Altın devine iflas kararı

Türkiye’nin önde gelen kuyumculuk şirketlerinden Goldaş iflas etti. Kararı Goldaş’ın iflas ertelemesi için başvurduğu İstanbul Anadolu 16. Asliye Ticaret Mahkemesi verdi. Goldaş ise kararı temyize götürecek

Altın devine iflas kararı

Goldaş’tan Kamuoyu’nu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Commerzbank International SA ile Goldaş arasında bir süreden beri devam eden davanın Bakırköy 6. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde bir duruşmasının yapıldığı belirtildi.

Aynı anda şirketin geçtiğimiz günlerde yaptığı iflas erteleme davasının da İstanbul Anadolu 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görüldüğü belirtilen açıklamada, “Anadolu 16. Asliye Ticaret Mahkemesi yargılama süreci devam eden iflas erteleme davasına ilişkin mahkemenin nihai kararını bekletici mesele yapmaksızın şirketimizin iflasına karar vermiştir. Söz konusu karar süresi içerisinde temyiz edilecektir. Tasarruf sahiplerimizin ve kamuoyunun bilgisine sunulur” denildi.

İMKB, Goldaş Kuyumculuk’un dün KAP’ta yayımlanan haberi sonrasında şirketin işlem sırasını geçici olarak işleme kapattı.

Londra Borsası’na açılmıştı
Temeli 1993’te Yalınkaya Grup tarafından atılan Goldaş 1990’lı yılların ortasında önemli atılım yapmış ve birçok ülkeye ihracatın yanında farklı ülkelerde temsilcilikler de açmıştı. 2004 yılında Londra Kıymetli Madenler Birliği’ne (LBMA) üye olan ilk Türk şirketi unvanı alan şirket, son iki yıldan bu yana hakkında açılan çeşitli alacak davaları ile boğuşuyordu. Goldaş, 10 Aralık 2012’de iflas erteleme için mahkemeye başvurmuştu. Goldaş’ın yaşadığı sıkıntıların temelinde Fransız Societe General’le yaşadığı 15 ton altına ilişkin dava yatıyor. Societe General 2008 yılında Goldaş’a satılması için verdiği 500 milyon dolar değerindeki 15 ton altından bir daha haber alamadıklarını iddia ederek savcılığa başvurmuştu.

Kaynak: Hürriyet