Altınbaş 2018’de e-ticaret cirosunu yüzde 40 artırdı

Türkiye’nin lider mücevherat markası Altınbaş’ın, e-ticaret üzerinden aldığı sipariş adedi bir önceki yıla oranla yüzde 46 yükselirken e-ticaret cirosunu da yüzde 40 artırdı. Online alışverişin toplam cirodan aldığı pay ise yüzde 10 seviyesine ulaştı

Altınbaş 2018’de e-ticaret cirosunu yüzde 40 artırdı

Mücevherat sektörünün öncü firmalarından Altınbaş, yurt içi ve yurt dışında yaygınlığını her geçen gün artırıp, daha fazla kişiye ulaşarak büyümeye devam ediyor.

 

Müşterilerinin online alışveriş deneyimini en üst seviyede tutmak amacıyla mücevherat sektöründe internet özelinde kullanıcı davranışlarını derinlemesine analiz edip, kullanıcılara kişiselleştirilmiş deneyimler sunan Altınbaş’ın, e-ticaret dönüşüm oranları yüzde 51’lik artış gösterdi.

 

E-ticaret alanında yapılan tüm iyileştirmeler ve yatırımlar sonucunda Altınbaş’ın 2018 yılında online sipariş adedi bir önceki yıla oranla yüzde 46 yükselirken E-ticaret cirosunu da yüzde 40 arttırdı. Online alışverişin toplam cirodan aldığı pay ise yüzde 10 seviyesine ulaştı.

 

Toplam site trafiğinin yüzde 80’i mobilden

Altınbaş’ın 2018 yılında toplam site trafiğinin yüzde 80’i mobilden geldi. Kullanıcıların mobil kanalını, özellikle alışveriş kararını verme döneminde yoğun olarak kullandığını tespit eden Altınbaş, kullanıcıların mobil sitede aradıkları her bilgiye kolayca erişmesine yönelik iyileştirmeler yaptı. Mobil trendleri yakından takip edip, doğru kanalla doğru hedef kitleye ulaşılarak geçen yıla oranla yüzde 70 daha fazla online ziyaretçisinin siteden satın alma yapmasını sağladı.

 

Erkekler daha fazla satın alıyor

2018 yılında hedef kitlesini yakından tanımaya yönelik çalışmalar yapan Altınbaş, 25 – 44 yaş aralığının mücevherat sektöründeki potansiyelini fark ederek, bu kitle özelinde iletişim planlaması ile bu yaş aralığının toplam hedef kitleye olan oranını geçen yıla oranla yüzde 5 artırmayı başardı. Bununla birlikte kadın kullanıcıların siteyi yoğun bir şekilde ziyaret ettiğini ancak satın almayı erkek kullanıcıların gerçekleştirdiğini tespit eden Altınbaş, erkek kullanıcılara özel geçekleştirdiği iletişim çalışmalarıyla, bu kitlenin geçen seneye oranla yüzde 55 daha fazla satın alma gerçekleştirmesini sağladı.

 

Site deneyimine ve doğru kanalla doğru hedef kitleye ulaşma stratejisini benimseyen Altınbaş, bu sayede sitesine gelen ziyaretin kalitesini artırdı. Siteye gelen kullanıcıların hemen çıkma oranlarında ise yüzde 15’lik iyileşme sağladı.