakende.org’da sizlerle buluşuyor.

 

Raporun üçüncü kısmı şu şekilde: 

 

B)Pazara Giriş İçin Yol Haritası

1.)Pazar Yapısı
Türk perakende pazarı yüksek rekabet içinde ve büyük devralmalar, anlaşmalar ile hızlı bir şekilde değişebiliyor. Her zincirin pazar payı tam olarak belli olmasa da aşağıdaki tablo organize perakende sektörü içindeki her tip mağaza için fikir verici olacaktır.

İthal edilmiş paket gıda ürünleri genellikle hedef kitlesi A ve B müşteri profili olan büyük süpermarketlerde satılıyor. Hedef kitlesi C müşteri profili olan yerel market ve dicount mağazalarda ise ithal ürünler nadir bulunur.

Bakkallar ve pazarlar gibi organize olmayan perakendecilerde ise ithal ürün olarak pirinç ve bakliyat gibi ambalajsız ürünler bulunabilir. Çünkü bu perakendeciler işlenmiş ürün satmak yerine temel gıda maddelerini satarlar.

Aşağıdaki tablo pazarda önde gelen marketlerin hacimlerini gösteriyor:


 

Şirket

Market Tipi

Mülkiyet

Ciro (2014)

Mağaza Sayısı

Konum

Satın Alma

BİM A.Ş.

Hard Discount

Türk

14.5 Milyar TL

4737

Ülke Geneli

İthalat

Migros A.Ş.

-Hiper (5m & 3M Migros)

-Süper (2M & M Migros, M-Jet, Tansaş)

-E-Ticaret

-Niş (Macrocenter)

Türk

8.1 Milyar TL

Migros:1011 – Macrocenter 31

Ülke Geneli & Uluslararası

Direk/İthalat

CarrefourSA

-Hiper (CarrefourSa)

-Süper (Carrefoursa Exp.)

\%46.2 Fransız-\%50.8 Türk

3.1 Milyar TL

412

Ülke Geneli & Uluslararası

Direk/İthalat

Tesco-Kipa

Hiper, Süper ve Express Mağazaları

\%93 İngiliz-\%7 Türk

2.2 Milyar TL

172

Ülke Geneli

İthalat

Metro Group

-Toptan (Metro)

-Süper (Real)

Alman

2.5 Milyon Avro

Metro:32 – Real:13

Ülke Geneli

Direk/İthalat

Yıldız Holding

-Soft Discount (ŞOK)

-Toptan (Bizim)

Türk

3.5 Milyar TL

ŞOK:2358-Bizim:160

Ülke Geneli & Uluslararası

İthalat/Toptan

A 101

Hard Discount

Türk

3.4 Milyar TL

3885

Ülke Geneli

İthalat/Toptan

*1 US $ = 2.7 TL

 

 

 

 

 

 

 

2.)Birleşmeler ve Devralmalar
Yabancı yatırımcılar yoğun rekabetten dolayı Türk pazarına girmek için tereddütlü olsalar da yerel marketçiler sürekli mağaza açılışları ve ya satın almalar yaparak, bu durumu pazar paylarını artıracak önemli büyüme fırsatları olarak değerlendiriyorlar.

2008 yılında gerçekleşen büyük satın almalardan biri de Koç Grubu’nun Migros’u 3.2 milyar dolar karşılığında British BC Partners Private Equity Fund’a satması oldu. Sektör için çok büyük bir satın alma olmasına rağmen BC Partners’ın yönetim, personel kadrosunda, markalar ve konseptte değişikliğe gitmemesi açısından bu satın alma tüketicilere yansımadı.

2011’de Migros kendi discount zinciri ŞOK’u 380 milyon dolar karşılığında Yıldız Holding’e sattı.Bu satın alma işlemi Yıldız Holding’i 4700’ün üstünde discount mağaza sayısıyla lider discount zinciri BİM’e en büyük rakip yaptı.

Yıldız Holding aynı zamanda 2007 yılı Aralık ayında çikolata üreticisi Godiva’yı ve 2014 yılında İngiliz bisküvi üreticisi United Biscuits’i satın aldı. Şekerleme ürünlerini genellikle Ülker markası ile özdeşleştirdi. Grup daha sonra iki discount zinciri Onurex ve DiaSa’yı satın aldı. Ayrıca Bizim Süpermarket Zinciri ile Türk Cash & Carry modelini piyasaya sundu. Gıda perakende sektörü en büyük tedarikçisinin kendilerinin rakibi olmasına alışık değildi.

Carrefour Dia’yı ve Migros Şok’u Yıldız Holding’e sattıktan sonra, BİM’in yüzde 3,5’lik küçük bir payı hariç,  discount segmentinde yabancı yatırımcı kalmadı. Bunun arkasındaki en önemli neden güçlü rekabetin getirdiği kar marjlarında yaşanan düşüş oldu.

CarrefourSA, 2015 yılına hızlı bir giriş yaptı ve ilk 6 ayda 26 mağazalı İsmar ve 29 mağazalı 1e1’i satın aldı. Ayrıca 200 mağaza sayısı olan Kiler süpermarketlerin de yüzde 85’lik hissesini 429.6 milyon TL karşılığı satın aldı.


3.)Dağıtım Kanalları
Dünya finansal krizi nedeniyle maliyetleri en aza indirme çabaları, üretici ve tüketicilerin arasında olabildiğince aracıları ortadan kaldırma girişimine yol açtı. Dağıtım seçenekleri ürüne göre değişse de tipik bir ürünün tüketiciye ulaşana kadar geçen sürede sırasıyla üretici/ithalatçı ve toptancı/dağıtımcı kanallarından geçer. İthal ürünler için,  ithalatçı ya da temsilci tipik bir toptancı ve ya dağıtımcı gibidir.Ülke genelinde hizmet sağlayan dağıtımcıların önemli bir kısmı ve ulusal dağıtımcılar gıda ürünlerinin büyük bir kısmını ve diğer tüketim ürünlerini dağıtırlar.

Hipermarketlerin çoğu toplam ithal ürünlerinin yalnızca bir kısmını kendileri direk olarak ithal ederler. Çünkü genel olarak bu ürünleri ithalatçılar ve toptancılar kanalıyla satın alırlar. İthal ürünler, gıda ürünleri perakende sektörünün toplam cirosunun yüzde 4’lük bir kısmını oluşturuyor.
Neredeyse bütün tedarikçilerin şu anda ulusal ve yerel zincirlere özel çalışan zincir mağaza departmanları var. Bu yüzde süpermarketler de çoğunlukla dağıtımcı ya da temsilciler yerine kendi tedarikçilerinden satın alımı yapıyorlar.

Ekonomi hacmi, perakende sektörünün her açısından gözlemlenebilir. Bu eğilimler dağıtım kanallarında bir iş birliğine yol açıyor. Önde gelen dağıtımcılar şu anda çeşitli tedarikçilerden toplanacak ve marketlere satılacak ürünlerin olduğu bir merkez bölge kurmaya hazırlanıyorlar.

 

Raporun giriş notlarına buradan

İlk kısmına şuradan,

İkinci kısmınaysa şuradan ulaşabilirsiniz.