Amazon işçi haklarını ihlal etmekle suçlanıyor

12 Haziran 2018 Salı

Online perakende devi Amazon, bir işçi hakları grubu tarafından Çin’deki fabrika işçilere yönelik tutumu sebebiyle suçlanıyor

amazon-isci-haklarini-ihlal-etmekle-suclaniyor

Çeviri: Deniz Demir

 

China Labour Watch isimli işçi hakları grubu, Amazon Kindles ve Amazon Dot cihazlarının sözleşmeli üreticisi Foxconn’u, işçi haklarını ihlal etmekle suçluyor. Suçlamalar arasında işçilerin çok uzun saatler boyunca çok düşük ücretlere çalıştırılması yer alıyor.

 

94 sayfalık raporda, yasaların izin verdiği 36 saatlik fazla mesaiyi 100 saati aşacak şekilde kullanan fabrika yönetimi, fazla mesailer için ise ekstra bir ücret ödemiyor. Ayrıca, geçici veya “sevk” işçisi olarak adlandırılan işçilerin yüzde 10’luk yasal sınırın ise 4 kat aşıldığı ve bu işçilere saat başına 1.69 avro ödendiğini ortaya çıktı.

 

Amazon ise Reuters’a yaptığı açıklamada, bu yılın başından Foxconn’a bir denetim gerçekleştirdiğini ancak bu durumdan sonra “Foxconn’a hemen bir düzenleyici eylem planı” gerçekleştireceklerini söyledi.

 

Bu haber, Ben Stevens’ın www.retailgazette.co.uk’taki 11.06.2018 tarihli haberinden alıntıdır.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri